O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Młodzi rolnicy – wniosek w sprawie ujednolicenia wykształcenia

Młodzi rolnicy

Młodzi rolnicy napotykają barierę interpretacyjną przez urzędników ARiMR, dotyczącą uzyskania przez nich wykształcenia rolniczego.

Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas IX posiedzenia KRIR VI kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie ujednolicenia przepisów dotyczących „Młodych rolników”.

Młodzi rolnicy poszkodowani przez przepisy

KRIR chce wprowadzenia jednolitych wymagań dotyczących uzyskania wykształcenia rolniczego, przez takie instytucje jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Obecnie występują różne wymogi dotyczące świadectw ukończenia szkoły i dyplomów określających kwalifikacje rolnicze przez ww. Urzędy nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Różnice dotyczą zarówno zaliczenia danych świadectw za kwalifikacje jak i liczby wymaganych godzin. Młodzi rolnicy napotykają barierę interpretacyjną przez urzędników ARiMR, np. świadectwo jest uznane w KOWR a w ARiMR nie.

Wobec powyższego wnioskuję o stosowną zmianę prawa w powyższym zakresie lub wydanie jednolitej interpretacji dla podległych Agend.

– czytamy na stronie KRIR.

Młodzi rolnicy to siła polskiej wsi

Znaczna ich część dziedziczy gospodarstwa po mlodzi rolnicyrodzicach, systematycznie powiększając produkcję i szukając sposobów na zwiększenie jej opłacalności. Jak podkreślają eksperci, zawód hodowcy to trudna praca, która wymaga doskonalenia swoich kompetencji, dokształcania się i bycia na bieżąco z nowościami, które pojawiają się na rynku. Młodzi rolnicy muszą stawić czoła wszystkim tym problemom.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej nasze rolnictwo stanęło przed bardzo dużymi wyzwaniami. Musimy konkurować nie tylko w Polsce, lecz także z europejskim i światowym rynkiem. Jednym z większych wyzwań jest edukacja i dostęp do nowoczesnych technologii

– mówi Wojciech Kapusta, kierownik sprzedaży De Heus.

Rolnicy charakteryzują się przede wszystkim większą otwartością na zmiany i nowinki technologiczne.

Młodzi rolnicy to przede wszystkim duża energia, zupełnie nowe spojrzenie, innowacje i nowe technologie. Oni wymuszają rozwój nowych technologii, więc zapotrzebowanie i ich zastosowanie, które już w tej chwili jest duże, nadal będzie rosło

– mówi Wojciech Kapusta.

Jak wskazuje, Wojciech Maćkowiak, specjalista ds. trzody chlewnej De Heus, młodzi często dziedziczą czy przejmują gospodarstwa od swoich rodziców. Są to hodowle niejednokrotnie wielkości 100–300 tuczników w jednej produkcji, natomiast z czasem powiększają te hodowle nawet do tysiąca lub więcej sztuk w jednym cyklu w chlewni.

Czytaj też: Młodzi rolnicy mogą dostać spore pieniądze! Sprawdź, jak to zrobić!

krir.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023