O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-12-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Mleko to idealny oraz zalecany wybór na początek każdego dnia

Mleko

Dlaczego warto sięgać po mleko na śniadanie? Jakie unikalne wartości, które wspomogą nas każdego dnia posiada ten wyjątkowy napój?

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

Pierwsze śniadanie koniecznie powinno zawierać mleko oraz produkty mleczne

Wszyscy doskonale wiedzą, że nie należy opuszczać domu bez śniadania, ponieważ daje ono energię i podkręca metabolizm. To dzięki temu posiłkowi nasz organizm nie musi funkcjonować według trybu awaryjnego i magazynować tkanki tłuszczowej oraz utrzymuje prawidłowy poziom cukru we krwi.

Pierwsze śniadanie powinno zawierać mleko i produkty mleczne, które znakomicie zaspokajają organizm pod względem zawartości składników odżywczych i mineralnych. Dobrym połączeniem są płatki śniadaniowe z mlekiem, które wspólnie dostarczają żelazo, cynk i witaminy z grupy B.

Deficyt tych składników w organizmie stanowi przyczynę częstego zmęczenia, senności lub pogorszenia procesów pamięciowych. Taka kombinacja może być wzbogacona o różne dodatki takie jak: orzechy lub świeże owoce. Mleczną owsiankę możemy także zastosować jako deser lub posiłek potreningowy. Obniża on po posiłkowe stężenie glukozy we krwi oraz daje uczucie sytości, ponieważ dzięki zawartości białka, węglowodany są wolniej trawione.

Dzięki mlecznemu śniadaniu możemy mniej podjadać i ograniczyć spożycie bardziej kalorycznych przekąsek. Co więcej bardziej wydajni będziemy podczas aktywności fizycznej oraz nauki w szkole, ponieważ białko, które zawiera mleko buduje mięśnie, a magnez wspomaga koncentrację.

Codzienne picie mleka jest dobrym źródłem uzupełnienia wapnia

Mleko jest bardzo dobrym źródłem wapniaMleko 029, którego przyswajalność z produktów mlecznych jest najwyższa spośród wszystkich produktów spożywczych. Dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości wapnia jest istotne w profilaktyce osteoporozy, która została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za chorobę cywilizacyjną – mającą wpływ na długość życia oraz jego jakość. Osteoporoza – dawniej określana jako zrzeszotnienie kości - to postępujący ubytek masy kostnej, który sprawia, że kości stają się bardzo kruche i podatne na złamania.

Badania epidemiologiczne wykazały, że z coraz większą częstotliwością na osteoporozę chorują już osoby po 50 roku życia, a więc ludzie jeszcze młodzi, aktywni zawodowo – zauważa Joanna Ciborska.

Szacuje się, że w tej grupie populacyjnej jedna na trzy kobiety i jeden na pięciu mężczyzn może zachorować na osteoporozę. Podkreślono także, że prawdopodobnie tylko jedna osoba na trzy ze złamaniem osteoporotycznym odzyska niezależność, pełną sprawność fizyczną, którą miała przed złamaniem.

Przy okazji warto również posłuchać w jaki sposób mleko wpływa na organizm.

Czytaj też: Czy mleko jest dobre na wszystko?

PIM/fot.Pixnio/Pixabay

swiatrolnika.info 2023