O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-05-2019

Autor: Katarzyna Zuchlke-Bieganowska

Nasz ekspert ostrzega! Cała prawda o "napojach wodopodobnych"

Nasz ekspert ostrzega! Cała prawda o

Po deszczowym i chłodnym tygodniu weekendowy poranek powitał nas aurą zachęcającą do wyjścia z domu. Odpoczywamy różnie, niektórzy nabierają sił podczas aktywnego wypoczynku inni wręcz przeciwnie. Jednak w tak ciepły dzień jak dziś wszyscy odczujemy większe pragnienie. Związane jest to z termoregulacją z jaką nasz organizm będzie musiał się zmierzyć podczas ciepłych czy upalnych dni. Większość z nas spośród szerokiego asortymentu wybierze wodę, ale czy na pewno sięgając po butelkę wody znaną od lat zdrowo się nawadniamy? A może po „cichutku” wypijając 2 takie butelki wlewamy w siebie tyle cukru ile znajduje w słoiku Nutelli? Po przeczytaniu etykiety okaże się, że ta butelka nie zawiera wody a napój.


Woda, do której dodano takie składniki jak: cukier, substancje słodzące, aromaty, kofeinę bądź wyciągi z herbat, substancje smakowe oraz konserwujące - jest napojem. Upodobnienie graficzne, przezroczystość, kształt butelki podobne do wód mineralnych, jest celowym zabiegiem działu marketingu. Nazwa uregulowana prawnie to w każdym przypadku napój niegazowany o smaku truskawki, jabłka czy cytryny. .


W czym takim razie jest woda? Wszyscy wiemy że woda to H2O, że składa się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. Jak mówią znawcy i badacze nawet powiedzenie „temat jak rzeka” jest niewyobrażalnie małe w określeniu do tematu jakim jest WODA. Dietetycy i żywieniowcy mają równie dużo do powiedzenia na ten temat. Najważniejszą informacją jaką nam przekazują to ta, że spożywanie odpowiedniej ilości wody to jeden z prawidłowych nawyków żywieniowych.


Nie od dziś wiadomo, że podłożem wielu chorób cywilizacyjnych jest niewłaściwa dieta. Jakość żywienia dzieci wpływa na ich rozwój, ale także umożliwia utrzymanie dobrego stanu zdrowia w dorosłym życiu. Pamiętajmy, że my rodzice, opiekunowie, nauczyciele jesteśmy odpowiedzialni za wybory i przyzwyczajenia żywieniowe dzieci.


Okazuje się, że co dziesiąty Polak w ogóle nie pije wody, a ponad 80% z nas spożywa jej za mało w ciągu dnia –wynika z najnowszych badań PBS zrealizowanych na zlecenie Stowarzyszenia „Woda w Domu i w Biurze”. Ponadto nie pijemy wody regularnie, lecz sięgamy po nią dopiero wtedy, gdy odczuwamy pragnienie, co według ekspertów jest oznaką odwodnienia organizmu. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia wodę należy pić powoli, aby stopniowo uzupełniać ubytki. Częste picie, a w małych ilościach gwarantuje prawidłowe zagospodarowanie wody przez organizm i w efekcie odpowiednie nawodnienie. Woda jest niezbędna, by w organizmie człowieka mogły zachodzić wszystkie procesy warunkujące jego prawidłowe funkcjonowanie. Woda to jedyny składnik diety, którego brak może okazać się śmiertelny w skutkach zaledwie w ciągu kilku dni.
Napoje smakowe w swoim składzie zawierają dużo więcej niż tylko wodę. To wilk w owczej skórze. Zbliża się lato, a z nim upały – nauczymy się wybierać odpowiednie płyny na dni, które nas czekają.


A jeśli wody mineralne wydają się nam nudne i bez smaku, możemy wcisnąć do niej sok z cytryny czy dodać ulubione owoce czy zioła. Taki napój też nie będzie „czystą” wodą, jednak będzie smaczny a jednocześnie również zdrowy i zachęcający do picia.

 

 

Nasz ekspert:
Katarzyna Zuchlke Bieganowska, Technolog Żywności i Żywienia
fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023