Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Monika Faber 27-12-2021 22:00:16

Marnowanie żywności stanowi ogromny problem w Polsce i na świecie

Marnowanie żywności

Wyniki Raportu „Better Living” , pokazują, że marnowanie żywności stanowi duży problem. Aż 30% całej wyprodukowanej żywności jest wyrzucana do śmieci.

Jest to ok. 1,3 miliarda ton marnowanej żywności każdego roku. Z tego aż ok. 9 mln ton marnują Polacy. Taka ilość jedzenia wystarczyłaby, by nakarmić miliony potrzebujących ludzi na całym świecie lub jak wspomina Agnieszka Cegielska, propagatorka naturalnego stylu życia oraz Ekspertka marki Electrolux: –„To jest ilość, która byłaby w stanie nakarmić mieszkańców jednego dużego miasta przez co najmniej 10 lat”. Aby na dłużej zachować świeżość i jakość produktów, zarówno lodówki, zamrażarki, jak i spiżarnie powinny być regularnie czyszczone. Mycie lodówki zaleca się przynajmniej raz w tygodniu, natomiast spiżarni przeznaczonej na suche produkty przynajmniej raz na miesiąc. 

Marnowanie żywności – marka Electrolux wychodzi naprzeciw

Electrolux nie tylko w ramach nowej Kampanii działającej pod hasłem „Szwedzki sposób na gotowanie bez marnowania”, ale także na co dzień chce zachęcać ludzi, aby spożywali, pozyskiwali i traktowali żywność w sposób niosący korzyści zarówno im samym, jak i naszej planecie.

Ogromna ilość żywności marnowana jest przez grupę ludzi, którzy jej najbardziej potrzebują – czyli przez samych konsumentów. Szacuje się, że aż połowa całkowitej ilości wyrzucanej żywności pochodzi z naszych własnych kuchni. Konsumenci odpowiadają za ponad 60 proc. zmarnowanej żywności. Do wyrzucania produktów spożywczych z różną częstotliwością przyznaje się 37,2 proc. Polaków, a gotowych niespożytych posiłków - aż 70,3 proc.

Jak podkreśla Ekspertka marki Electrolux, Agnieszka Cegielska: „Polska rodzina wyrzuca średnio do kosza 2,5 tysiąca złotych rocznie w postaci nieskonsumowanej żywności”. Dlatego chcąc rozpocząć globalną walkę z marnowaniem żywności powinniśmy zacząć od zmiany naszych codziennych zachowań i ograniczenia marnowania jedzenia w domu.

Marnowanie żywności wyrządza wiele szkód w naszym środowisku. Przekłada się na ilość odpadów komunalnych oraz strat cennych ilości wody i energii. Skoro szkody są tak duże, to nasuwa się pytanie, dlaczego tak wiele osób w dalszym ciągu nie robi nic w celu zminimalizowania ilości marnowanego jedzenia? Nadal robimy za duże i nieprzemyślane zakupy, wyrzucamy przejrzałe warzywa i owoce oraz nie przechowujemy prawidłowo poszczególnych produktów. A szkoda, ponieważ to właściwe przechowywanie żywności może spowolnić proces psucia się produktów i pomóc w ograniczeniu marnowania jedzenia.

Prawidłowe przechowywanie jedzenia kluczem do sukcesu

,,Marnowanie żywności jestMarnowanie zywnosci 02 w dużej mierze skutkiem nieprawidłowego przechowywania. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym zachowamy świeżość produktów na dłużej. „Pamiętajmy, aby dokładnie przyglądać się datom na opakowaniu” – podkreśla Agnieszka Cegielska, Ekspertka marki Electrolux. „Jest duża różnica pomiędzy wskazówkami „należy spożyć do”, a „najlepiej spożyć przed”. Nie wyrzucajmy tego, co jeszcze nadaje się do spożycia”.

