O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-09-2014

Autor: Robert Maj

KE chce ulżyć 21 mln ludzi

Brak grafiki

Komisja Europejska przedstawiła Radzie Ministrów UE propozycję upoważnienia państw członkowskich UE do ratyfikacji nowego protokołu do konwencji o pracy przymusowej Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). Protokół wraz z uzupełniającym zaleceniem przyjęto w czerwcu br. na 103. sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy. Kraje ratyfikujące protokół MOP zgadzają się zapobiegać stosowaniu pracy przymusowej, w szczególności w kontekście handlu ludźmi, zwiększyć ochronę ofiar oraz zapewnić dostęp do odszkodowania. Protokół umożliwia również zacieśnienie międzynarodowej współpracy na rzecz zwalczania pracy przymusowej lub obowiązkowej.

Fot. Freeimages

- „Nowy protokół do konwencji o pracy przymusowej MOP ma pomóc w skuteczniejszym zwalczaniu tego zjawiska będącego rażącym pogwałceniem praw człowieka i przystosować ją do wyzwań XXI wieku. Wzywam państwa członkowskie do jak najszybszej ratyfikacji tego protokołu, aby przyczynić się do położenia kresu temu nieludzkiemu wyzyskowi pracowników” - powiedział László Andor, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego.

Państwa ratyfikujące konwencję MOP są zobowiązane do opracowania – w porozumieniu z organizacjami pracowników i pracodawców – polityki krajowej oraz planu działania na rzecz zwalczania pracy przymusowej. Muszą podjąć środki w celu zapobiegania pracy przymusowej między innymi przez informowanie osób znajdujących się w trudnej sytuacji oraz zapewnianie im ochrony przed ewentualnymi nieuczciwymi praktykami w zakresie naboru.

W odniesieniu do ofiar pracy przymusowej, konwencja wprowadza obowiązek zapewnienia ich identyfikacji, uwalniania, ochrony, rekonwalescencji i rehabilitacji. Kolejne klauzule zobowiązują ratyfikujące państwa do zagwarantowania wszystkim ofiarom dostępu do środków naprawczych, takich jak odszkodowania, oraz tego, że właściwe organy nie będą pociągać ofiar do odpowiedzialności karnej za niezgodne z prawem działania, do których te osoby zostały zmuszone.

Zgodnie z szacunkami MOP liczba ofiar pracy przymusowej lub obowiązkowej na świecie wynosi obecnie 21 milionów, a działalność ta generuje 150 mld dolarów amerykańskich nielegalnych zysków rocznie.

swiatrolnika.info 2023