Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 24-04-2015 17:07:00

Miejska hodowla świń z sukcesem

Miejska hodowla świń z sukcesem

Gospodarstwo Agnieszki i Przemysława Firganów z Łodzi jest ewenementem na skalę krajową. Jest to chyba jedyne duże gospodarstwo produkujące prosięta w cyklu zamkniętym położone na...

Gospodarstwo Agnieszki i Przemysława Firganów z Łodzi jest ewenementem na skalę krajową.

Jest to chyba jedyne duże gospodarstwo produkujące prosięta w cyklu zamkniętym położone na terenie jednego z większych miast w Polsce. Część gruntów na których gospodarują Firganowie – 15 hektarów znajduje się na terenie Łodzi a pozostałe 70 hektarów które dzierżawią od miejscowych rolników leży na terenie sąsiadującej z Łodzią gminy Nowosolna.

Gospodarstwo powstało w 1980 r. gdy rodzice Przemysława Firgana przenieśli się z okolic Sieradza, osiedlili się w Nowosolnej i rozpoczęli hodowlę trzody chlewnej w gospodarstwie które w ciągu paru ostatnich lat rozbudował i zmodernizował ich syn.
- Mój tata zmechanizował chlewnię już w roku 1981 a do 1985 r. pobudował całą infrastrukturę w gospodarstwie, stodoły i garaże na maszyny rolnicze. W 2003 r. powstała chlewnia porodowa i odchowalnia w tym samym budynku a w 2005 r. zmodernizowaliśmy kolejną budynek chlewni przystosowując go na chlewnię macior. Tuczarnia została zbudowana w 2007 r. a w roku 2013 pobudowana została kolejna chlewnia macior – opowiada z dumą hodowca.
Firganowie hodują 100 macior z których od 1 szt. mają rocznie 24-25 sztuk prosiąt odsadzonych.
Pracy w gospodarstwie jest dużo jednak starają się dopilnować wszystkiego sami.
- Pracujemy tylko rodzinnie. Nie mamy pracowników ponieważ nikt nie chce przyjść do takiej brudnej pracy. Może gdybym zaproponował pracownikom 3 tys. zł miał bym chętnych jednak na taką zapłatę za pracę mnie nie stać. Okresowo w czasie żniw zatrudniamy tylko traktorzystów.
- Jest coraz trudniej o pracowników do prac rolniczych. Zresztą również mieszkający do tej pory w naszej okolicy rolnicy hodujący prosiaki rzucają wieś i przenoszą się do miasta. Kiedyś w gminie Nowosolna było 8 punktów skupu prosiąt a dzisiaj nie ma ani jednego.

Wiedza to klucz do sukcesu
Przemysław Firgan jest młodym i wykształconym hodowcą. Studiował na SGGW w Warszawie potem uczył się w Szkole Kupieckiej w Zgierzu a następnie studiował na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku Marketing i Zarządzanie. Żona Agnieszka która obecnie spodziewa się dziecka pochodzi z Goszczanowa w okolicach Sieradza który również znany jest dobrej produkcji rolnej. Ukończyła studia na Uniwersytecie Łódzkim i podjęła się trudnego obowiązku wspólnego z mężem gospodarowania w bardzo wyspecjalizowanej fermie hodowlanej.
- Już od momentu gdy zakończyłem naukę w szkole średnie a potem studia - mówi Przemysław Firgan. Starałem się zdobyć jak najwięcej wiedzy na tematy rolnicze. Brałem udział w wyjazdach młodych rolników organizowanych przez ODR w Bratoszewicach w ramach dofinansowania z SAPARD-u do Francji, Niemiec i Kanady. Brałem też udział w Olimpiadzie Wiedzy Rolniczej w której, w kategorii produkcja roślinna zająłem 3 miejsce w Polsce.
Firgan planuje dalszą rozbudowę gospodarstwa co wymaga sporych środków finansowych.
- Korzystałem z dofinansowania w ramach PROW-u 2007-2013 w wysokości 900 tys. zł na ułatwianie startu młodym rolnikom. Korzystam też z porad specjalistów rolnośrodowiskowych pracujących w ODR w Bratoszewicach.
Gospodarstwo jest nowoczesne. W każdej chlewni zamontowane są paszociągi, system utrzymania zwierząt bezściółkowy. Obecnie w budynku w którym ma powstać nowa chlewnia montowany jest ruszt który skróci wywóz obornika do 15-20 minut. Budowa i zasiedlanie nowej chlewni w roku 2013 trwała 3 miesiące. Całe wyposażenie techniczne do chlewni Firganów dostarcza od 10 lat firma Pro-Agro-Mech z Bratoszewic.

