O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-05-2019

Autor: Robert Wyrostkiewicz

Niespotykane zachowanie dżdżownic zapłodniło umysły naukowców

Niespotykane zachowanie dżdżownic zapłodniło umysły naukowców

Dżdżownice zaczęły zamieszkiwać glebę najbardziej wysuniętych na północ lasów Ziemi. Naukowcy związani z nurtem globalnego ocieplenia, które - co jest tematem spornym - miało ich zdaniem powstać głównie w wyniku działalności człowieka, doszukują się w dżdżownicach... zagłady ziemi. Być może byłoby to tylko kolejne zdanie specjalistów od tzw. globcia, jednak nie tylko naukowcy, ale też największe media podjęły na świecie temat z powagą cytując tezy, które miałyby wynikać z migracji dżdżownic. W Polsce robalowy problem podchwycił serwis o2.pl

 

"Zjawiskiem zainteresowała się Cindy Show z Canadian Forest Service. Amerykanka zajmująca się badaniami nad emisją dwutlenku węgla natknęła się na nie przypadkiem kilka lat temu. Specjalistka analizowała skład gleby w lasach borealnych w północnej Albercie, gdy zauważyła, że w podłożu pojawiły się niespotykane dotąd w tajdze dżdżownice"

 

- czytamy na o2.pl

 

W dżdżownicach dostrzeżono czynniku sprzyjające... globalnemu ociepleniu.

 

"Uwalniane przez robaki składniki odżywcze wspomagają rozwój roślin i drzew, które pochłaniają dwutlenek węgla. Jednocześnie jest on jednak uwalniany do atmosfery przez te same dżdżownice, które wcześniej przyspieszyły rozkład"

 

- informuje serwis za cytowanym naukowcem.

 

Faktem jednak jest, że wzmożona aktywność dżdżownic, których aktywność ma duże znaczenie w rolnictwie, znana jest badaczom przynajmniej od kilku lat.

 

Erin K. Cameron z Saint Mary's University w mieście Halifax w 2015 roku przedstawił wyniki badania, z którego wynika, że dżdżownice opanowały już 9 proc. lasów borealnych Ameryki Północnej. Do roku 2049 mają już zamieszkiwać 50 proc. tajgi.

 

Jednak dziennikarstwo w stylu cytowanego polskiego serwisu, wieszczącego możliwość zagłady planety, to jak to bywa przy teoriach globalnego ocieplenia,zdaje się lekka (?) przesada.

 

Cytat za o2.pl zostawiamy bez komentarza:

 

"Nie wiadomo, czy w efekcie robaki wpłyną korzystnie na atmosferę, czy też przyczynią się do jej zniszczenia."

 

Czytaj cały artykuł: "Dziwne zachowanie dżdżownic zadziwiło klimatologów. Teraz mają problem"

 

Robert Wyrostkiewicz

r.wyrostkiewicz@swiatrolnika.info

 


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023