O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-02-2015

Autor: Świat Rolnika

Marszałek Sejmu: Wybory prezydenckie wyznaczone na 10 maja 2015 roku

Brak grafiki

Po refleksji i wsłuchaniu się w opinię publiczną zarządzam wybory prezydenckie na 10 maja – poinformował dzisiaj marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Podkreślił, że wolność, którą wywalczyliśmy 25 lat temu jest wartością, o którą...

Po refleksji i wsłuchaniu się w opinię publiczną zarządzam wybory prezydenckie na 10 maja – poinformował dzisiaj marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Podkreślił, że wolność, którą wywalczyliśmy 25 lat temu jest wartością, o którą powinniśmy dbać niezależnie od poglądów politycznych. - Apeluję, aby szanować tę wolność i nasze procedury oraz by nie podważać procesu wyborczego – dodał marszałek Sikorski. Wyraził też nadzieję, że rozpoczynająca się kampania wyborcza o najwyższy urząd w państwie będzie się odbywała w duchu wzajemnego szacunku i dyskusji o Polsce.

 Zgodnie z Kodeksem wyborczym marszałek Sejmu zarządza wybory prezydenckie nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego prezydenta i zgodnie z Konstytucją wyznacza ich datę na dzień wolny od pracy, przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem tej kadencji.

Dziś marszałek Sejmu Radosław Sikorski podpisał postanowienie o zarządzeniu wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i wyznaczył ich datę na niedzielę 10 maja 2015 r. oraz określił dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych przewidzianych w Kodeksie wyborczym. W dniu ogłoszenia postanowienia Marszałka Sejmu, w myśl przepisów Kodeksu wyborczego,  nastąpi początek kampanii wyborczej.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym pełnomocnicy komitetów wyborczych do 16 marca 2015 r. mają czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów. Do zawiadomienia należy dołączyć co najmniej 1000 podpisów obywateli popierających kandydata oraz m.in. pisemne oświadczenie kandydata o zgodzie na start w wyborach. Informacja o utworzonych komitetach wyborczych jest ogłaszana przez PKW w Monitorze Polskim oraz Biuletynie Informacji Publicznej.

Termin powołania przez PKW okręgowych komisji wyborczych upływa 23 marca 2015 r.

- Przed nami kilka tygodni, w trakcie których kandydaci potrzebować będą 100 tysięcy Polaków, aby móc zarejestrować swoje kandydatury – powiedział marszałek Sejmu. Na zgłoszenie kandydatów na urząd prezydenta w celu zarejestrowania pełnomocnicy komitetów wyborczych mają czas do 45. dnia przed dniem wyborów, czyli do 26 marca 2015 r. do godz. 24.00. Zgłoszenie kandydata, oprócz jego danych oraz danych komitetu wyborczego powinno zawierać wykaz osób popierających zgłoszenie - co najmniej 100 tys. podpisów obywateli mających tzw. czynne prawo wyborcze, czyli prawo wybierania posłów i senatorów.

Do 10 kwietnia 2015 r. (30. dzień przed wyborami) wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mają obowiązek podać do wiadomości publicznej informacje o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika.

Kandydatów do obwodowych komisji wyborczych pełnomocnicy wyborczy mogą  zgłaszać do 17 kwietnia 2015 r.

Do 19 kwietnia 2015 r. (21. dzień przed dniem wyborów) zostaną powołane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast obwodowe komisje wyborcze. Do tej samej daty gminy będą miały czas na sporządzenie spisów wyborców.

Dane o kandydatach na urząd prezydenta zostaną podane do publicznej wiadomości przez PKW do 20 kwietnia 2015 r. (20. dzień przed dniem wyborów).

Do 25 kwietnia br. (15. dzień przed wyborami) możliwe będzie zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego. W kraju należy się w tej sprawie zwrócić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a za granicą do konsula.

Komitety, których kandydaci zostali zarejestrowani, będą miały prawo do nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych od 25 kwietnia do północy 8 maja 2015 r.

Wyborcy, którzy będą chcieli udzielić innej osobie pełnomocnictwa do głosowania, będą to mogli zrobić najpóźniej 1 maja 2015 r. (9. dzień przed dniem wyborów). Natomiast składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania będzie możliwe do 5 maja 2015 r.

Kampania wyborcza zakończy się 8 maja o godz. 24.00.

Głosowanie w wyborach prezydenta  odbędzie się 10 maja 2015 r., a  lokale wyborcze będą czynne od godz. 7.00 do godz. 21.00.

źródło: Sejm.gov.pl

 

swiatrolnika.info 2023