O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-07-2014

Autor: Świat Rolnika

Lepsze prognozy dla polskich rybaków?

Brak grafiki

Stada ryb są coraz liczniejsze na północy i zachodzie Europy, ale na południu są wciąż przeławiane – wynika z tegorocznego sprawozdania Komisji Europejskiej na temat stanu zasobów rybnych i przygotowań do ustalania kwot połowowych na kolejne lata...

Lepsze prognozy dla polskich rybaków?

Stada ryb są coraz liczniejsze na północy i zachodzie Europy, ale na południu są wciąż przeławiane – wynika z tegorocznego sprawozdania Komisji Europejskiej na temat stanu zasobów rybnych i przygotowań do ustalania kwot połowowych na kolejne lata.
W wodach północno-wschodniego Atlantyku, Morza Bałtyckiego i Morza Północnego, przełowienie obniżyło się z 86 proc. (30 stad przełowionych na 35 ocenionych) w 2009 roku do 41 proc. (19 stad spośród 46) w tym roku.
„Udana odbudowa stad w północno-wschodnim Atlantyku jest dla mnie dowodem, że dzięki właściwym przepisom można położyć kres przełowieniu” – powiedziała komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa Maria Damanaki.
Ponieważ – dodała - wiarygodne dane naukowe pozwalają ustalać wielkość połowów na odpowiednim poziomie, a rybacy przyłączają się do wysiłków na rzecz ochrony zasobów, to w przyszłości nastąpi dalsza poprawa sytuacji. „To są zasady, na których oparta jest zreformowana wspólna polityka rybołówstwa” – podkreśliła Damanaki.
Sytuacja w wodach Bałtyku poprawiła się na tyle, że już w zeszłym roku KE zaproponowała 10 proc. wzrost kwot połowowych. Być może w tym roku nastąpi dalsze zwiększenie tych kwot.

Unijna komisarz zastrzegła jednak, że nie wszędzie można zaobserwować pozytywny trend.  Z naukowych opinii na temat stanu stad w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym - które KE po raz pierwszy mogła wziąć pod uwagę – wynika, że w obu tych akwenach stada są przeławiane. W Morzu Śródziemnym przeławianych jest co najmniej 96 proc. gatunków ryb przydennych, a w odniesieniu do takich gatunków jak sardynki i sardele – co najmniej 71 proc. W przypadku Morza Czarnego przeławiane są wszystkie gatunki ryb przydennych i 33 proc. stad pelagicznych.
„Jestem bardzo zaniepokojona złą sytuacją w Morzu Śródziemnym” – oświadczyła unijna komisarz. „Obecnie, po dokonaniu przez naukowców oceny większej liczby stad ryb w ciągu minionych pięciu lat, dalsze negowanie stanu rzeczy jest pozbawione sensu: Morze Śródziemne jest w znacznym stopniu przełowione” – wyjaśniła.
Damanaki zapowiedziała „długą walkę i ciężką pracę”. Podkreśliła, że po to by doprowadzić do zrównoważonego poziomu połowów w tym akwenie konieczne jest rozwijanie wiedzy naukowej i przyjęcie regionalnych planów połowowych. „Jeśli nie zadziałamy teraz, utracimy ogromny potencjał tych zasobów dla przyszłych pokoleń” – ostrzegła. Podkreśliła przy tym, że nowa wspólna polityka rybołówstwa daje szansę, którą trzeba wykorzystać i zapowiedziała rozmowy ze wszystkimi ministrami rybołówstwa państw członkowskich UE położonych w basenie Morza Śródziemnego.

W przedstawionym w czwartek sprawozdaniu KE uwzględniła przede wszystkim opinie naukowe Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) oraz Komitetu Naukowo-Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa (STECF), a także innych, niezależnych organów.

Doroczne sprawozdanie Komisji zostało teraz skierowane do internetowych konsultacji, a jesienią (od października do grudnia) KE będzie przedstawiała wnioski dotyczące uprawnień do połowów na przyszły rok. Jest to pierwszy dokument konsultacyjny na temat połowów od czasu wejścia w życie zreformowanej wspólnej polityki rybołówstwa (z początkiem tego roku). „Głównym zamiarem Komisji jest stopniowe eliminowanie przeławiania zgodnie z nowym celem wspólnej polityki rybołówstwa, odchodzenie od praktyki wyrzucania niepożądanych ryb za burtę oraz przywrócenie podmiotom regionalnym uprawnień decyzyjnych” – wyjaśnia KE w komunikacie.

źródło: Euractiv.pl/Barbara Bodalska

swiatrolnika.info 2023