Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Robert Maj 14-12-2015 01:00:00

Na boomie mięsnym korzystają najwięksi producenci i eksporterzy

Na boomie mięsnym korzystają najwięksi producenci i eksporterzy

Dotychczasowe tendencje w spożyciu mięsa i jego przetworów oznaczają, że przynajmniej do połowy naszego stulecia nadal będzie rosła konsumpcja tych produktów, kiedy to liczba mieszkańców naszej planety ustabilizuje się na poziomie nieco ponad 9 miliardów.

Dotychczasowe tendencje w spożyciu mięsa i jego przetworów oznaczają, że przynajmniej do połowy naszego stulecia nadal będzie rosła konsumpcja tych produktów, kiedy to liczba mieszkańców naszej planety ustabilizuje się na poziomie nieco ponad 9 miliardów.

Oczywiście, skorzystają na tym najwięksi, światowi eksporterzy wołowiny, cielęciny i wieprzowiny. Trudno bowiem liczyć na to, że znaczna cześć ludzi przejmie się ustaleniami zawartymi w najnowszym raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o szkodliwości spożywania szczególnie mięsa czerwonego i masowo zacznie przychodzić na wegetarianizm. 

Należy podkreślić, że dowody przedstawione w/w reporcie WHO, a także w wielu innych tego typu opracowaniach, mające potwierdzić rakotwórczość czerwonego mięsa, tj. głównie wieprzowiny i wołowiny nie są zbyt przekonywujące.

Te i inne gatunki mięsa, obok sterydów anabolicznych, są umieszczane w grupie 70 czynników, które "prawdopodobnie" sprzyjają zachorowaniu na raka.  Publikacje o tym, że spożywanie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko zachorowania na raka, nie tylko jelita grubego, pojawiają się, z różnym natężeniem, już od ponad 50 lat. Podobnie zresztą jak publikacje udowadniające konieczność spożywania mięsa i promujące jego zdrowotne właściwości. Te ostatnie publikacje są nie tylko sponsorowane przez lobby producentów mięsa, lecz także stanowią ilustrację poglądów wielu naukowców, którzy od lat starają się określić wpływ spożywanych gatunków mięsa i jego przetworów na nasze zdrowie. Publikacje te mają nadal większą siłę perswazyjną niż doniesienia o szkodliwości produktów mięsnych. 

Nie może więc dziwić stały wzrostu w ogromnej większości krajów świata spożycia mięsa i jego przetworów. Przykładowo w 2012 roku spożycie wieprzowiny wyniosło na jednego mieszkańca Polski 39 kg, wołowiny i cielęciny ok. 2 kg a drobiu 26 kg. Ponadto w tym samym roku spożycie wędlin i kiełbas wzrosło do 28 kg na jednego Polaka rocznie. Dla porównania w 2013 roku przeciętny Amerykanin zjadał rocznie 35 kg wieprzowiny, wołowiny i cielęciny w porównaniu do 48 kg w roku 1970. Jednocześnie konsumpcja mięsa drobiowego wzrosła w USA z 22 kg w 1970 roku do 37 kg w 2013 roku. 

Coraz większą cześć produkowanej wieprzowiny i wołowiny Stany Zjednoczone eksportują do reszty świata. Na boomie mięsnym korzystają i nadal będą korzystać także inni, najwięksi producenci i eksporterzy wieprzowiny i wołowiny. Największym na świecie eksporterem wołowiny i cielęciny są Indie (2400 tys. ton), na drugim miejscu znajduje się Brazylia (2005 tys. ton), dalej Australia (1590 tys. ton), USA (1098 tys. ton), Nowa Zelandia (555 tys. ton), Paragwaj (440 tys. ton), Urugwaj ( 375 tys. ton), Kanada (375 tys. ton), Unia Europejska (310 tys. ton) oraz Białoruś (225 tys. ton). 

Z kolei pierwsza dziesiątka największych na świecie eksporterów wieprzowiny przedstawia się następująco: Unia Europejska (2250 tys. ton), USA (2155 tys. ton), Kanada (1225 tys. ton), Brazylia (530 tys. ton), Chiny (200 tys. ton), Chile (160 tys. ton), Meksyk (120 tys. ton), Wietnam (40 tys. ton), Australia (37 tys. ton) i Białoruś (30 tys. ton – dane dla 2015 roku).  Jeśli jednak utrzyma się dotychczasowe tempo wzrostu spożycia wieprzowiny w Chinach, to kraj ten wkrótce przestanie być eksporterem tego gatunku mięsa i już za 3-4 lata dołączy do grona jego importerów netto. Wtedy też pojawią się możliwości znacznego zwiększenia hodowli trzody chlewnej i eksportu wieprzowiny w innych krajach, w tym także w Polsce, Niemczech i pozostałych krajach UE oraz przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. 