Nie wszystkim produktom służy przechowywanie ich w lodówce. Część z nich zachowa dłuższą świeżość jeżeli będą znajdowały się w temperaturze pokojowej. Ponadto przechowując żywność poza lodówką nie będziemy zajmować w niej niepotrzebnie miejsca, tym samym generując wyższe zużycie energii.

Warzywa – na przykład ziemniaki, pomidory, czosnek, ogórki i cebula to warzywa, których nie powinniśmy przechowywać w lodówce.

Chleb – jeśli planujesz konsumpcję chleba w ciągu dwóch dni, przechowuj go w temperaturze pokojowej w pudełku na pieczywo, lnianym worku lub papierowej torbie, aby zmniejszyć utratę wilgoci i zachować chrupiącą skórkę. Chleb w lodówce szybciej wyschnie, ale trzymanie go tam zapobiegnie rozwojowi pleśni. Dlatego jeżeli chcesz zjeść go później, możesz schować go do lodówki lub zamrozić. Jak podkreśla Ekspertka marki Electrolux, Agnieszka Cegielska - „Szanujmy pieczywo tym bardziej, że jest to jeden z produktów najczęściej wyrzucanych przez Polaków”.

Kasze, makarony, ryż – najlepszym miejscem dla tych produktów są suche i chłodne miejsca. Makaron należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, natomiast mąkę, ryż i inne ziarna lepiej umieścić w szczelnych pojemnikach. Mogą to być, jak sugeruje Agnieszka Cegielska szklane słoiki, które można dobrze zakręcić, tak aby nie dostały się do nich m.in. mole spożywcze.

Przechowywanie żywności w lodówce

Marnowanie żywności możemy ograniczyć dzięki chłodziarkom marki Electrolux. Dzięki dostępnej szufladzie NaturaFresh™, gwarantującej idealne warunki do przechowywania produktów z możliwością regulacji temperatury i wilgotności, produkty takie jak mięso, czy ryby zachowują swoją świeżość nawet do trzech razy dłużej. „To bardzo ważne, ponieważ są to produkty obok nabiału, które mają najkrótszy termin ważności”. – podkreśla Ekspertka marki Electrolux, Agnieszka Cegielska.

Dodatkowym udogodnieniem jest też duża szuflada na owoce i warzywa MaxiBox, która wydłuży okres, w którym dane produkty będą nadawały się do spożycia. Co więcej, umożliwia przechowywanie w chłodziarce także większych produktów – zmieści się w nawet niej cały arbuz. Lodówki marki Electrolux to także gwarancja świeżości na dłużej, dzięki funkcji Cooling 360°, zapewniającej stabilną temperaturę i wilgotność w każdym miejscu chłodziarki, aby produkty dłużej zachowywały oryginalny kolor, teksturę i wartości odżywcze. Dodatkowo ściana ze stali szlachetnej szybko stabilizuje temperaturę, szczególnie w przypadku otwierania jej drzwi.

Wyroby gotowe do spożycia, jak np. sałatki, gotowe dania, wędliny czy jogurty powinny być przechowywana na wyższych półkach lodówki. Niższe półki i szuflady przeznaczone są na produkty surowe (owoce, warzywa, mięso i ryby), z których może coś wyciekać na inną żywność i tym samym prowadzić do jej zepsucia. Z tego samego powodu nie należy też trzymać ich obok siebie. Dobrą praktyką przy układaniu produktów jest metoda „First-In, First-Out”. Na przykład, kupując nowy jogurt, umieść go za tym, który był już w lodówce. Dzięki temu starsza żywność zostanie zużyta szybciej i się nie zmarnuje.