Czasami sąsiedzi dopieką
Firganowie mają nowe pomysły i plany na rozbudowę gospodarstwa, ale piętrzą się też przed nimi problemy związane z umiejscowieniem chlewni na granicy miasta i wsi.
- W Nowosolnej mieszkają głównie ludzie którzy dojeżdżają do pracy w Łodzi. Często przeszkadza im zapach dolatujący z chlewni.
Niestety zabudowa wokół domu Firganów jest dość gęsta i trudno uniknąć przykrego zapachu wydobywającego się z budynków inwentarskich.
- Bierzemy pod uwagę opinie na ten temat sąsiadów. Przemontowałem system wentylacji tak by wyloty skierowane były obszar nie zamieszkały. W roku 2014 przykryłem płytą zbiornik na gnojowicę i wydaję miesięcznie ponad 1200 zł na zakup dodatków do gnojówki które pochłaniają przykry zapach. Stojąc na podwórku nie odczuwa się żadnych nieprzyjemnych zapachów. Mimo tych starań ciągle dochodzą do mnie skargi sąsiadów na przykre zapachy dochodzące z naszych chlewni. Mam ciągle na karku kontrole z Sanepidu.
Mimo tych problemów Przemysław Firgan jest pełen optymizmu i chęci do dalszego inwestowania i rozwoju swojego gospodarstwa w najbliższych latach.

Autor: Tomasz Kodłubański

 


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 10:30:00

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 27 i 28 stycznia

Szczegółowa prognoza pogody została opublikowana przez Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej (IMGW) na czwartek i piątek.

Jak informuje IMGW, Europa południowa i krańce zachodnie pozostają pod wpływem klina wyżu znad Atlantyku. Pozostała część kontynentu, w tym Polska, jest w zasięgu niżu znad Skandynawii oraz związanego z nim układu frontów atmosferycznych. Do Polski przejściowo napływa ciepłe powietrze, a za frontem chłodnym, chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa

W czwartek w kraju będzie zachmurzenie duże, na południu okresami większe przejaśnienia. Na zachodzie głównie opady deszczu, poza tym deszczu i deszczu ze śniegiem, na Prognoza pogody chmury 3wschodzie początkowo śniegu. Na Pogórzu Karpackim i w górach opady śnieg. Temperatura maksymalna od 1 st. C na wschodzie do 4 st. C w centrum i 7 st. C na północnym zachodzie. Na obszarach podgórskich Karpat -1 st. C, 0 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny od 30 km/h do 45 km/h, na wybrzeżu w porywach do 90 km/h, w głębi kraju do 65 km/h. W Sudetach porywy do 95 km/h, w Karpatach do 80 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza pogody na czwartek – w Warszawie zachmurzenie duże. Opady deszczu ze śniegiem i deszczu, początkowo także śniegu. Temperatura maksymalna 3 st. C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, zachodni. W nocy zachmurzenie duże. Opady deszcz ze śniegiem i śniegu, początkowo także deszczu. Temperatura minimalna 1 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 75 km/h, zachodni. W piątek w Warszawie zachmurzenie duże. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna 3 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i zachodni.

Prognoza pogody na piątek

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem śniegu, początkowo również samego deszczu. W górach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm, tam też w trakcie opadów widzialność ograniczona do 500 metrów. Temperatura minimalna od -1 st. C na wschodzie do 3 st. C na zachodzie, w dolinach karpackich około -3 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny, od 30 km/h do 45 km/h, północno-zachodni i zachodni. W porywach wiatr osiągał będzie do 80 km/h, nad morzem oraz na południowym zachodzie do 90 km/h, w Karpatach do 100 km/h, a w Sudetach do 140 km/h. Miejscami powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

Prognoza pogody na piątek – zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W Karpatach opady silniejsze, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 20 cm, w Sudetach o 6 cm. W trakcie opadów widzialność ograniczona do 500 metrów. Temperatura maksymalna od 1 st. C na wschodzie do 5 st. C na zachodzie. Na obszarach podgórskich Karpat od -2 st. C do 0 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, początkowo w porywach do 85 km/h na południu i południowym zachodzie kraju oraz do 65 km/h na północy, stopniowo słabnący, północno-zachodni. W Sudetach porywy do 140 km/h, w Karpatach do 100 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Czytaj również: IMGW: Czwartek będzie pochmurny z opadami i silnymi podmuchami wiatru

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 09:30:00

Turów: Umowa z Polską ws. kopalni nie może być jeszcze podpisana

Negocjacje z Polską w sprawie kopalni węgla brunatnego "Turów" nie zostały jeszcze zakończone i nie można podpisać umowy – stwierdził premier Czech.