Tylko duży wzrost popytu na wieprzowinę na rynku globalnym mógłby skłonić hodowców trzody chlewnej do zwiększenia nakładów na dalszy jej rozwój. Obecnie bowiem słaby popyt na wieprzowinę i tym samym niskie ceny skupu sprzyjają raczej ograniczaniu hodowli trzody chlewnej lub rezygnacji z tej hodowli na rzecz hodowli innych zwierząt. Taka sytuacja występuje już od wielu lat np. we Francji, gdzie hodowla trzody chlewnej z powodu wysokich jej kosztów (znacznie wyższych niż w innych krajach UE) stała się w wielu regionach tego kraju nieopłacalna. Podobna sytuacja utrzymuje się także w Polsce, gdzie ceny skupu trzody chlewnej (ok. 3 do 3.5 zł za 1 kg, a protestujący niedawno w Wielkopolsce nasi rolnicy domagali się przynajmniej 4,5 złotych za 1 kg) nie umożliwia nawet pełnego zwrotu nakładów poniesionych w procesie hodowli.

Czytaj więcej: Kto niszczy rynek trzody chlewnej w Polsce?

wsensie.pl/SR/Fot. eReMAutor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 10:30:00

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 27 i 28 stycznia

Szczegółowa prognoza pogody została opublikowana przez Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej (IMGW) na czwartek i piątek.

Jak informuje IMGW, Europa południowa i krańce zachodnie pozostają pod wpływem klina wyżu znad Atlantyku. Pozostała część kontynentu, w tym Polska, jest w zasięgu niżu znad Skandynawii oraz związanego z nim układu frontów atmosferycznych. Do Polski przejściowo napływa ciepłe powietrze, a za frontem chłodnym, chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa

W czwartek w kraju będzie zachmurzenie duże, na południu okresami większe przejaśnienia. Na zachodzie głównie opady deszczu, poza tym deszczu i deszczu ze śniegiem, na Prognoza pogody chmury 3wschodzie początkowo śniegu. Na Pogórzu Karpackim i w górach opady śnieg. Temperatura maksymalna od 1 st. C na wschodzie do 4 st. C w centrum i 7 st. C na północnym zachodzie. Na obszarach podgórskich Karpat -1 st. C, 0 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny od 30 km/h do 45 km/h, na wybrzeżu w porywach do 90 km/h, w głębi kraju do 65 km/h. W Sudetach porywy do 95 km/h, w Karpatach do 80 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza pogody na czwartek – w Warszawie zachmurzenie duże. Opady deszczu ze śniegiem i deszczu, początkowo także śniegu. Temperatura maksymalna 3 st. C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, zachodni. W nocy zachmurzenie duże. Opady deszcz ze śniegiem i śniegu, początkowo także deszczu. Temperatura minimalna 1 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 75 km/h, zachodni. W piątek w Warszawie zachmurzenie duże. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna 3 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i zachodni.

Prognoza pogody na piątek

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem śniegu, początkowo również samego deszczu. W górach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm, tam też w trakcie opadów widzialność ograniczona do 500 metrów. Temperatura minimalna od -1 st. C na wschodzie do 3 st. C na zachodzie, w dolinach karpackich około -3 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny, od 30 km/h do 45 km/h, północno-zachodni i zachodni. W porywach wiatr osiągał będzie do 80 km/h, nad morzem oraz na południowym zachodzie do 90 km/h, w Karpatach do 100 km/h, a w Sudetach do 140 km/h. Miejscami powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

Prognoza pogody na piątek – zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W Karpatach opady silniejsze, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 20 cm, w Sudetach o 6 cm. W trakcie opadów widzialność ograniczona do 500 metrów. Temperatura maksymalna od 1 st. C na wschodzie do 5 st. C na zachodzie. Na obszarach podgórskich Karpat od -2 st. C do 0 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, początkowo w porywach do 85 km/h na południu i południowym zachodzie kraju oraz do 65 km/h na północy, stopniowo słabnący, północno-zachodni. W Sudetach porywy do 140 km/h, w Karpatach do 100 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Czytaj również: IMGW: Czwartek będzie pochmurny z opadami i silnymi podmuchami wiatru

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 09:30:00

Turów: Umowa z Polską ws. kopalni nie może być jeszcze podpisana

Negocjacje z Polską w sprawie kopalni węgla brunatnego "Turów" nie zostały jeszcze zakończone i nie można podpisać umowy – stwierdził premier Czech.

