O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-09-2021

Autor: Emilia Gromczak

Mięso z laboratorium – Katar stawia na jego produkcję

Mieso z laboratorium

Katar stawia na mięso z laboratorium. Amerykański startup Eat Just planuje zbudować w tym państwie zakład produkcyjny „czystego mięsa”, czyli wytwarzanego w laboratorium prawdziwego mięsa bezpośrednio z komórek zwierzęcych pobranych od żywych zwierząt. Amerykanie wybrali Katar m.in. ze względu na dużą otwartość tego kraju na mięso hodowane w laboratorium. 

Mięso z laboratorium w Katarze

Katar będzie produkować mięso z laboratorium. Wszystko za sprawą amerykańskiego startupa Eat Just, który właśnie tam planuje zbudować zakład produkcyjny „czystego mięsa”, czyli wytwarzanego w laboratorium prawdziwego mięsa bezpośrednio z komórek zwierzęcych pobranych od żywych zwierząt. Amerykańska firma współpracuje ze wspieranym przez państwo Doha Venture Capital i Qatar Free Zones Authority. Nowy zakład będzie znacznie większy niż ten powstały w Singapurze i pozwoli wejść na nowe rynki. mięso z laboratorium starup

od koniec 2020 r. Singapur stał się pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził sprzedaż „czystego mięsa”. Taką zgodę regulacyjną zamierza wydać także Katar. Amerykanie wybrali Katar, po części, ze względu  na dużą otwartość tego kraju na mięso hodowane w laboratorium oraz zaangażowanie w rozwój innowacyjnych technologii w zakresie bezpieczeństwa żywności, ale jest to także ważny przyczółek w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, potencjalnie umożliwiający przyszły eksport do Europy Zachodniej.

Amerykański startup Eat Just

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informowała na początku kwietnia br., że amerykański startup Eat Just ogłosił pozyskanie nowego kapitału w wysokości 200 milionów dolarów. Producent roślinnych zamienników jaj i „czystego mięsa” planuje nową pulę środków finansowych przeznaczyć na zwiększenie wydajności i ekspansję na nowych rynkach. Co ciekawe, w finansowanie amerykańskiej firmy zaangażował się fundusz Qatar Investment Authority, którego przedstawiciel miał dołączyć do zarządu Eat Just.

Mięso z laboratorium, czyli niepochodzące z uboju jest produkowane z komórek mięśniowych, pozyskanych od zwierząt. Następnie dojrzewa w dużym stalowym "bioreaktorze". Komórki są następnie przenoszone do wodnistego żelu, gdzie gromadzą się w tkance ścięgnistej.

Sprawdź także: Chipsy o smaku stekowo-kawowym odkryte w Japonii

kipdip.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023