Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 10-12-2015 01:00:00

Krzysztof Ardanowski: Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego

Krzysztof Ardanowski: Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego

Na pytania o planach gruntownej nowelizacji ustawy o ochronie polskiej ziemi i o rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich opowieda poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

Na pytania o planach gruntownej nowelizacji ustawy o ochronie polskiej ziemi i o rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich opowieda poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

- Czy wniosek o przesunięcie wejścia w życie Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego to dopiero początek gruntownych zmian tej ustawy?
- W uzasadnieniu do wniosku czytamy nie tylko o organizacyjnym nieprzygotowaniu Agencji Nieruchomości Rolnych, ale również o zapowiadanych nowelach samej istoty regulacji…  Oczywiście jest to pierwszy krok. Nie miałoby szczególnego znaczenia przesuwanie tej ustawy, gdybyśmy nie chcieli jej w sposób istotny zmienić. Sposób jej procedowania był skandaliczny. To była kiełbasa wyborcza przed elekcją parlamentarną. PSL chciał ją zaserwować rolnikom. Od kilku lat nie było żadnych prac nad kształtowaniem ustroju rolnego i nagle, jak królik z kapelusza, została wyciągnięta ustawa. Nie uwzględniono postulatów rolników, organizacji społecznych oraz organizacji spółdzielczych. Zresztą trudno nawet było do końca ustalić, kto był autorem tej ustawy, bo występujący w imieniu grupy posłów poseł Stanisław Kalemba co chwilę przynosił jakieś poprawki i poprawki do poprawek. Na jedno z posiedzeń przyniósł 19 poprawek. Nie mogliśmy doczekać się stanowiska rządu. Przyjęta ustawa nie zadowala nikogo. Dlatego podjęliśmy decyzję, że przesuwamy jej wejście w życie do maja. Równocześnie mamy solenne zapewnienie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że na przestrzeni kilku miesięcy, ale w terminie bezpiecznym, zostaną przygotowane zmiany, które będą wcześniej poddane konsultacjom z głównymi zainteresowanymi, czyli polskimi rolnikami, tymi, którzy dzierżawią grunty Skarbu Państwa. 

- Czy spodziewa się Pan, że nowe regulacje będą realizowane już przez Agencję Rozwoju Obszarów Wiejskich, której powstanie postulują większość parlamentarna i rząd? 
- Myślę, że to jeszcze będą zadania Agencji Nieruchomości Rolnych. Powstanie tej instytucji, która łączyłaby w sobie zarówno państwowy zasób gruntów, interwencję rynkową, dopłaty dla rolników, jak i publiczne doradztwo rolnicze, to jest proces, który będzie trwał dłuższy czas. Na pewno nie do maja. Do maja musimy zabezpieczyć ziemię. 

- Jest Pan również członkiem Komisji Skarbu Państwa i Energii. W Państwa programie, jak i w oficjalnej agendzie Ministerstwa pojawia się kwestia produkcji energii na obszarach wiejskich. Jak sprawić, aby mieszkańcy tych obszarów nie tylko mogli produkować energię na własny użytek, ale również uczynić z tej produkcji stabilne źródło dochodu? 
- Wieś może być naszą wielką zieloną elektrownią. Energia odnawialna jest wielką szansą dla polskiej wsi. Nie chodzi tu o te źródła, które konfliktują ludzi, czyli wiatraki. Mówimy o sposobach wykorzystanie zarówno biomasy na obszarach wiejskich, jak również powierzchni i przestrzeni np. pod fotowoltaikę, pompy ciepła, układy kogeneracyjne. To musi wynikać z programu rządowego… 

