O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-04-2019

Autor: Maks Webber

Konopie wracają na polskie pola

Konopie wracają na polskie pola

Z roku na rok coraz więcej osób zainteresowanych jest w Polsce uprawą konopi. To roślina wielorakiego wykorzystania. Dostarcza nasion, wiechy konopne są wykorzystywane w farmacji oraz w produkcji suplementów diety, włókna konopne do celów tekstylnych. Roślina konopna jako biomasa po odziarnieniu stanowi cenne źródło energii i może być wykorzystywana do produkcji bioetanolu drugiej generacji, który może być dodatkiem do paliw płynnych.


Obecnie w Rejestrze Krajowym Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBOR) znajduje się pięć odmian konopi wyhodowanych w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNIRZ). Uprawiane są one głównie na potrzeby przemysłu przędzalniczego i charakteryzują się niską zawartością związków narkotycznych. W samej Wielkopolsce w tym roku plantacje konopi włóknistych będą zlokalizowane w 212 gminach na ogólnej powierzchni 2 914,2758 ha.


W Polsce jak podkreśla Wielkopolska Izba Rolnicza konopie włókniste uprawiane były praktycznie od zawsze, głównie na potrzeby przemysłu włókienniczego. Podaje się, że w latach trzydziestych ubiegłego wieku konopie przemysłowe uprawione były w Polsce na 30 tys. ha. Sytuacja zmieniła się w latach 90. kiedy to w przemyśle włókienniczym zaczęto stosować włókna syntetyczne, a z uwagi na walkę z narkomanią zaostrzone zostały przepisy dotyczące uprawy konopi (konopie przemysłowe wyglądem bardzo przypominają kopie indyjskie). Dziś ponownie ta roślina wraca do łask.

 


„Konopie włókniste są bardzo łatwe w uprawie. Polskie odmiany konopi można uprawiać na terenie całego kraju. Rośliny te łatwo przystosowują się do zmieniających warunków wegetacji oraz nie wymagają stosowania środków ochrony roślin. Nie dość, że same są bardzo odporne na choroby, to jeszcze hamują rozwój wielu chwastów i odstraszają szkodniki. Co istotne, uprawa konopi włóknistych kwalifikuje się do płatności w ramach zazieleniania”

 


– informuje WIR.


Aby rolnik mógł rozpocząć uprawę konopi musi zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami uzyskać zezwolenie wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) właściwego dla lokalizacji uprawy, zakupić kwalifikowany materiał siewny kategorii elita lub innej kategorii w rozumieniu przepisów o nasiennictwie oraz zachować etykietę z opakowania nabytych nasion. Ponadto musi także posiadać umowę kontraktacji zawartą z podmiotem posiadającym zezwolenie marszałka województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu konopi włóknistych.


W przypadku prowadzenia uprawy konopi włóknistych w sposób niezgodny z prawem, uprawa podlega całkowitemu zniszczeniu, natomiast osoba, która taką uprawę prowadziła podlega karze grzywny.


Rolnicy, którzy są otwarci na nowości i chcieliby dowiedzieć się więcej na temat uprawy tej rośliny i taką uprawą się zająć wszelkie informacje mogą uzyskać w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu gdzie został opracowany i przeznaczony do realizacji ,,Program Konopny’’ stanowiący praktyczne wykorzystanie opracowanych i wdrożonych w IWNIRZ wysoko cenionych na świecie odmian konopi przemysłowych.


Jego celem jest rozwój polskiego rolnictwa poprzez upowszechnienie upraw konopi przemysłowej oraz umiędzynarodowienie pozycji Polski jako globalnego producenta i eksportera wysokiej jakości materiału siewnego polskich odmian konopi przemysłowej.


W ramach Programu Konopnego IWNIRZ oferuje rolnikom możliwość uprawy polskich odmian konopi na cele nasienne w oparciu o zawartą z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich umowę kontraktacyjną. Instytut zapewnia swoim plantatorom wysokiej jakości nasiona odmian należących do IWNIRZ, pomoc w dokonaniu zgłoszeń urzędowych, wsparcie agrotechniczne w całym okresie upraw, opiekę merytoryczną ekspertów/pracowników naukowych IWNIRZ oraz zakup całego plonu według ustalonych cen i wysoką rentowność. Ponadto możliwość nabycia wiedzy w zakresie upraw, zbioru i przetwórstwa konopi przemysłowych w trakcie organizowanych szkoleń i spotkań indywidualnych.

 


Maks Weber
Fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023