O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-10-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej – rusza nabór wniosków o przyznanie certyfikatu

Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej

Wytworzone w powiecie pszczyńskim produkty, oparte na wysokiej jakości naturalnych składnikach, będą mogły ubiegać się o miano „Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej”.

Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej – co to takiego?

Pierwszy nabór wniosków o przyznanie certyfikatów „Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej” rozpocznie się w najbliższy czwartek i potrwa dwa tygodnie.

Celem marki jest wspieranie lokalnej przedsiębiorczości oraz promowanie walorów i zasobów ziemi pszczyńskiej.

– wyjaśnia rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Pszczynie Marcela Grzywacz.

Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej ma być gwarancją zarówno jakości produktu, jak i jego miejscowego pochodzenia. O certyfikat będą mogły starać się osoby fizyczne, podmioty i organizacje oraz przedsiębiorstwa, rolnicy i pszczelarze.

Zadaniem komisji certyfikującej będzie potwierdzenie pochodzenia produktu z powiatu pszczyńskiego, a także ocena przyjazności dla środowiska oraz wyjątkowości danego wyrobu - m.in tego, czy jest to tradycyjny produkt lokalny oraz czy powstał z miejscowych surowców.

Produkty regionalne i tradycyjne – Polacy mają się czym chwalić

Koordynatorem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej jest Powiat Pszczyński

Szefem komisji certyfikacyjnej będzie prezes Lokalna Marka Ziemi PszczynskiejTowarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej Grzegorz Cempura. Zasady przyznawania marki oraz logo, którym będą znakowane miejscowe produkty, skonsultowano z lokalnymi producentami, którzy na przestrzeni ostatniego roku brali udział w warsztatach oraz kilku odsłonach Festiwalu Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej.

W czwartkowym spotkaniu inaugurującym projekt ,,Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej” wzięli udział miejscowi przedsiębiorcy: Anna Mazur, która w gospodarstwie „Lawenda pod lasem” uprawia 40 odmian lawendy, wykonuje hydrolaty z olejkiem eterycznym i różnego rodzaju rękodzieło, oraz Marlena Przewoźnik, która w rodzinnej zagrodzie w Pielgrzymowicach produkuje naturalne kozie i krowie sery, a także śmietanę, masło czy maślankę.

Koordynatorem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej jest Powiat Pszczyński, a system znakowania lokalną marką powstaje w ramach projektu „Regionalne produkty - bogactwo pogranicza”, realizowanym przez starostwo wspólnie z czeskim partnerem MAS Pobeskydi. Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie z funduszy unijnych oraz budżetu państwa.

Polacy coraz chętniej sięgają po produkty lokalne i regionalne. Jak wynika z raportu „Czas na produkty regionalne” 54% respondentów uważa rodzime produkty za lepsze od tych zagranicznych.

PAP/fot.fb,Powiat Pszczyński

swiatrolnika.info 2023