- Podczas debaty po expose nowej premier minister Piotr Naimski mówił o rozwoju energetyki i powoływał przykład Niemiec, gdzie ten sektor jest wysoko dotowany dzięki dużemu udziałowi OZE… 
- Oczywiście trzeba dyskutować o granicach takiego wsparcia, żeby to nie było tylko sztucznym pobudzaniem. O tym będzie debatowało nowe Ministerstwo Energetyki oraz sejmowa komisja. Na tym posiedzeniu Sejmu minister Tchórzewski ma przedstawiać swoje plany na najbliższe cztery lata. Będę bardzo zabiegał, aby energia odnawialna ze źródeł rolniczych i ulokowana na obszarach wiejskich była ważnym elementem tej polityki. Można podglądać rozwiązania niemieckie np. w zakresie biogazowni. Niewątpliwie ta energia powinna być produkowana również na rynek. Najbardziej optymalny jest układ prosumencki, czyli jest się i konsumentem energii, i jej producentem. Przepisy na to pozwalają. Trzeba je oczywiście rozszerzyć, bo one są zbyt „lękliwe”. Chodzi o zwiększenie dopuszczalności mocy, która będzie miała taryfy gwarantowane. Są również przeciwnicy takich rozwiązań, którzy twierdzą, że za wszystko zapłacą konsumenci. Energia z elektrowni dużych, węglowych jest tańsza. Tak, zwłaszcza jeśli porównamy kilowatogodziny energii. Natomiast, jeśli zastosujemy pewien logiczny ciąg myślowy, pokazujący wszystkie korzyści z inwestowania w OZE, tzn. miejsca pracy, serwisy, rozproszenie źródeł energii, co jest szalenie ważne w dobie zagrożeń energetycznych, wpływy podatkowe, to może się okazać, że ta energia wcale nie jest droższa, a dla rozwoju obszarów wiejskich może być wybawieniem. 

- Czy w 2016 roku zobaczymy pierwsze projekty? 
- Myślę, że Ministerstwo Energetyki nie będzie się ociągało.

S. Żwan/Fundacja Wsparcia Rolnika POLSKA ZIEMIA/Fot. InternetAutor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 10:30:00

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 27 i 28 stycznia

Szczegółowa prognoza pogody została opublikowana przez Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej (IMGW) na czwartek i piątek.

Jak informuje IMGW, Europa południowa i krańce zachodnie pozostają pod wpływem klina wyżu znad Atlantyku. Pozostała część kontynentu, w tym Polska, jest w zasięgu niżu znad Skandynawii oraz związanego z nim układu frontów atmosferycznych. Do Polski przejściowo napływa ciepłe powietrze, a za frontem chłodnym, chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa

W czwartek w kraju będzie zachmurzenie duże, na południu okresami większe przejaśnienia. Na zachodzie głównie opady deszczu, poza tym deszczu i deszczu ze śniegiem, na Prognoza pogody chmury 3wschodzie początkowo śniegu. Na Pogórzu Karpackim i w górach opady śnieg. Temperatura maksymalna od 1 st. C na wschodzie do 4 st. C w centrum i 7 st. C na północnym zachodzie. Na obszarach podgórskich Karpat -1 st. C, 0 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny od 30 km/h do 45 km/h, na wybrzeżu w porywach do 90 km/h, w głębi kraju do 65 km/h. W Sudetach porywy do 95 km/h, w Karpatach do 80 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza pogody na czwartek – w Warszawie zachmurzenie duże. Opady deszczu ze śniegiem i deszczu, początkowo także śniegu. Temperatura maksymalna 3 st. C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, zachodni. W nocy zachmurzenie duże. Opady deszcz ze śniegiem i śniegu, początkowo także deszczu. Temperatura minimalna 1 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 75 km/h, zachodni. W piątek w Warszawie zachmurzenie duże. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna 3 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i zachodni.

Prognoza pogody na piątek

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem śniegu, początkowo również samego deszczu. W górach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm, tam też w trakcie opadów widzialność ograniczona do 500 metrów. Temperatura minimalna od -1 st. C na wschodzie do 3 st. C na zachodzie, w dolinach karpackich około -3 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny, od 30 km/h do 45 km/h, północno-zachodni i zachodni. W porywach wiatr osiągał będzie do 80 km/h, nad morzem oraz na południowym zachodzie do 90 km/h, w Karpatach do 100 km/h, a w Sudetach do 140 km/h. Miejscami powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

Prognoza pogody na piątek – zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W Karpatach opady silniejsze, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 20 cm, w Sudetach o 6 cm. W trakcie opadów widzialność ograniczona do 500 metrów. Temperatura maksymalna od 1 st. C na wschodzie do 5 st. C na zachodzie. Na obszarach podgórskich Karpat od -2 st. C do 0 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, początkowo w porywach do 85 km/h na południu i południowym zachodzie kraju oraz do 65 km/h na północy, stopniowo słabnący, północno-zachodni. W Sudetach porywy do 140 km/h, w Karpatach do 100 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Czytaj również: IMGW: Czwartek będzie pochmurny z opadami i silnymi podmuchami wiatru

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 09:30:00

Turów: Umowa z Polską ws. kopalni nie może być jeszcze podpisana

Negocjacje z Polską w sprawie kopalni węgla brunatnego "Turów" nie zostały jeszcze zakończone i nie można podpisać umowy – stwierdził premier Czech.

