Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 13-10-2015 01:00:00

Każdy kij ma dwa końce czyli gospodarczy pseudopatriotyzm

Każdy kij ma dwa końce czyli gospodarczy pseudopatriotyzm

Przewaga podmiotów z kapitałem zagranicznym na polskim rynku to fakt. Faktem jest również praktyka wykupywania polskich marek i wykorzystywania ich do zwiększania zysków w oparciu o hasła patriotyzmu gospodarczego. Nie zapominajmy jednak, że jednocześnie polskie firmy zaczynają coraz śmielej poczynać sobie na rynkach zagranicznych. Uważajmy więc, żeby nie nadziać się na własny miecz.

Przewaga podmiotów z kapitałem zagranicznym na polskim rynku to fakt. Faktem jest również praktyka wykupywania polskich marek i wykorzystywania ich do zwiększania zysków w oparciu o hasła patriotyzmu gospodarczego. Nie zapominajmy jednak, że jednocześnie polskie firmy zaczynają coraz śmielej poczynać sobie na rynkach zagranicznych. Uważajmy więc, żeby nie nadziać się na własny miecz.

W zglobalizowanym świecie firmy rywalizują ze sobą na rynkach całego świata. Dzisiaj nawet małe i średnie przedsiębiorstwa są w stanie eksportować do najdalszych zakątków globu. Spółki z Polski mogą kupować przedsiębiorstwa z Niemiec, Meksyku lub Tajlandii. W wyniki rozwoju technologii i standaryzacji prawa gospodarczego, akwizycja przedsiębiorstw jest o wiele prostsza niż wcześniej.

Skutkiem wzrostu rynku handlu spółkami coraz częściej mamy do czynienia z  rozdziałem marki i właściciela. Słynna na cały świat włoska marka motycykli Ducati, będąca wizytówką włoskiego designu i apenińskiej historii motoryzacji, jest własnością niemieckiego Volkswagena – który jest też właścicielem hiszpańskiego Seata, brytyjskiego Bentleya, czeskiej Skody, szwedzkiej Scanii, francuskiego Bugatti, a także włoskich supersamochodów Lamborghini.

Pomysł, aby wprowadzić prawo zakazujące marce, której właścicielem jest spółka zagraniczna, odwoływania się do kraju swoich korzeni spowoduje, że akwizycja spółek i próby wyjścia ponad poziom krajowy staną się utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe.

Zaletą kupowania całych firm są ich marka, czyli wizerunek wśród konsumentów, oraz zasoby ludzkie i sieć sprzedaży. Wprowadzenie proponowanych przez Piotra Trudnowskiego zmian legislacyjnych spowoduje, że ten pierwszy element zniknie. Ducati nagle musiałoby przestać reklamować się jako włoskie, a zacząć odwoływać do niemieckości.

Oczywiście martwi mnie fakt, że tysiące polskich marek są dziś w rękach zagranicznych koncernów. Prince Polo, Wawel czy Wedel, jednoznacznie związane z historią polskiego cukrownictwa, mają zagranicznych właścicieli. Nabywając Wedla, japoński koncern Lotte Group kupił oprócz kilku fabryk i sklepów również silną, dobrze rozpoznawalną i pozytywnie kojarzoną markę. W sytuacji, gdy po takim przejęciu prawo zabraniałoby korzystania z wizerunku spółki, powstają dwie możliwości. Albo Wedel musiałby się rebrandingować, tworząc jakąś wersję internacjonalną, nie nawiązującą do polskiego dziedzictwa, albo zmusić się do kreowania wizerunku w oparciu o japońską stylistykę.

W obu przypadkach skutkowałoby to upadkiem dotychczasowych osiągnięć marki i de facto jej likwidacją.

Ponadto nie zapominajmy, że polskie przedsiębiorstwa coraz odważniej wchodzą na rynki ponadnarodowe. Dysproporcja między polskimi inwestycjami za granicą a zagranicznymi w Polsce wciąż jest ogromna, ale różnica ta powoli się zmniejsza. Ponadto musimy pamiętać, że w praktyce jedynym sposobem na wzrost polskich spółek jest ekspansja za granicę. Rozwój na rynkach zagranicznych może się odbywać albo przez przejęcie działających tam spółek, albo przez bezpośrednie wejście na dany rynek. W zależności od uwarunkowań biznesowych, efektywniejsze będzie pierwsze lub drugie rozwiązanie. Rohde&Grahl to niemiecka firma, od lat produkująca luksusowe meble biurowe. Spółka została założona w 1975 roku przez znanego architekta wnętrz Wolfa Petera Rohde.

W 2013 roku polski Nowy Styl przejął ją. Meble dalej są produkowane pod marką Rohde&Grahl, nawiązując do bawarskiego stylu i niemieckiej dokładności wykonania, jednak jej właścicielem jest zagraniczny kapitał (w tym przypadku polski). Zgodnie z filozofią Piotra Trudnowskiego takie działanie jest co najmniej nieetyczne.

