O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-05-2017

Autor: Kalina Brzozowska

Modlitwa o urodzaje w czasie Dni Krzyżowych

kapliczka

Przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego w Kościele obchodzone są tzw. dni krzyżowe. jest to czas, kiedy rolnicy kierują swoje modlitwy o dobre plony w swych gospodarstwach. Poniedziałek, wtorek i środa, to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych. Tradycja wspomnianych dni krzyżowych ma już ponad 1500 lat. Jej początków należy szukać we Francji, kiedy to w odpowiedzi na gwałtowne klęski żywiołowe, które nawiedziły kraj, święty Mamert, ówczesny biskup miejscowości Vienne nad Rodanem nakazał zawierzyć zaistniałą sytuację Panu Bogu. W ramach modlitwy wierni uczestniczyli w procesji błagalnej.

Przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego w Kościele Katolickim obchodzone są tzw. dni krzyżowe. Jest to czas, kiedy rolnicy kierują swoje modlitwy o dobre plony w swych gospodarstwach. Poniedziałek, wtorek i środa, to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych. Tradycja wspomnianych dni krzyżowych ma już ponad 1500 lat. Jej początków należy szukać we Francji, kiedy to w odpowiedzi na gwałtowne klęski żywiołowe, które nawiedziły kraj, święty Mamert, ówczesny biskup miejscowości Vienne nad Rodanem nakazał zawierzyć zaistniałą sytuację Panu Bogu. W ramach modlitwy wierni uczestniczyli w procesji błagalnej.

Pamiętajmy, że rolnicy są kontynuatorami Bożego dzieła stworzenia, ponieważ wykonują zamysł biblijny mówiący o czynieniu sobie ziemi poddanej. Z praca na roli jest szczególnym powołaniem, co jednak nie zmienia faktu, że jest podstawą egzystencji innych grup społecznych. Dlatego tak ważne jest, żeby nigdy nikomu nie brakowało pożywienia, stąd tak istotny wymiar przybiera zwierzenie przyszłego urodzaju Panu Bogu.

Nie zawsze pamiętamy o tym, jak ważne jest poszanowanie chleba, tego powszedniego. Często o jego istocie uświadamiamy sobie dopiero w momencie klęski żywiołowej. Rolnicy narzekają,, kiedy ich uprawy cierpią z powodu przymrozku, deszczu, lub jego niedoboru. Dlatego właśnie w tych dniach szczególnie powinno się skierować westchnienie do Stwórcy, o to by strzegł gospodarstwa od nieprzewidzianych zjawisk, które w dalszej perspektywie mogą narazić na duże straty gospodarstwa, a całą resztę ludzi nie związanych z rolą pozbawić pożywienia. Jak wiadomo z upływem czasu tradycje, nawet te pielęgnowane na wsi się zmieniają. Dlatego też dziś modlitwa o urodzaje i ochronę przed klęskami nie jest tak popularna jak przed laty, jednak wciąż takie nabożeństwa się odbywają i cieszą popularnością. Gdy na terenach wiejskich nadchodzi czas modlitw o urodzaje, w dni poprzedzające uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego kościoły zapełniają się wiernymi. Mimo że są to dni powszednie, kiedy na wsi każdą wolną chwilę poświęca się na pracę zbierają się tam ludzie. Wśród uczestników nabożeństw są osoby starsze, ale nie brakuje też młodzieży i dzieci. Ten fakt pozwala mieć nadzieję, że dobra tradycja nie zaniknie.

Kalina Brzozowska/foto: pixaby.com

swiatrolnika.info 2023