Swój sposób na to ma także Ekspertka marki Electrolux, Agnieszka Cegielska – „Produkty, które mają najkrótszy termin ważności zawsze stawiam w swojej lodówce najbliżej, tak aby użyć je w pierwszej kolejności i aby nie zmarnowały się. ” Pomocna może okazać się tu innowacyjna Półka Spin View, która oferowana jest jako dodatkowe akcesorium do lodówek Electrolux. Obraca się ona o 360 stopni pozwalając wyraźnie zobaczyć składniki, które już masz, co skutkuje mniejszym marnowaniem żywności. To, co jest równie ważne przy przechowywaniu produktów to temperatura. Wybrane produkty spożywcze mają różne optymalne temperatury przechowywania. Produkty łatwo psujące się należy przechowywać w temperaturze do 5°C w lodówce lub poniżej -20°C w zamrażarce. Jeżeli nie masz pewności w jakiej temperaturze powinien być przechowywany dany wyrób, najlepiej przechowuj go w takich samych warunkach w jakich był przechowywany w sklepie.

Aby na dłużej zachować świeżość i jakość produktów, zarówno lodówki, zamrażarki, jak i spiżarnie powinny być regularnie czyszczone. Mycie lodówki zaleca się przynajmniej raz w tygodniu, natomiast spiżarni przeznaczonej na suche produkty przynajmniej raz na miesiąc. Im lepiej przechowujemy żywności, tym mniej jej marnujemy, ograniczając w ten sposób nie tylko ilość zmarnowanego jedzenia, ale również negatywny wpływ na nasze środowisko, poprzez zmniejszenie zużycia wody przy produkcji, ograniczenie transportu i zmniejszenie ilości odpadów. Faktem jest też, że przeciwdziałanie marnowania żywności pozwala również ograniczyć nasze wydatki. „Jeśli mądrze będziemy gospodarować naszą żywnością, bardzo szybko zauważycie, że w budżecie domowym zostają dodatkowe fundusze, które można przeznaczyć na inne przyjemności” – podkreśla Agnieszka Cegielska, Ekspertka marki Electrolux.

Czytaj też: Marnowanie żywności – będą nowe unijne regulacje

newseria/fot.pixabay

 

Opublikował:
Monika Faber
Author: Monika Faber
O Autorze
z wykształcenia prawnik, z zamiłowania rolnik. Połączenie tych dwóch profesji pomaga zrozumieć jak wymagające jest dzisiejsze rolnictwo. Jestem dumna z polskiej wsi.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Polska Agencja Prasowa 21-01-2022 09:26:29

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 21 i 22 stycznia

Szczegółowa prognoza pogody została opublikowana przez Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej (IMGW) na piątek i sobotę.

Wschodnia i częściowo południowa część kontynentu znajduje się w zasięgu rozległego niżu z ośrodkiem głównym nad Estonią wraz z związanym z nim stacjonarnym frontem atmosferycznym. Na zachodzie Europy pogodę kształtuje wyż z rejonu Wysp Brytyjskich.

Prognoza pogody na piątek

Polska jest pod wpływem głębokiego niżu znad Estonii. Zachodnia część kraju znajduje się w zasięgu rozległego wyżu z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Z północy napływa arktyczna masa powietrza. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 999 hPa i będzie rosło.

Prognoza pogody na piątek – zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Okresami przelotne opady śniegu, nad morzem także deszczu ze śniegiem. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na wschodzie kraju o około 5 cm, w Karpatach o około 10 cm. Na północnym wschodzie możliwe burze. Temperatura maksymalna od –2 st.C do 1 st.C, w górach od –7 st.C do –4 st.C, cieplej nad morzem 2 st.C, 3 st.C. Wiatr na ogół umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, na północy i północnym wschodzie w porywach do 85 km/h, w Sudetach do 90 km/h, północno-zachodni. Miejscami zawieje, a w górach także zamiecie śnieżne.Prognoza pogody 04

W piątek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna -1 st.C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, powodujący zawieje śnieżne, północno-zachodni. W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe słabe opady śniegu. Temperatura minimalna –3 st.C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w porywach do 40 km/h, północno-zachodni.

