O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-06-2021

Autor: Emilia Gromczak

Łowczy Krajowy: decyzja o udziale dzieci w polowaniach to decyzja rodzica

Łowczy Krajowy o udziale dzieci w polowaniach

Łowczy Krajowy Paweł Lisiak w rozmowie z portalem światrolnika.info zwrócił uwagę, że tylko rodzic najlepiej wie, kiedy należy wprowadzić swoje dziecko w tajniki łowiectwa i zabrać je na pierwsze polowanie. Łowiectwo to nie tylko strzelanie do zwierząt, lecz także piękna tradycja rozumienia świata przyrody, która przekazywana z pokolenia na pokolenie stała się częścią polskiej historii.  

Polska młodzież w łowiectwieunnamed.jpg

Udział dzieci w polowaniach został objęty zakazem w 2018 r., przez co polskiej młodzieży uniemożliwiono poznanie tradycji łowieckiej.

Młodzi Polacy bardzo interesują się łowiectwem, natomiast niestety zmiana ustawy w 2018 r. spowodowała to, że ich dostęp do łowiectwa jest dużo mniejszy. Ta tradycja, która w bardzo naturalny sposób była przekazywana z pokolenia na pokolenie, niestety teraz musi poczekać, aż młodzież skończy 18 lat

– powiedział Łowczy Krajowy, Paweł Lisiak.

Jak zwrócił uwagę przewodniczący PZŁ, decyzja o udziale dzieci w polowaniach powinna pozostać wyborem rodzica.

Decyzja o udziale dzieci w polowaniach to decyzja rodzica. To właśnie rodzic wie, kiedy dziecko jest dojrzałe, w jaki sposób wprowadzać go w aspekty polowań. Ta decyzja, podobnie w jak innych naszych sąsiednich krajach i na całym świecie powinna spoczywać na rodzicu. Rodzic ma największa wiedzę i wyczucie w stosunku do swoich dzieci. Polowanie to nie jest tylko strzelanie do zwierzyny, ma dużo szerszy zakres. Podczas polowań, w lesie możemy uczyć swoje dzieci tej prawdziwej przyrody, kontaktu z nią.

– tłumaczył.

Rola myśliwych w procesach przyrodniczych

Co warto zauważyć, zarówno leśnicy, jak i myśliwi to osoby, bez których dziś nie moglibyśmy cieszyć się tak wieloraką różnorodnością gatunków roślin oraz zwierząt.

Łowiectwo to nie tylko tradycja, łowiectwo to przede wszystkim czynna ochrona przyrody, w której gospodarujemy populacjami. Nie znam populacji, która byłaby w zainteresowaniu myśliwych w takim stopniu, aby była zagrożona. To dzięki myśliwym został odtworzony żubr, dzięki nim są bobry, łoś. W tej chwili startujemy z programem dropia. Chcemy zwrócić go naturze, oddać to co jej należne. Staramy się, aby w sposób najmniej kolizyjny oddać tego wspaniałego ptaka przyrodzie, a także nam i młodzieży zainteresowanej łowiectwem

– powiedział Łowczy Krajowy PZŁ.

Zobacz: Ekoterroryści! Zniszczone ambony, włamania, podpalenia… Chwalą się akcjami na Instagramie [ZDJĘCIA]

Łowczy Krajowy: edukacja jest ważna w odpowiednim rozumieniu przyrody

Oskarżenia ze strony organizacji pseudoekologicznych kierowane nie tylko do myśliwych, lecz także w stronę rolników czy leśników wynikają przede wszystkim z nieodpowiedniego rozumienia przyrody, procesów w niej zachodzących, a także z błędnego ujęcia roli przyrody w świecie.

Podstawową rzeczą jest rozumienie przyrody. My, jako brać łowiecka podchodzimy do przyrody w sposób bardzo racjonalny i kompleksowy, gospodarując populacjami. Jeden z największych autorytetów w dziedzinie etyki kardynał Wyszyński mówił o tym, że głowa jest wyżej od serca.

– podkreślił Łowczy.

Edukacja w odpowiednim rozumieniu przyrody jest bardzo ważna, ale powinna być to edukacja praktyczna – zapach przyrody, zachody słońca, rozwój roślinności, zachowanie zwierząt w różnych sytuacjach, to jest właśnie to co my myśliwi znamy bardzo dobrze, to jest to chcemy przekazać naszym dzieciom. To często leży u podstaw naszych wspólnych kontaktów, w ten sposób właśnie budujemy więź pomiędzy nami i naszymi dziećmi.

– podsumował rozmowę Łowczy Krajowy.

fot.pixabay.com/pzlow.pl

swiatrolnika.info 2023