O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-05-2017

Autor: Anna Kołcon

18 maja zagłębimy się w "Fascynujący Świat Roślin"

18 maja zagłębimy się w

Wycieczka terenowa po Ojcowskim Parku Narodowym, spacery z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym UAM, warsztaty izolowania DNA z owoców m.in. z takich atrakcji będą mogli skorzystać uczestnicy polskiej edycji akcji "Fascynujący Świat Roślin". Odbędzie się ona w wielu polskich miastach. Kumulacja akcji nastąpi w czwartek 18 maja.

Wycieczka terenowa po Ojcowskim Parku Narodowym, spacery z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym UAM, warsztaty izolowania DNA z owoców m.in. z takich atrakcji będą mogli skorzystać uczestnicy polskiej edycji akcji "Fascynujący Świat Roślin". Odbędzie się ona w wielu polskich miastach. Kumulacja akcji nastąpi w czwartek 18 maja.

 

Udział w akcji biorą już ponad 33 kraje na całym świecie. Przyłączyły się do niej także polskie instytucje naukowe, uniwersytety, ogrody botaniczne i dendrologiczne, Parki Narodowe, a także wiele jednostek Lasów Państwowych. Otworzą one swoje drzwi dla wszystkich miłośników roślin, organizując prezentacje, pokazy, konkursy, warsztaty, wycieczki terenowe, promujące wiedzę o roślinach oraz ich ochronie.

 

– Celem akcji jest zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin, a także przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, w tym zrównoważonego wytwarzania żywności oraz ogrodnictwa i wielofunkcyjnego leśnictwa

 

– informuje koordynatorka tegorocznej akcji prof. Magdalena Arasimowicz-Jelonek z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Wśród wydarzeń, w których będzie można wziąć udział znajdzie się m.in. wycieczka terenowa po Ojcowskim Parku Narodowym. W trakcie spaceru po parku będzie można podziwiać najbardziej charakterystyczne zbiorowiska roślinne Ojcowa.

 

Z kolei w Poznaniu będzie można udać się na spacery z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym UAM, które będą okazją do: zapoznania się z przykładami zieleni ze wszystkich kontynentów, światem roślin wodnych i bagiennych oraz do obejrzenia najbardziej interesujących roślin w zbiorach Ogrodu. Podczas warsztatów zorganizowanych przez poznański Instytut Genetyki Roślin PAN uczestnicy będą mogli przeprowadzić różne eksperymenty, np.: wyizolować DNA z owoców, czy nauczyć się wykonywać podstawowe zabiegi w hodowli roślinnych kultur in vitro.

 

W Warszawie naukowcy z Wydziału Biologii UW pokażą m.in. jak poruszają się rośliny i w jaki sposób owady funkcjonują w mieście. W Krakowie, na warsztatach zorganizowanych przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, będzie można dowiedzieć się o blisko 9 tys. barwników, które znajdują się w roślinach. Będzie można też wyizolować część z tych związków i sprawić, że będą one zmieniać kolory albo znikać. Z kolei pomiędzy budynkami Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przy placu Grunwaldzkim, na dwa tygodnie zostanie wzniesiony ogród.

 

– Rośliny są wyjątkowymi organizmami. Wykorzystując jedynie energię światła słonecznego, dwutlenek węgla oraz wodę rośliny mogą produkować cukry. Ta zdolność do syntezy własnych substancji pokarmowych pozwoliła roślinom z powodzeniem skolonizować Ziemię, a także zaadoptować się i rozpowszechnić w niemal każdym zakątku naszej planety

 

– czytamy w komunikacie koordynatorka tegorocznej akcji.

 

Biolodzy szacują, że na świecie istnieje ok. 250 tys. gatunków roślin. W konsekwencji są one głównymi producentami biomasy: dostarczają żywność dla ludzi i zwierząt, jak również różnego rodzaju produkty pochodzenia roślinnego takie jak, papier, drewno, farmaceutyki, odczynniki chemiczne czy energię.

 

Choć kulminacyjnym dniem akcji jest 18 maja, część instytucji planuje również organizacją wydarzeń w innych dniach, aż do 1 czerwca włącznie. Uniwersytet Jagielloński organizuje akcję Fascynującego Dnia Roślin w dniach 18-20.05, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu w dniu 18.05, Zespół Szkół w Przecławiu w dniach 14 i 18.05, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w dniu 19.05, z kolei Nadleśnictwo Syców zaprasza 21.05,a Ojcowski Park Narodowy 27.05.

 

Aktualne informacje na temat organizowanych imprez można znaleźć na polskiej stronie akcji pod adresem: www.plantday.com.pl.

 

 

Akcja objęta jest patronatem Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (EPSO) w Brukseli. Pierwsze trzy edycje imprezy odbyły się w latach 2012, 2013 i 2015. Wzięło w nich udział ponad 590 instytucji z 56 krajów, które zorganizowały łącznie 965 wydarzeń.

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

naukawpolsce.pap.pl/AZK/Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023