Prognoza pogody na sobotę

W sobotę zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Gdzieniegdzie przelotny śnieg, a nad morzem również deszcz ze śniegiem. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Karpatach o około 5 cm. Temperatura maksymalna od –3 st.C do 1 st.C, w górach od –7 st.C do –4 st.C, cieplej nad morzem 2 st.C, 3 st.C. Wiatr przeważnie umiarkowany, na wschodzie porywisty.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady śniegu, nad morzem także deszczu ze śniegiem. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na północy kraju lokalnie o około 5 cm, w Karpatach o około 10 cm. Temperatura minimalna od –6 st.C do –2 st.C, w górach od –10 st.C do –7 st.C, cieplej nad morzem –1 st.C, 0 st.C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, na północy w porywach do 65 km/h, północno-zachodni.

Prognoza pogody dla Warszawy na sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna –1 st.C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w porywach do 50 km/h, północno-zachodni.

Czytaj również: IMGW: W piątek przelotne opady śniegu rano i obfite wieczorem

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 21-01-2022 09:01:29

Psy mile widziane w większości miejskich instytucji kultury w Łodzi

Jak ogłosiła we wtorek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, do większości miejskich instytucji kultury będą mogły wchodzić psy. 

W placówkach powstały regulaminy dotyczące zasad wprowadzania zwierząt na ich teren. Na drzwiach miejsc przyjaznych psom znajdą się specjalne nalepki. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przypomniała, że w niektórych instytucjach kultury zwierzęta są mile widziane już od dawna, np. we wszystkich filiach Biblioteki Miejskiej od trzech lat można było przebywać z psami, by wypożyczyć książki czy skorzystać z czytelni. Magistrat zapewnia też, że każda łódzka instytucja umożliwia osobom niepełnosprawnym wejście w towarzystwie psa asystującego.

Psy będą mogły wchodzić do miejsc kultury

Jak wyjaśniła prezydent w komunikacie, miasto chce wyjść naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez mieszkańców posiadających psy.

"Do większości instytucji kultury będzie można od dzisiaj wchodzić z naszymi pupilami. Wierzę, że będziemy z tego prawa korzystać sporadycznie, ale wiem też, że czasami może się zdarzyć, że z psem na ręku będziemy chcieli zwiedzić wystawę. Co tu kryć – to właśnie historia psiaka, który razem z panem chciał obejrzeć wystawę plakatów Andrzeja Pągowskiego w Muzeum Kinematografii, zainspirowała nas do tych zmian" – podkreśliła Zdanowska.

Przypomniała, że w niektórych instytucjach kultury zwierzęta są mile widziane już od dawna, np. we wszystkich filiach Biblioteki Miejskiej od trzech lat można było przebywać z psami, by wypożyczyć książki czy skorzystać z czytelni.

"Na drzwiach instytucji kultury, które bez ograniczeń wpuszczą osoby z psami, będzie umieszczona specjalna nalepka z wizerunkiem pieska. Zapraszam serdecznie do takiej formy obcowania z kulturą, ale proszę też o dopytywanie o szczegóły konkretnych miejscach np. teatrach czy muzeach" – zaznaczyła prezydent Łodzi.

Łódzkie instytucje umożliwiają niepełnosprawnym wejście z psem asystującym

Na specjalne względy psyod dawna mogą liczyć w miejskich placówkach psy asystujące. Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoba niepełnosprawna ma prawo wstępu z psem asystującym do obiektów użyteczności publicznej, w tym obiektów kultury. Nie jest przy tym zobowiązana do zakładania mu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy, jednak zwierzę musi mieć aktualne szczepienie oraz certyfikat potwierdzający status psa asystującego.

Magistrat zapewnia, że każda łódzka instytucja umożliwia osobom niepełnosprawnym wejście w towarzystwie psa asystującego. Na specjalne wyróżnienie zasługuje Teatr Powszechny, który ma stałą, specjalną ofertę spektakli dla osób niewidomych i słabowidzących, więc psi przewodnicy są w nim mile widziani.

