O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-04-2019

Autor: Daria Wyrostkiewicz

Najstarszy rolniczy kalendarz pochodzi z X wieku przed Chrystusem

Najstarszy rolniczy kalendarz pochodzi z X wieku przed Chrystusem

Zazwyczaj na początku roku, ale też i w jego trakcie, w ofercie większości wydawnictw, znajdziemy pozycję będącą jedną z różnorodnych form rolniczego kalendarza. Aż trudno wyobrazić sobie, że najstarszy znany współcześnie i zachowany kalendarz rolniczy pochodzi sprzed, bagatela, 3000 tysięcy lat.


Kalendarz z Gazer, bo o nim mowa, odkryty został w trakcie badań archeologicznych prowadzonych w 1908 roku w Izraelu, dokładnie w obecnym Tel el-Jazari. Odkrycia dokonał, prowadzący tam regularne badania wykopaliskowe z ramienia Palestine Exploration Fund, archeolog R.A.S. Macalistera. Obecnie tabliczka znajduje się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Stambule.


Z uwagi na mało metodyczne jeszcze, ( początek XX wieku), przeprowadzenie badań, gównie stratygrafii stanowiska, dokładniejsze datowanie tabliczki nie jest możliwe. Mimo dyskusji, większość badaczy skłania się do teorii, że powstać musiała ona w X w. p.n.e .


Kalendarz fizycznie jest wapienną tabliczką o wymiarach 11,1 cm wysokości i 7,2 cm szerokości. Protohebrajska inskrypcja, uważana za najstarszy istniejący przykład użycia języka hebrajskiego, to tekst wyliczający kolejno miesiące kalendarza rolniczego:

 


„Dwa miesiące zbiorów. Dwa miesiące siania. Dwa miesiące późnego siania.
Miesiąc wyrywania lnu.
Miesiąc zbioru jęczmienia,
Miesiąc, kiedy wszystko [inne] jest zbierane.
Dwa miesiące przycinania [winorośli].
Miesiąc letnich owoców.”

 

Kalendarz, zgodnie z tradycjami panującymi w starożytnym Izraelu, rozpoczyna się jesienią.


Tekst podpisany jest imieniem Abija będącego skróconą formą izraelskiego Abijah.

 

Niestaranność wykonania inskrypcji, jak przekonuje część badaczy, świadczyć może o tym, że jest to tekst wykonany przez osobę początkującą, dopiero poznającą tajniki tak pisma jak i rytów.


Dyskutowaną również nadal jest treść tabliczki. Jedne tezy mówią o tym, że jest to rodzaj rytmicznej wyliczanki mającej ułatwić naukę kolejnych miesięcy a inne przekonują, iż takie tabliczki umieszczano w lokalnych sanktuariach, a znajdujące się na nich napisy to modlitwy o pomyślne żniwa do Jahwe.

 

 

Daria Plewa


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023