O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-06-2019

Autor: Daria Przeworska

Mniej opadów, więcej słońca – orientacyjna prognoza hydrologiczna RCB

Mniej opadów, więcej słońca – orientacyjna prognoza hydrologiczna RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało orientacyjną prognozę hydrologiczną dla Polski do sierpnia bieżącego roku z uwzględnieniem przebiegu sytuacji meteorologicznej oraz scenariuszy przebiegu sytuacji hydrologicznej opracowanej w Centrum Nadzoru Operacyjnego Państwowej Służby Hydrologiczno – Meteorologicznej – Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

"Aktualne warunki hydrologiczne w dorzeczach Wisły, Odry oraz rzek Przymorza są korzystne pod względem zagrożenia powodziowego. Dominuje niski i średni poziom wody. W przypadku potwierdzenia się prognozowanych warunków meteorologicznych (opady w normie, temperatura powyżej normy) wystąpienie najniższych stanów wody spodziewane jest na przełomie lipca i sierpnia"

 

– informuje Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

 

W konsekwencji, jak zaznacza RCB  możliwy jest rozwój długotrwałej suszy hydrologicznej i suszy rolniczej, może również nastąpić wysychanie mniejszych cieków wodnych. Niewykluczone będą problemy z prawidłowym prowadzeniem gospodarki wodnej na zbiornikach retencyjnych oraz trudności z chłodzeniem bloków w elektrowniach z powodu niedoboru wody i jej wysokiej temperatury.

 

Niekorzystny rozwój sytuacji hydrologicznej jest prognozowany w Polsce centralnej i północnej. Od maja do sierpnia spodziewane są temperatury powyżej normy z wielolecia, zaś miesięczna suma opadów będzie poniżej normy. Jedynie na początku analizowanego okresu opady mogą być w normie. W przypadku potwierdzenia się prognozy, wystąpi wyraźna tendencja spadkowa poziomu wody na środkowej Wiśle oraz Narwi, w tym w miejscach istotnych z punktu widzenia elektrowni w Kozienicach i Ostrołęce. W sierpniu poziom wody może być zbliżony, a nawet niższy od zaobserwowanego w latach 2011/2012 i 2014/2015. Niskiemu poziomowi wody będzie towarzyszyć jej wysoka temperatura. W analogicznych letnich okresach sięgała 270C na Wiśle i prawie 290C na Narwi.

 

W Polsce zachodniej oraz południowo-zachodniej prognozowana temperatura w okresie pomiędzy majem a sierpniem będzie powyżej normy, zaś miesięczna suma opadów w normie lub poniżej normy. W konsekwencji przewiduje się głównie wahania w strefie wody średniej i stopniowe spadki w rejony wody niskiej. Spodziewane warunki powinny być zbliżone do warunków zaobserwowanych w latach 2011/2012 oraz 2014/2015.

 

W Polsce południowej prognozowana temperatura w okresie maj-sierpień będzie powyżej normy, zaś miesięczna suma opadów w normie lub poniżej normy. W konsekwencji na tym obszarze spodziewane będą wahania stanu wody z wyraźną tendencją spadkową. Lokalnie możliwe są wzrosty do poziomu wysokiego w przypadku wystąpienia opadów burzowych, szczególnie na górskich dopływach Wisły. Warunki hydrologiczne w południowej Polsce w okresie prognostycznym będą zbliżone do zaobserwowanych w okresie letnim 2011/2012 i 2014/2015, a nawet stany wód mogą być nieznacznie niższe.

 

W Polsce południowo-wschodniej w analizowanym okresie temperatura będzie powyżej normy, zaś miesięczna suma opadów w normie lub poniżej normy. Ogólne warunki hydrologiczne będą analogiczne jak w Polsce południowej.

swiatrolnika.info 2023