O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-06-2020

Autor: Jacek Podgórski

Nielegalna bimbrownia rozbita przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej

Nielegalna bimbrownia

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Białegostoku zlikwidowali bimbrownię. Nielegalna bimbrownia działała w lesie w okolicach Gródka (pow. białostocki).

Nielegalna bimbrownia

Podczas akcji zabezpieczono blisko 415 litrów nielegalnego alkoholu oraz aparaturę służącą do jego produkcji. Nielegalna bimbrownia mieściła się w powiecie białostockim.Funkcjonariusze KAS z Białegostoku ustalili, że w lesie w okolicach Gródka funkcjonuje nielegalna bimbrownia, w której produkowany jest alkohol na dużą skalę. Mundurowi wkroczyli na jej teren, zaskakując nadzorującego produkcję 28-letniego mężczyznę, mieszkańca jednej z podgródeckich miejscowości.

Nielegalna bimbrownia – wszczęto postępowanie

W zamaskowanej leśnej nielegalnej bimbrowni funkcjonariusze ujawnili m.in. kadzie na zacier, piece, kotły i chłodnice wykorzystywane w produkcji bimbru oraz nielegalna bimbrownia 2350 litrów właśnie wyprodukowanego alkoholu o mocy 25 i 55 procent. Kolejne niemal 65 litrów bimbru mundurowi znaleźli w miejscu zamieszkania 28-latka. Funkcjonariusze KAS wszczęli przeciwko mężczyźnie postępowanie karne skarbowe rekwirując nielegalny alkohol oraz zabezpieczając aparaturę do jego produkcji. Bimbrownik odpowie teraz przed sądem. Grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do roku.

Czytaj także: Domowa produkcja alkoholu – czy jest legalna? Czego nie wolno nam, robić?

Domowa produkcja alkoholu na użytek własny, a nielegalna bimbrownia

O użytku własnym domowych wyrobów alkoholowych mówi się wówczas, gdy spełni się szereg warunków – konsumowanie alkoholu może dotyczyć tylko osoby, która produkt wytworzyła oraz członków jego rodziny i jego gości. Mowa więc o sytuacjach prywatnych w zaciszu domowym z rodziną i przyjaciółmi. Niedozwolone jest podawanie alkoholu pochodzącego z domowej produkcji w miejscach publicznych tj. hotelach, restauracjach, koncertach, festynach, targach i innych tego typu miejscach oraz wydarzeniach. Domowa produkcja alkoholu i wytworzone produkty są więc idealnym rozwiązaniem dla zaspokojenia własnych potrzeb. Wprowadzanie domowych wyrobów na rynek komercyjny jest jednak zakazane. Nielegalna bimbrownia nie spełniała tych wymogów.

W Polsce produkcja alkoholu etylowego jest prawnie dozwolona, po uzyskaniu wpisu do rejestru prowadzonego przez ministra rolnictwa. Przedsiębiorca, bo o nim mowa, musi spełnić szereg odpowiednich wymogów: posiadanie wewnętrznego systemu bezpieczeństwa, kontroli jakości, procedury gospodarowania wywarem, który powstał w trakcie produkcji etc. Ramy przepisów opisuje art. 3 ust. 3 ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych.
Produkcja alkoholu etylowego bez wymaganego zezwolenia oznacza sankcje karne (art.12a) w postaci grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności w wymiarze do 2 lat. Uczynienie z produkcji alkoholu etylowego stałego źródła utrzymania, grozi nam 3 lata pozbawienia wolności.

żródło komunikatu: PAP/KAS
jac/fot. wikimedia/Flominator/ CC BY-SA 3.0/fot. Walterwefer/wikimedia

swiatrolnika.info 2023