O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Mięsożercy doświadczają niższego poziomu depresji i lęku niż weganie

Mięsożercy

Szacuje się, że 5% Amerykanów, Kanadyjczyków 8% i 4,3% Niemców przestrzega diety wegetariańskiej. Systematyczny przegląd badań opublikowanych do 18 czerwca 2020 r. sugeruje, że mięsożercy średnio doświadczają niższego poziomu depresji i lęku.

Mięsożercy mniej podatni na depresję

Niedawna metaanaliza Urska Dobersek zbadała związek między spożyciem mięsa a dwiema psychopatologiami – depresją i lękiem. Związek między wegetarianizmem a zdrowiem psychicznym jest kontrowersyjną kwestią w nauce o zdrowiu, a badania wykazują zarówno korzystne, jak i szkodliwe skutki absencji mięsnej. Jednak wegetarianizm i weganizm stają się coraz bardziej popularne jako „zdrowszy” styl życia. Okazuje się jednak, że w tym przypadku do mięsożercy mają powody do zadowolenia.

Badacze przeanalizowali 20 artykułów opublikowanych w latach 2001-2020, aby zbadać różnice w depresji i lęku między wegetarianami a konsumentami mięsa. Wykorzystano wyniki z 17 badań przekrojowych, 2 mieszanych badań przekrojowych i podłużnych oraz 1 randomizowanego badania kontrolowanego. Według badaczy, badania uwzględnione w metaanalizie zostały wybrane pod kątem metodologicznego rygoru („projektowanie, pobieranie próbek i rekrutacja, specyfikacja i analiza wyników oraz interpretacja i przekazywanie wyników”) i zmniejszono je z puli prawie 7354 potencjalnie istotnych badań.

Naukowcy odkryli istotny związek między spożywaniem/wstrzymywaniem się od mięsa a występowaniem depresji i lęku, przy czym mięsożercy mieli niższy średni poziom depresji i lęku niż osoby, które nie spożywały mięsa. Co najważniejsze, odkryli, że różnica w poziomie depresji i lęku była większa w badaniach wysokiej jakości w porównaniu z badaniami niskiej jakości.

Polski Ład dla polskiej wsi zaprezentowany w Przysusze

Mięsożercy doświadczają mniejszego poziomu lęku

Naukowcy przypisują sprzeczne wyniki badań i przeglądówMiesozercy 02 systematycznych stosowaniu niewiarygodnych protokołów oceny. Odkryli na przykład, że badania niskiej jakości mogą wykorzystywać pomiary zgłaszane samodzielnie, w przeciwieństwie do pomiarów psychopatologicznych opartych na DSM (Podręczniku Diagnostyki i Statystyki Zaburzeń Psychicznych), prosić uczestników o przypomnienie sobie diety zamiast śledzenia jej w czasie rzeczywistym lub rekrutować (stronnicze) próbki ze stron internetowych wegańskich i wegetariańskich, grup społecznościowych, społeczności i restauracji.

Badacze ostrzegają jednak przed przypisywaniem związków przyczynowych między spożywaniem mięsa/wstrzymywaniem się od jedzenia a depresją lub lękiem (dane były niewystarczające do zbadania związków przyczynowych). Wiadomo jednak, że mięsożercy doświadczają niższego poziomu depresji i lęku niż weganie.

Większość Euro-Amerykanów jako przyczyny wegetarianizmu podaje obawy dotyczące wpływu spożycia mięsa i hodowli mięsa na środowisko i dobrostan zwierząt. Z kolei wegetarianie w Indiach, gdzie stanowią 30% populacji, w dużej mierze powołują się na etykę czystości lub wierzenia religijne. Wegetarianie, których nie motywują kwestie etyczne, środowiskowe lub dotyczące czystości, motywują zamiast tego rzekome korzyści zdrowotne wegetarianizmu.

sapienjournal.org/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023