Talk icon

Informacje

08-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Matki Bożej Siewnej – święto narodzin patronki jesiennych siewów

Matki Bożej Siewnej

Matka Boża według tradycji ludowej jest patronką jesiennych siewów. 8 września obchodzimy uroczystość jej narodzin, potocznie zwane świętem Matki Bożej Siewnej. Tego dnia kapłan święci ziarno przeznaczone na jesienny siew. Co ciekawe, Ewangelia nie mówi nic o narodzinach Maryi. Jej dzieciństwo opisuje apokryficzna Protoewangelia Jakuba, która nie weszła do kanonu Kościoła Katolickiego. Dlaczego więc wspominamy jej narodziny akurat 8 września?

Matki Bożej Siewnej, patronki jesiennych siewów

8 września obchodzimy uroczystość narodzin Najświętszej Maryi Panny, potocznie zwane świętem Matki Boskiej Siewnej. W polskiej tradycji ludowej Matka Boża jest uznawana za patronkę jesiennych siewów. Dopiero po tym święcie i uprzątnięciu pól, brano się do orki i siewu. Na Podhalu święto 8 września nazywano Zitosiewną, gdyż tam sieje się wtedy żyto.

W dzień Matki Bożej Siewnej, kapłan święci ziarno przeznaczone na jesienny siew, mówiąc:

Boże, Ty sprawiasz, że wszystkie nasiona wpadłszy w ziemię obumierają, aby wydać plony, które dają radość siewcy i chleb głodnemu. Prosimy Cię, pobłogosław te ziarna i inne nasiona, zachowaj je przed gradem, powodzią, suszą i wszelką szkodą, a ziemię użyźniaj rosą z nieba, aby rośliny z nich wyrosłe wydały obfite plony. Spraw też, abyśmy za przykładem Najświętszej Maryi Panny, która słuchała słowa Twojego i strzegła owocnie w sercu, przynosili plon stokrotny przez naszą wytrwałość w pełnieniu Twojej woli. Udziel nam tego przez zasługi Najświętszej Dziewicy, której narodziny dziś obchodzimy.

Do ziarna siewnego mieszano ziarno wyłuskane z kłosów, które były wraz z kwiatami i ziołami poświęcane w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, by uprosić sobie dobry urodzaj. Matki Bożej Siewnej to dzień symbolicznego zamknięcia jednego cyklu upraw rolnych i rozpoczęcia kolejnego.

Szczepan Wójcik odpowiada na atak Onetu: Nie mamy nic do ukrycia!

Matki Bożej Siewnej – narodziny Maryi

Ewangelia nie mówi o narodzinach Maryi. Matki Bozej Siewnej Jej dzieciństwo opisuje apokryficzna Protoewangelia Jakuba. Nie weszła ona jednak do kanonu Kościoła Katolickiego. Dlaczego więc Matki Bożej Siewnej, święto wspominające jej narodziny, obchodzimy akurat 8 września?

Protoewangelia Jakuba wywarła duży wpływ na tradycję Kościoła. Stamtąd właśnie dowiadujemy się, że rodzicami Maryi byli św. Joachim i św. Anna, i że Maryja jako dziecię kilkuletnie została przez rodziców ofiarowana w świątyni, gdzie też zamieszkała. Śladem tego opisu jest obchodzone w Kościele wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w dniu 21 listopada.

Kościół nie od razu obchodził święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, podobnie zresztą jak Boże Narodzenie. Dopiero po soborze efeskim (431 r.) rozwinął się kult maryjny, a maryjność stała się szczególnie charakterystyczna dla Kościoła w Syrii. To właśnie tam zaczęto świętować Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Obchodzono je również w całym Kościele wschodnim o czym świadczą homilię św. Jana Damasceńskiego czy św. Germana.

Na Zachodzie formalnie święto zostało wprowadzone do liturgii przez papieża św. Sergiusza I w roku 688. Ustanowiono je na 8 września, przejmując datę ze Wschodu. Popularność święta wzrastała powoli, przybierając w chrystianizowanych krajach niejednokrotnie oryginalną formę, łącząc często elementy pochodzące z tradycji ludowej. Tak też stało się w Polsce, gdzie uzyskało nazwę Matki Bożej Siewnej.

wikipedia.org/polskokatolicki.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023