Zapowiedział kontynuowanie rozmów, najprawdopodobniej na szczeblu premierów. Fiala potwierdził, że głównymi problemami pozostają: wysokość rekompensaty finansowej i długość nadzoru sądowego nad przestrzeganiem porozumienia. "Nie jesteśmy w stanie podpisać umowy. Negocjacje będą kontynuowane. Poszukamy rozwiązania prawdopodobnie z udziałem premierów obu krajów" – stwierdził premier, nie podając żadnych ewentualnych terminów kolejnych polsko-czeskich spotkań.

Negocjacje ws. kopalni trwają

Czeski projekt umowy, który na posiedzeniu gabinetu przedstawiała minister środowiska Anna Hubaczkova, zakłada rekompensatę dla Pragi w wysokości 50 mln euro za szkody spowodowane w wyniku działalność kopalni. Polska oferuje 40 mln euro. Spór toczy się również o czeskie żądanie dziesięcioletniego nadzoru sądowego. Warszawa mówi o dwóch latach.

"To sprawy, które są nadal otwarte, w których nie ma porozumienia między czeską a polską stroną” – powiedział Fiala. Jego zdaniem, inne problemy mają charakter techniczny i są przedmiotemElektrownia Turow rozmów ministerstw obu krajów.

Czeskie media zacytowały rzecznika polskiego ministerstwa klimatu i środowiska Aleksandra Brzózkę, który na Twitterze podziękował czeskiej stronie za negocjacje i otwartość na polskie propozycje. Negocjacje on-line odbywały się jeszcze w środę przed posiedzeniem czeskiego rządu. Negocjacje ciągle dotyczą kopalni „Turów”.

Kopalnia „Turów” tematem ciągłego sporu

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego "Turów" rozpoczęły się w czerwcu 2021 roku, gdy czeska strona wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić kary nie zamierza. Opinia rzecznika generalnego Trybunału ma zostać ogłoszona 3 lutego br. Czeska strona zapowiada, że osiągnięcie porozumienia z Polską będzie oznaczać wycofanie skargi złożonej do TSUE.

Czytaj również: Rozmów o Turów ciąg dalszy. Czeski rząd zajmie się projektem umowy z Polską

PAP/fot.twitter


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 08:30:00

IMGW: Czwartek będzie pochmurny z opadami i silnymi podmuchami wiatru

Czwartek będzie pochmurny, z opadami deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Wiatr silny, porywisty – przekazała PAP dyżurna synoptyk IMGW Anna Woźniak.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od 1 st. C na wschodzie do 7 st. C na zachodzie kraju. Niż, który nadejdzie nad Polskę, spowoduje wzrost prędkości wiatru, który w porywach będzie osiągać do 65 kilometrów na godzinę, a nad morzem nawet do 90 kilometrów na godzinę. Przyniesie on również całkowite zachmurzenie oraz opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

IMGW: Najcieplej i najwietrzniej będzie nad morzem

W czwartek nad Polskę nadejdzie niż, któryIMGW deszcz 5 ściągnie układ frontów atmosferycznych.

"Najpierw spodziewamy się wkroczenia od północnego zachodu frontu ciepłego, który przyniesie całkowite zachmurzenie i opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem" – powiedziała synoptyk IMGW i dodała, że po południu pojawi się front chłodny, który przyniesie opady śniegu.

Tuż przed przejściem tego frontu temperatura może wzrosnąć nawet do 7 st. C nad morzem.

Przypomnijmy, że według przygotowanej przez Instytut długoterminowej prognozy, pogoda w marcu i kwietniu będzie lepsza niż w ostatnich latach

"Będzie się to wiązało ze wzrostem prędkości wiatru, który w porywach będzie osiągać do 65 kilometrów na godzinę, a nad morzem nawet do 90 kilometrów na godzinę" – powiedziała.

Synoptyk IMGW podała, że przechodzenie tego frontu będzie dominowało w nocy z czwartku na piątek, jednak już wcześniej – po południu – da o sobie znać w północno-zachodniej części kraju. Temperatura maksymalna na wschodzie kraju wyniesie około 1 st. C, a na północnym zachodzie wzrośnie do 7 st. C.

Czytaj też: Odśnieżanie jest ważne. Nie odkładaj tego na później

PAP/fot.Pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.