O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-10-2015

Autor: Grzegorz Tomczyk

Kontrola artykułów rolno-spożywczych

Brak grafiki

W II kwartale 2015 r. Inspekcja JHARS przeprowadziła kontrole w zakresie jakości handlowej pieczywa, napojów bezalkoholowych, przypraw, mięsa drobiowego, olejów roślinnych i oliwy z  oliwek oraz świeżych owoców i warzyw.

W II kwartale 2015 r. Inspekcja JHARS przeprowadziła kontrole w zakresie jakości handlowej pieczywa, napojów bezalkoholowych, przypraw, mięsa drobiowego, olejów roślinnych i oliwy z  oliwek oraz świeżych owoców i warzyw.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrole w zakresie jakości handlowej:
- pieczywa (pszennego, żytniego, mieszanego, oznakowanego jako „bezglutenowe”),
- napojów bezalkoholowych (gazowanych i niegazowanych),
- przypraw (jednoskładnikowych i mieszanek),
- olejów roślinnych (w tym tłoczonych na zimno) i oliwy z oliwek,
- mięsa drobiowego i podrobów drobiowych,
- jabłek, gruszek, brzoskwiń i nektaryn, pomidorów, czosnku, a także warzyw korzeniowych takich jak marchew, pietruszka, seler.

Przeprowadzone kontrole miały na celu sprawdzenie, czy artykuły rolno-spożywcze spełniały wymagania w zakresie jakości handlowej określone w przepisach o jakości handlowej oraz dodatkowe wymagania zadeklarowane przez producenta.

W trakcie kontroli sprawdzono trzy podstawowe elementy jakości handlowej, tj. cechy organoleptyczne (m.in. smak i zapach, barwę), parametry fizykochemiczne (m.in. zawartość soli, cukru, wody, popiołu, substancji konserwujących, skład i zawartość kwasów tłuszczowych) oraz znakowanie produktów żywnościowych.

Kontrola napojów bezalkoholowych i przypraw obejmowała przede wszystkich sprawdzenie prawidłowości ich oznakowania. W przypadku podejrzenia wystąpienia nieprawidłowości dodatkowo pobrano próbki do badań laboratoryjnych. W przypadku pieczywa dodatkowo oznaczono obecność bakterii fermentacji mlekowej, w celu potwierdzenia deklaracji stosowania w procesie produkcji naturalnego kwasu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że w ostatnich latach kontrole pieczywa dotyczyły wyłącznie jego znakowania.

Nieprawidłowości w zakresie znakowania:
Nazwa i rodzaj produktu, m.in.:
- stosowanie nazwy (np. „chleb zwykły”, „chleb wiejski”, „chleb krojony”) uniemożliwiającej konsumentowi rozpoznanie charakteru i właściwości pieczywa (np. pszenne) ze względu na rodzaj użytych mąk;
- podanie nazwy nieadekwatnej do składu wyrobu, np. „chleb kukurydziany”, podczas gdy dominującym składnikiem była mąka pszenna, „Herbata brzoskwiniowa niegazowana” zamiast „Napój niegazowany o smaku herbaty i brzoskwini”.
- Skład, m.in.: − brak wyszczególnienia w składzie wyrobu gotowego wszystkich stosowanych składników (np. dodatków, słonecznika, przypraw, soli, serwatki, sezamu);
− wyszczególnienie w składzie produktu składników, które faktycznie nie były stosowane w procesie produkcji (np. siemienia lnianego, kaszy jaglanej, sacharozy);
− brak podkreślenia nazwy składnika powodującego alergie lub reakcje nietolerancji za pomocą pisma wyraźnie odróżniającego ją od reszty wykazu składników (np. gorczycy, słodu jęczmiennego); − podanie informacji o treści „zawartość soku z zagęszczonych soków owocowych min. 8%”, podczas gdy w wykazie składników nie wskazano soku z zagęszczonych soków owocowych;
− podanie informacji „bez konserwantów”, podczas gdy wyniki badań laboratoryjnych wykazały obecność substancji konserwujących (były obecne w stosowanych składnikach złożonych);
− brak podania procentowej zawartości składnika występującego w nazwie środka spożywczego (np. „żurawiny i śliwki” w chlebie żytnim ze śliwką i żurawiną);
− podanie składników bez zachowania porządku malejącego według ich masy.

- Okres przydatności do spożycia, np. wydłużenie do 7 miesięcy daty minimalnej trwałości przypraw w stosunku do okresu przechowywania zadeklarowanego w specyfikacji wyrobu.

- Pochodzenie, m.in. podanie niezgodnej z prawdą informacji odnośnie kraju pochodzenia środka spożywczego, np. „Bułgaria” zamiast „Federacja Rosyjska”, „Chiny” zamiast „Indie”.

- Metody wytwarzania, m.in.: − podawanie określeń typu „wiejski”, „staropolska receptura”, „tradycyjny smak” przy jednoczesnym stosowaniu w procesie produkcji dodatków i przetworzonych surowców (np. ekstraktu słodu); − użycie w nazwie określenia „wiejski” na oleju poddanym procesowi rafinacji; − brak podania w nazwie wyrobu informacji dotyczących zastosowanych procesów technologicznych (np. rafinacji). − umieszczenie na opakowaniu chleba rysunku przedstawiającego piekarza wyjmującego bochenek chleba z tradycyjnego pieca opalanego drewnem, podczas gdy taki piec nie był stosowany do wypieku.

- Specjalne właściwości, np. podanie informacji „bez barwników” w oznakowaniu chleba żytniego, do produkcji którego stosowanie barwników jest zabronione. Nieprawidłowości dotyczące znakowania wynikają z nieznajomości przepisów, nieprawidłowej ich interpretacji lub niedostosowania opakowań do wymagań rozporządzenia nr 1169/2011 (obowiązujących od dnia 13 grudnia 2014 r.). Przyczyną może być również celowe działanie producentów, którzy świadomie wprowadzają w błąd konsumenta poprzez zamieszczanie na opakowaniu nieprawdziwych informacji. W odniesieniu do świeżych owoców i warzyw odnotowano wzrost udziału partii z nieprawidłowościami stwierdzonymi w zakresie znakowania i wymagań jakościowych (tj. odpowiednio o 1,1 p.p. i 2,3 p.p. w stosunku do wyników kontroli z I kw. 2015 r.). Kontrolowane partie najczęściej kwestionowano w związku z brakiem informacji o kraju pochodzenia lub podaniem błędnej informacji w tym zakresie. W przypadku produktów objętych normami szczegółowymi najczęściej kwestionowano brak informacji o klasie jakości oraz nazwie odmiany wprowadzanych do obrotu świeżych owoców i warzyw. Stwierdzane nieprawidłowości dotyczyły także umieszczania niepełnych informacji o produkcie w dokumentacji towarzyszącej lub jej całkowitego braku.

JHARS

Fot. Internet

swiatrolnika.info 2023