O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-02-2015

Autor: Grzegorz Tomczyk

KE: Ponad 17 mld dla Polski

Brak grafiki

Komisja Europejska przyjęła programy operacyjne na lata 2014–2020 dla dziewięciu polskich województw: lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Programy zwiększą...

Komisja Europejska przyjęła programy operacyjne na lata 2014–2020 dla dziewięciu polskich województw: lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Programy zwiększą konkurencyjność regionów, stworzą nowe możliwości rozwoju gospodarczego, podniosą standard życiowy obywateli i poprawią warunki funkcjonowania firm.

Wartość ogólna środków przydzielonych z tych programów to ponad 20 mld euro, w tym prawie 17 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

Unijna komisarz ds. rozwoju regionalnego, Corina Creţu, powiedziała: Każdy z programów dostosowany jest do konkretnych potrzeb i problemów w danym regionie. Programy mają wspierać rozwój MŚP, jak również ułatwiać budowanie połączeń w ramach regionu i między regionami oraz przechodzenie na gospodarkę ekologiczną, a tym samym poprawić sytuację mieszkańców tych regionów oraz działających tam przedsiębiorstw. Programy te umożliwią Polsce dalszy rozwój gospodarczy, co pozwoli na tworzenie stabilnych miejsc pracy oraz pobudzi wzrost gospodarczy. Wszystkim regionom życzę powodzenia w pomyślnej realizacji tych celów.

Marianne Thyssen, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, dodała: Europejski Fundusz Społeczny pomoże rozwiązać niektóre najpilniejsze potrzeby polskich województw, takie jak bezrobocie i wyłączenie społeczne. Fundusze pomogą zaradzić problemom, z jakimi zmagają się na co dzień polscy obywatele, umożliwią regionom budowanie zrównoważonej, sprzyjającej włączeniu społecznemu i innowacyjnej gospodarki.

Pieniądze zostaną przeznaczone na: najbardziej potrzebne inwestycje w badania naukowe i rozwój potrzebne do tego, by firmy prywatne mogły prowadzić działalność naukowo-badawczą; zacieśnienie współpracy między przedsiębiorstwami a instytutami badawczymi; oraz zwiększenie prywatnych inwestycji w badania i rozwój. Środki mają pomóc przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorstwom, które dzięki zastrzykowi finansowemu staną się bardziej innowacyjne i będą mogły zdobywać nowe rynki, tak jak to przewidują regionalne strategie inteligentnej specjalizacji.

Dzięki inwestycjom wzrośnie również dostępność komunikacyjna oraz efektywność energetyczna na obszarach miejskich, zmniejszy się zanieczyszczenie powietrza i powstaną trwałe sieci transportowe i energetyczne. Inwestycje te umożliwią Polsce osiągnięcie celów w zakresie gospodarki niskoemisyjnej.

Co więcej, programy zapewnią bezpośrednią pomoc osobom, które mają trudności ze znalezieniem pracy i z dostępem do usług socjalnych (może to dotyczyć różnych grup ludności np. bezrobotnych, zagrożonych biedą, kobiet i osób niepełnosprawnych), tak aby mogły one realnie poprawić swoją sytuację życiową. Dotacje dla firm rozpoczynających działalność, doradztwo, pomoc dla placówek opieki nad dziećmi, tworzenie żłobków i przedszkoli, programy profilaktyki zdrowotnej, szkolenie formalne i pozaformalne – to tylko niektóre przykłady różnych form pomocy finansowanych ze środków EFS, z jakich skorzystają polscy obywatele.

źródło: KE

swiatrolnika.info 2023