O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-03-2015

Autor: Grzegorz Tomczyk

Myślałam, że to zwykły rolnik, gdy zobaczyłam kim jest opadła mi szczęka

Brak grafiki

Widzimy człowieka, który wygląda jak rolnik. Mieszka w Ameryce Południowej. Jednak jego prawdziwa historia jest niesamowita. Nazywa się Jose Mujica. Mieszka w Urugwaju na małej farmie wraz z żoną i suczką Manuelą...

Widzimy człowieka, który wygląda jak rolnik. Mieszka w Ameryce Południowej. Jednak jego prawdziwa historia jest niesamowita. Nazywa się Jose Mujica. Mieszka w Urugwaju na małej farmie wraz z żoną i suczką Manuelą.

Jose wiedzie skromne, lecz szczęśliwe życie. Nigdy nie zgadniecie kim jest. To urugwajski polityk, minister rolnictwa w latach 2005-2008. Senator i były deputowany. Zwycięzca wyborów prezydenckich w 2009. Prezydent Urugwaju od 1 marca 2010 do 1 marca 2015 roku.

Urodził się w 1935 w rodzinie rolników na obrzeżach Montevideo. Naukę przerwał jeszcze przed ukończeniem szkoły średniej. W młodości był aktywnym członkiem Partii Narodowej. Z jej szeregów wstąpił następnie do organizacji Tupamaros, która w latach 60. i 70. XX w. prowadziła w Urugwaju walkę partyzancką z władzami. Jego żoną od 2005 jest Lucía Topolansky, urugwajska senator i była deputowana, którą poznał w latach 70., będąc wraz z nią działaczem Tupamaros.

Urząd prezydenta Urugwaju objął 1 marca 2010. Został oficjalnie zaprzysiężony w Palacio Legislativo, siedzibie parlamentu. W ceremonii wzięło udział wielu zagranicznych gości, w tym prezydenci Argentyny, Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Kolumbii, Paragwaju, Wenezueli oraz sekretarz stanu USA i następca hiszpańskiego tronu. Przy tej okazji wezwał do jedności latynoamerykańskiej. W styczniu 2011 roku przekazał równowartość swojego rocznego wynagrodzenia na cele budownictwa socjalnego (2,5 miliona pesos). Dlatego, Jose jest nazywany najbiedniejszym prezydentem na świecie. Przekazywał 90% swoich zarobków (12000 dolarów) na cele charytatywne. To co mu zostawało to nie więcej niż przeciętnemu obywatelowi. Mimo jego lewicowych zapatrywań, prowadzil twardą politykę kapitalistyczną i wyprowadził kraj na wyższe PKB niż Polska. O rozwoju gospodarczym Urugwaju zadecydowała m.in. duża stabilność polityczna i ekonomiczna, atrakcyjne dla inwestorów strefy bezcłowe (tzw. zonas francas - odpowiednik naszych stref ekonomicznych), najwyższy w Ameryce Płd. wskaźnik dostępu do internetu, przyjazny klimat i żyzna gleba, która sprzyja hodowli bydła, owiec, a także uprawie ryżu i soi, no i wykwalifikowana siła robocza – Urugwaj ma jeden z najlepszych w Ameryce Łacińskiej systemów edukacji. Ten kraj to też bardzo dobra infrastruktura: dobre drogi i dobrze rozwinięta sieć komunikacji, tak w obrębie stolicy, jak i w wewnątrz kraju. Stolica Montevideo jest bankową i finansową stolicą Ameryki Południowej. Urugwaj poświęca więcej uwagi gospodarce i stworzeniu klimatu sprzyjającego przyciągnięciu zagranicznych inwestycji, niż polityce międzynarodowej. Rzadko angażuje się po którejś ze stron w globalnych konfliktach, co pozwala mu zachować poprawne stosunki gospodarcze z większością krajów. Ponieważ Urugwaj jest jednym z największych eksporterów mięsa na świecie, stosunkowo niedroga jest – wyśmienitej jakości – wołowina. Tanie są również owoce. Za 3-4 dolary można też kupić dobrej jakości wino. Stosunkowo niedrogie są taksówki, a poruszanie się nimi po mieście jest wygodne.

Wracając do José Mujica, jest on uznawany w Urugwaju za bardzo skromnego. Nie myśli, że jest lepszy od innych. Chce być zwykłym obywatelem. Prywatnie jeździ starym Volkswagenem garbusem. To świetny przykład dla wszystkich sprawujących władzę. Podziel się tą historią ze znajomymi. Niech zobaczą, że władza i skromność mogą iść w parze!

źródło: Malwina Chudzik, fot. Wikimedia

swiatrolnika.info 2023