O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-11-2021

Autor: Emilia Gromczak

Kormorany w Szwecji będą likwidowane w większej ilości

Kormorany

W Szwecji zdecydowano, że kormorany będą likwidowane w większej ilości. Ma to ograniczyć populację tego gatunku. 

Parlament Szwecji podjął działania dot. kormoranów. Zdecydowano zwiększyć liczbę polowań na ten gatunek. Decyzja ta ma na celu ograniczyć populację. Ponadto Riksdag zwrócił uwagę, że należy rozważyć dalsze środki, które ograniczą wzrost populacji. Wniosek o zmniejszenie liczby kormoranów wyszedł od delegatów okręgu Kalmar, gdzie liczebność kormoranów wynosi około 70 tys. 

Likwidacja kormoranów kormorany szwecja populacja

Na wniosek delegatów okręgu Kalmar parlament Szwecji zdecydował o likwidacji kormoranów. Wniosek ma związek z tym, że we wspomnianym okręgu liczebność tych ptaków wynosi ok. 70 tys. Przekłada się to na liczbę zjadanych liczb. Kormorany zjadają tam dziennie 30 tys. ton. Decyzją Riksdagu polowania na te ptaki zostaną zwiększone. Ma to na celu ograniczyć populację tego gatunku.

Media w Szwecji donosiły o rozłamie w ich rządzie, ponieważ socjaldemokraci zmienili stanowisko w sprawie polowań na kormorany, a partia zielonych się temu sprzeciwiała. Ponadto Riksdag zwrócił uwagę, że należy rozważyć dalsze środki, które ograniczą wzrost populacji. 

Kormorany w Szwecji 

Jak zwraca uwagę prof. Sture Hansson, kormorany w Szwecji stanowią problem. Zarówno populacja tych ptaków, jak i fok u wybrzeży Szwecji rośnie z roku na rok. Prof. tłumaczy, że rezerwy żywnościowe w postaci ryb mają dużą wartość dla człowieka, dlatego Szwecja powinna zastosować odpowiednie środki, które ograniczą wzrost tych populacji.

Kormorany mają apetyt. Potrafią zjeść rybę o wielkości nawet 50 cm. Skonsumowanie takiej zdobyczy zajmuje mu ponad godzinę. Ptak ten dziennie zjada od 400 do 500g ryb, a waży od 1600 do 3200g. Co ciekawe, to tak, jakby człowiek spożywał codziennie żywność o wielkości od 1/6 do 1/3 swojej wagi. 

Czytaj także: Polowania na ptactwo na celowniku organizacji prozwierzęcych

wildmen.pl/forest-monitor.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023