Zapowiedział kontynuowanie rozmów, najprawdopodobniej na szczeblu premierów. Fiala potwierdził, że głównymi problemami pozostają: wysokość rekompensaty finansowej i długość nadzoru sądowego nad przestrzeganiem porozumienia. "Nie jesteśmy w stanie podpisać umowy. Negocjacje będą kontynuowane. Poszukamy rozwiązania prawdopodobnie z udziałem premierów obu krajów" – stwierdził premier, nie podając żadnych ewentualnych terminów kolejnych polsko-czeskich spotkań.

Negocjacje ws. kopalni trwają

Czeski projekt umowy, który na posiedzeniu gabinetu przedstawiała minister środowiska Anna Hubaczkova, zakłada rekompensatę dla Pragi w wysokości 50 mln euro za szkody spowodowane w wyniku działalność kopalni. Polska oferuje 40 mln euro. Spór toczy się również o czeskie żądanie dziesięcioletniego nadzoru sądowego. Warszawa mówi o dwóch latach.

"To sprawy, które są nadal otwarte, w których nie ma porozumienia między czeską a polską stroną” – powiedział Fiala. Jego zdaniem, inne problemy mają charakter techniczny i są przedmiotemElektrownia Turow rozmów ministerstw obu krajów.

Czeskie media zacytowały rzecznika polskiego ministerstwa klimatu i środowiska Aleksandra Brzózkę, który na Twitterze podziękował czeskiej stronie za negocjacje i otwartość na polskie propozycje. Negocjacje on-line odbywały się jeszcze w środę przed posiedzeniem czeskiego rządu. Negocjacje ciągle dotyczą kopalni „Turów”.

Kopalnia „Turów” tematem ciągłego sporu

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego "Turów" rozpoczęły się w czerwcu 2021 roku, gdy czeska strona wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić kary nie zamierza. Opinia rzecznika generalnego Trybunału ma zostać ogłoszona 3 lutego br. Czeska strona zapowiada, że osiągnięcie porozumienia z Polską będzie oznaczać wycofanie skargi złożonej do TSUE.

Czytaj również: Rozmów o Turów ciąg dalszy. Czeski rząd zajmie się projektem umowy z Polską

PAP/fot.twitter


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 08:30:00

IMGW: Czwartek będzie pochmurny z opadami i silnymi podmuchami wiatru

Czwartek będzie pochmurny, z opadami deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Wiatr silny, porywisty – przekazała PAP dyżurna synoptyk IMGW Anna Woźniak.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od 1 st. C na wschodzie do 7 st. C na zachodzie kraju. Niż, który nadejdzie nad Polskę, spowoduje wzrost prędkości wiatru, który w porywach będzie osiągać do 65 kilometrów na godzinę, a nad morzem nawet do 90 kilometrów na godzinę. Przyniesie on również całkowite zachmurzenie oraz opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

IMGW: Najcieplej i najwietrzniej będzie nad morzem

W czwartek nad Polskę nadejdzie niż, któryIMGW deszcz 5 ściągnie układ frontów atmosferycznych.

"Najpierw spodziewamy się wkroczenia od północnego zachodu frontu ciepłego, który przyniesie całkowite zachmurzenie i opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem" – powiedziała synoptyk IMGW i dodała, że po południu pojawi się front chłodny, który przyniesie opady śniegu.

Tuż przed przejściem tego frontu temperatura może wzrosnąć nawet do 7 st. C nad morzem.

Przypomnijmy, że według przygotowanej przez Instytut długoterminowej prognozy, pogoda w marcu i kwietniu będzie lepsza niż w ostatnich latach

"Będzie się to wiązało ze wzrostem prędkości wiatru, który w porywach będzie osiągać do 65 kilometrów na godzinę, a nad morzem nawet do 90 kilometrów na godzinę" – powiedziała.

Synoptyk IMGW podała, że przechodzenie tego frontu będzie dominowało w nocy z czwartku na piątek, jednak już wcześniej – po południu – da o sobie znać w północno-zachodniej części kraju. Temperatura maksymalna na wschodzie kraju wyniesie około 1 st. C, a na północnym zachodzie wzrośnie do 7 st. C.

Czytaj też: Odśnieżanie jest ważne. Nie odkładaj tego na później

PAP/fot.Pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.