O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-08-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Migdały padły łupem złodzieja... konkretnie 10 ton migdałów!

Migdały

W Europie, a zwłaszcza latem, kradzieże na farmach są niestety częste. Czasami rolnik może nawet zostać pozbawiony całej uprawy. Tak też stało się w Hiszpanii, gdzie złodziej ukradł migdały. A dokładnie aż 10 ton migdałów! Na szczęście historia ma szczęśliwe zakończenie.

Migdały padły łupem złodzieja

Oto nieszczęście, którego właśnie doświadczył hiszpański rolnik w regionie Murcji. Dwóch złodziei ukradło mu migdały. Wyposażeni w traktor i maszynę do strząsania plonów z drzew, udało im się ukraść dziesięć ton migdałów tego producenta z Murcji. Rolnik powiedział, że skradziono dziesięć ton migdałów odmiany Marcona.

Historia ostatecznie zakończyła się dobrze, ponieważ agent Guardia Civil, który nie był na służbie w czasie incydentu, zauważył traktor jadący dziwnie bez świateł. W związku z tym ostrzegł kolegów z miejscowej policji, którzy zlokalizowali dwóch złodziei, a migdały zostały zwrócone.

Światowa produkcja migdałów w 2010 r. wyniosła ok. 2 miliony ton. Najwięksi producenci w 2010 to:

  • USA – 1410 tys. ton.
  • Hiszpania – 220 tys. ton
  • Iran – 160 tys. ton
  • Włochy – 110 tys. ton
  • Maroko – 100 tys. ton
  • Syria – 73 tys. ton
  • Afganistan – 56 tys. ton
  • Turcja – 55 tys. ton
  • Tunezja – 52 tys. ton
  • Algieria – 39 tys. ton

Kołodziejczak: w przyszłym tygodniu AgroUnia szykuje blokady w kilkunastu miejscach Polski

Migdały zawierają dużo składników

Migdały zawierają dużo jednonienasyconych Migdalykwasów tłuszczowych (33,65 g na 100 g). W 100 g znajduje się 33,3 kwasu oleinowego, 0,3 g kwasu heksadekenowego (palmitoleinowy) oraz 0,05 g kwasu ikozenowego (dawniej eikozenowego). Na uwagę zasługuje również duża ilość kwasów omega-6 (10,5 g na 100 g). Migdały są wartościowym źródłem mikro i makroelementów.

W kuchni znajdują zastosowanie głównie migdały słodkie. Nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory. Przed użyciem należy z nich obrać skórkę. Mogą być używane w całości, bądź pokruszone. Najlepiej używać je na surowo; po obróbce termicznej zachowują swój smak i kaloryczność, ale tracą witaminy. Nadają się jako dodatek do ciast, wytwarza się z nich marcepan używany m.in. do dekoracji tortów, pochodzący z Francji napój zwany orszadą oraz włoski napój alkoholowy amaretto.

agrimaroc.ma/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023