Jeśli chodzi o "zwykłe" psy, to raczej nie będą one mogły zasiadać na widowni, ale zostaną wpuszczone do miejskich teatrów, gdy będą towarzyszyć właścicielowi kupującemu bilety albo oglądającemu wystawę w foyer. Bez większych ograniczeń można odwiedzić z pupilem m.in. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Dom Literatury, Miejską Galerię Sztuki, Fabrykę Sztuki czy dzielnicowe filie Miejskiej Strefy Kultury. Każda z tych instytucji ma jednak swój regulamin, a w nim zasady, których trzeba przestrzegać.

Z pewnością łatwiej będzie wejść z pieskiem małych rozmiarów, który zmieści się w torbie lub na rękach swojego właściciela, np. dla yorków czy jamników dostępne będą wystawy na poziomie zero Muzeum Miasta Łodzi, ekspozycje wewnątrz i na zewnątrz budynku Centralnego Muzeum Włókiennictwa oraz w Muzeum Kinematografii. Regulaminy zamieszczono na stronach internetowych instytucji kultury, a w razie wątpliwości można też zadzwonić, by upewnić się, czy na konkretnym wydarzeniu nie będą obowiązywały ograniczenia.

Są także miejsca, takie jak oddziały Muzeum Tradycji Niepodległościowych, które ze względu na martyrologiczny charakter, zezwalają jedynie na obecność psów towarzyszących osobom niepełnosprawnym. Z kolei ekspozycje znajdujące się w EC1 Łódź Miasto Kultury mogłyby wywrzeć negatywny wpływ na zwierzęta ze względu na efekty dźwiękowe, świetlne czy mappingi, dlatego nie przewiduje się tam obecności psów.

Czytaj też: Kobieta wkładała haczyki wędkarskie do parówek, które zjadł pies jej znajomej

PAP/fot.pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa 21-01-2022 08:27:07

IMGW: W piątek przelotne opady śniegu rano i obfite wieczorem

Synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk prognozuje na piątek rano opady śniegu i wiatr, który lokalnie na Wybrzeżu może osiągnąć w porywach 80 km/h.

W południe umiarkowane zachmurzenie, wieczorem możliwy śnieg, w nocy wyraźny spadek temperatury. W kotlinach sudeckich -8, na Pomorzu Zachodnim i Mazurach będzie się wahać między -4 a -2 st. Najcieplej nad morzem – 0 stopni Celsjusza. Na Wybrzeżu Wschodnim w nocy porywy wiatru sięgną 70 km/h. Na północnym wschodzie nie przekroczą 60 km/h.

IMGW: W piątek śnieg

IMGW prognozuje w południe przelotny śnieg oraz umiarkowane zachmurzenie. Temperatura o tej porze dnia "będzie się wahać od 3 st. C na Wybrzeżu do -6 na Pogórzu Karpackim". Wiatr w południe w porywach osiągnie na Wybrzeżu 85 km/h, na Suwalszczyźnie i Mazurach 70 km/h.

,,W głębi kraju porywy wiatru będą się wahać między 60 a 65 km/h" – dodała synoptyk.

Zgodnie z prognozą pogody IMGW wieczorem nastąpi spadek temperatury – w rejonach podgórskich do -8 st. C, w głębi kraju do -4 stopni Celsjusza.

,,Wieczorem nad morzem możliwy deszcz ze śniegiem oraz przelotny śnieg. Na Mazurach, Podlasiu i rejonach podgórskich spadnie 5 cm śniegu. W Tatrach i Beskidzie Żywieckim przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 10 cm" – wskazała synoptyk Małgorzata Tomczuk.

W nocy temperatura w rejonach podgórskich wyniesie -10 st. C.

,,W kotlinach sudeckich -8, na Pomorzu Zachodnim i Mazurach będzie się wahać między -4 a -2 st. Najcieplej nad morzem – 0 stopni Celsjusza" -- stwierdziła.

Na Wybrzeżu Wschodnim w nocy porywy wiatru sięgną 70 km/h. Na północnym wschodzie nie przekroczą 60 km/h.

Czytaj też: Szczegółowa prognoza pogody na 20 i 21 stycznia

PAP/fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.