O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-10-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Lubelska Izba Rolnicza obchodziła urodziny

Lubelska Izba Rolnicza

W środę w Wojciechowie (Lubelskie) odbył się jubileusz z okazji 25-lecia jakie obchodziła Lubelska Izba Rolnicza. Podczas uroczystości wręczono odznaki zasłużonym dla rolnictwa.

Lubelska Izba Rolnicza miała urodziny

Podczas uroczystości jubileuszowych prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek podkreślił, że rolą izby od 25 lat jest przede wszystkim obrona polskiego rolnictwa, a problemów na wsi nie brakuje.

Izby rolnicze pełnią ważną funkcję

Jak dodał wiceprezes LIR Antoni Skura obecnie w Polsce funkcjonuje 16 izb rolniczych, które przez lata zmieniały swój sposób działania. "Jubileusz 25-lecia powstania izb, takiej reanimacji w nowej demokratycznej rzeczywistości, przechodzi przez kolejne województwa i dzisiaj jest u nas. Przez te lata zmienił się charakter rolnictwa i sposób działania LIR-u. W międzyczasie weszliśmy do Unii Europejskiej, co przyniosło bardzo dużo zmian w polskim rolnictwie.

Przede wszystkim nastąpiło niesłychane przyśpieszenie, do czego rolnicy musieli się przystosować. To nastręczyło wiele nowych rzeczy, którymi Izba musiała się zająć" – powiedział w środę wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej Antoni Skura.lubelska izba rolnicza 2

Kluczowy Zielony Ład

Jak podkreślił Skura najważniejszym celem Izby jest obecnie Zielony Ład, który będzie wprowadzany w Unii Europejskiej. "W tej chwili jest bardzo dużo niewiadomych, nie znamy jego ostatecznej wersji, wnieśliśmy wiele uwag podczas konsultacji. Zanosi się na to, że będzie sporo zmian, przede wszystkim ograniczenie produkcji, czego się bardzo boimy. Po tych inwestycjach i zmianach, jakie zaszły na wsi to byłaby rzecz, którą trudno było by wprowadzić w życie" – powiedział Skura.

Przewodniczący Rady powiatu puławskiego, delegat do Krajowej Rady z województwa lubelskiego Grzegorz Pszczoła zaznaczył, że Lubelska Izba Rolnicza jest jedyną organizacją, która ma swoje struktury od każdej gminy, poprzez powiat do województwa. "Z każdą decyzją można dojść do najniższego poziomu i to jest jej najważniejsza zaleta" - dodał.

Pierwsza Izba Rolnicza na ziemiach polskich powstała w Poznaniu w 1895 roku. W dniu 10 lutego 1933 r. Minister Rolnictwa i Reform Rolnych nadał statut Lubelskiej Izbie Rolniczej. Na podstawie tego dokumentu izba działała do wybuchu II Wojny Światowej. Później została zawieszona i wznowiła swoją działalność w 1996 roku.

Czytaj także: Carrefour już z ponad połową otwartych sklepów w niehandlowe niedziele!

swiatrolnika.info 2023