Zapowiedział kontynuowanie rozmów, najprawdopodobniej na szczeblu premierów. Fiala potwierdził, że głównymi problemami pozostają: wysokość rekompensaty finansowej i długość nadzoru sądowego nad przestrzeganiem porozumienia. "Nie jesteśmy w stanie podpisać umowy. Negocjacje będą kontynuowane. Poszukamy rozwiązania prawdopodobnie z udziałem premierów obu krajów" – stwierdził premier, nie podając żadnych ewentualnych terminów kolejnych polsko-czeskich spotkań.

Negocjacje ws. kopalni trwają

Czeski projekt umowy, który na posiedzeniu gabinetu przedstawiała minister środowiska Anna Hubaczkova, zakłada rekompensatę dla Pragi w wysokości 50 mln euro za szkody spowodowane w wyniku działalność kopalni. Polska oferuje 40 mln euro. Spór toczy się również o czeskie żądanie dziesięcioletniego nadzoru sądowego. Warszawa mówi o dwóch latach.

"To sprawy, które są nadal otwarte, w których nie ma porozumienia między czeską a polską stroną” – powiedział Fiala. Jego zdaniem, inne problemy mają charakter techniczny i są przedmiotemElektrownia Turow rozmów ministerstw obu krajów.

Czeskie media zacytowały rzecznika polskiego ministerstwa klimatu i środowiska Aleksandra Brzózkę, który na Twitterze podziękował czeskiej stronie za negocjacje i otwartość na polskie propozycje. Negocjacje on-line odbywały się jeszcze w środę przed posiedzeniem czeskiego rządu. Negocjacje ciągle dotyczą kopalni „Turów”.

Kopalnia „Turów” tematem ciągłego sporu

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego "Turów" rozpoczęły się w czerwcu 2021 roku, gdy czeska strona wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić kary nie zamierza. Opinia rzecznika generalnego Trybunału ma zostać ogłoszona 3 lutego br. Czeska strona zapowiada, że osiągnięcie porozumienia z Polską będzie oznaczać wycofanie skargi złożonej do TSUE.

Czytaj również: Rozmów o Turów ciąg dalszy. Czeski rząd zajmie się projektem umowy z Polską

PAP/fot.twitter


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 08:30:00

IMGW: Czwartek będzie pochmurny z opadami i silnymi podmuchami wiatru

Czwartek będzie pochmurny, z opadami deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Wiatr silny, porywisty – przekazała PAP dyżurna synoptyk IMGW Anna Woźniak.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od 1 st. C na wschodzie do 7 st. C na zachodzie kraju. Niż, który nadejdzie nad Polskę, spowoduje wzrost prędkości wiatru, który w porywach będzie osiągać do 65 kilometrów na godzinę, a nad morzem nawet do 90 kilometrów na godzinę. Przyniesie on również całkowite zachmurzenie oraz opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

IMGW: Najcieplej i najwietrzniej będzie nad morzem

W czwartek nad Polskę nadejdzie niż, któryIMGW deszcz 5 ściągnie układ frontów atmosferycznych.

"Najpierw spodziewamy się wkroczenia od północnego zachodu frontu ciepłego, który przyniesie całkowite zachmurzenie i opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem" – powiedziała synoptyk IMGW i dodała, że po południu pojawi się front chłodny, który przyniesie opady śniegu.

Tuż przed przejściem tego frontu temperatura może wzrosnąć nawet do 7 st. C nad morzem.

Przypomnijmy, że według przygotowanej przez Instytut długoterminowej prognozy, pogoda w marcu i kwietniu będzie lepsza niż w ostatnich latach

"Będzie się to wiązało ze wzrostem prędkości wiatru, który w porywach będzie osiągać do 65 kilometrów na godzinę, a nad morzem nawet do 90 kilometrów na godzinę" – powiedziała.

Synoptyk IMGW podała, że przechodzenie tego frontu będzie dominowało w nocy z czwartku na piątek, jednak już wcześniej – po południu – da o sobie znać w północno-zachodniej części kraju. Temperatura maksymalna na wschodzie kraju wyniesie około 1 st. C, a na północnym zachodzie wzrośnie do 7 st. C.

Czytaj też: Odśnieżanie jest ważne. Nie odkładaj tego na później

PAP/fot.Pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.