O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-05-2019

Autor: HEZ

Kryzys w Chinach wywołany przez ASF będzie dotkliwy dla wszystkich?

Kryzys w Chinach wywołany przez ASF będzie dotkliwy dla wszystkich?

Afrykański pomór świń w Chinach na pewno wpłynie na ceny mięsa wieprzowego na całym świecie. Analitycy rynku wieprzowiny mówią, że jeszcze nie widzieli dotychczas tak wstrząsająceg zjawiska, jakim jest rozprzestrzenianie się ASF w Chinach.

 

ASF w Chinach pobudzi restrukturyzację całego chińskiego przemysłu rolnego i wywoła eskalację cen mięsa na całym świecie. Choroba wirusowa, po raz pierwszy wykryta w Chinach w sierpniu 2018, skaziła trzodę chlewną w całym kraju, a także w Mongolii, Wietnamie i Kambodży.

 

W Chinach znajduje się połowa światowej produkcji wieprzowiny. Epidemia ASF doprowadziła do konieczności ubicia i zutylizowania milionów zwierząt, co miało ogromny wpływ na chińską gospodarkę i wzrost cen. Prognozy wskazują, że Chiny w tym roku utracą produkcję trzody chlewnej odpowiadającej rocznej podaży unijnej.

 

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) zwraca uwagę na nieadekwatne do skali epidemii dane, sugerując, że nieoficjalne dane na temat ASF w Chinach są znacznie gorsze i choroba przynosi dużo większe straty, niż próbuje się przekazać w oficjalnych raportach.

 

"Chociaż farmy trzody chlewnej są zobowiązane do zgłaszania wystąpienia ognisk ASF swoim samorządom, infekcje mogą nie być rejestrowane przez urzędników z powodu późniejszych kosztów rekompensaty dla rolników za straty zwierząt i obawy przed polityczną reakcją na ujawnienie powszechnego charakteru choroby"

 

– czytamy w The Independent.

 

Rząd chiński podaje do informacji,że od sierpnia ubiegłego roku zabito ponad milion świń, w porównaniu do inwentarza około 400 milionów sztuk trzody chlewnej.

 

Od momentu pierwszego wykrycia choroby, ceny wieprzowiny w Chinach wzrosły o 14 proc. Z kolei, według analityków chińskiego rynku rolnego, spożycie wieprzowiny w Chinach spadło o ponad 40 proc. W Shandong, jednym z najlepszych chińskich regionów hodowlanych, oficjalne dane pokazują, że spożycie trzody chlewnej w marcu br. spadło o 33 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

 

Póki co nie ma jeszcze lekasrtwa przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. Zanim choroba zostanie całkowicie wyeliminowana upłyną lata, co może doprowadzić do rocznego deficytu wieprzowiny w wysokości 16,2 mln ton, czyli o 1,3 razy więcej, niż USA wyprodukowały w ubiegłym roku.

 

Afrykański pomór świń powoduje obecnie niedobór mięsa wieprzowego w Chinach w miarę wyczerpywania się rezerw chłodniczych. Ten film pokazuje konsumentów przy pustych półkach w Hainan w Chinach oczekujących na wieprzowinę.

 

 

independent.co.uk/ Twitter Glen Illing/HEZ/Graf. Aleksandra Kasperska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

swiatrolnika.info 2023