Kolejnym przykładem może być przejęcie przez Bioton S.A. spółki medycznej Biopartners GmbH. Pozwoliło ono Biotonowi zaistnieć na rynkach Europy Zachodniej, wykorzystując prestiż i wizerunek szwajcarskiego przedsiębiorstwa.

Trwa walka o globalne zyski. Przedsiębiorstwa z całego świata dokonują przejęć i fuzji. Rolą państwa jest stworzenie dobrych warunków do rozwoju polskich przedsiębiorstw i wspieranie zagranicznej ekspansji. Skrajnie protekcjonistyczna polityka, którą proponuje Piotr Trudnowski, spowoduje spadek konkurencyjności na polskim rynku (co musi skutkować spadkiem jakości usług i innowacyjności polskich przedsiębiorstw), a ponadto może się okazać mieczem obosiecznym. Jutro podobne regulacje wprowadzą Niemcy i Szwajcarzy, na czym stracą polskie spółki, a w konsekwencji polski pracownik i polski budżet.

Marek Steinhoff-Traczewski/http://jagiellonski24.pl/

Fot. WikipediaAutor: Sebastian Wroniewski 25-01-2022 13:00:00

W Poznaniu kolejny raz widziano kręcące się po okolicy wilki

Z informacji, które przekazały lokalne media, wilki miały być widziane w ostatnich dniach w okolicach poznańskiego Szczepankowa.

Na miejsce wezwano Straż Miejską, ale gdy mundurowi po kilkudziesięciu minutach pojawili się we wskazanej lokalizacji, wilków nie znaleźli. Od września 2021 roku już trzy razy zgłaszano obecność wilków w Poznaniu. W marcu ubiegłego roku wilk, który grasował po mieście i okolicach został schwytany i przekazany do lokalnego ZOO.

Wilki co jakiś czas pojawiają się w okolicach Poznania

Z ustaleń lokalnych mediów wynika, że odWilki 025 września 2021 roku do straży miejskiej 3 razy zgłaszano obecność wilków w Poznaniu. Ani razu zgłoszenia nie udało się potwierdzić – gdy strażnicy docierali na miejsce, wilki musiały już je opuścić.

W marcu ubiegłego roku wilk, który grasował w Poznaniu i okolicach został schwytany oraz przekazany do miejscowego ZOO. Próby jego odłowienia trwały wiele dni.

"Pojedzie do azylu poznańskiego zoo, gdzie będzie miał najlepszą opiekę. Dobrze, że został schwytany. Za blisko trzymał się domostw i wychodził na ulice. Niechybnie by zginął pod kołami jakiegoś samochodu" – pisał rzecznik w mediach społecznościowych.

Próby jego odłowienia trwały od wielu dni, zwierzę było widywane w Poznaniu i w okolicach miasta.

Przypominamy, że wilki nie mają na celu spotkania z człowiekiem. Są to dzikie zwierzęta i spotkanie z nimi może być niebezpieczne. Najlepiej w takich przypadkach nie denerwować zwierzęcia, nie zbliżać się do niego i powiadomić odpowiednie służby.

Od 1998 roku drapieżniki te są objęte ochroną gatunkową. Nie wolno ich umyślnie zabijać, chwytać, okaleczać, płoszyć czy niepokoić. Złamanie tych zakazów grozi wysoką grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności.

Czytaj też: Wilki wchodzą na posesje i zagryzają psy. Mieszkańcy Deszczna się boją

epoznan.pl/fot.Pixabay


Autor: Michał Rybka 25-01-2022 12:30:00

Za nami Projekt FITOEXPORT. Dyskutowano o przyszłości polskiego rolnictwa

Wczoraj w Pułtusku odbyła się konferencja Projekt FITOEXPORT: innowacyjne rozwiązania dla polskiego rolnictwa. Konferencję otworzył Henryk Kowalczyk.

Podczas konferencji instytucje zaangażowane w tenże projekt prezentują w ramach sesji panelowych rozwiązania usprawniające działania Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). To właśnie wtedy uczestnicy konferencji mają okazję zapoznać się z ciekawymi wynikami badań naukowych oraz wziąć udział w dyskusji, która ma doprowadzić do powstania strategii rozwoju i funkcjonowania Inspekcji.

Projekt FITOEXPORT to szansa dla polskich producentów roślin

Projekt FITOEXPORT stawia sobie za główny cel umożliwienie wejścia polskim produktom roślinnym na nowe rynki zbytu i podnoszenie ich konkurencyjności poprzez skuteczne reagowanie na wymagania importowe nowych odbiorców i usprawnienie kontroli realizowanych przez PIORiN, z zastosowaniem nowoczesnych metod inspekcji, lustracji upraw i badań laboratoryjnych.

Projekt FITOEXPORT, którego dotyczy konferencja, jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań i prac rozwojowych Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków – GOSPOSTRATEG. Jest realizowany przez Konsorcjum pod kierownictwem Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN).projekt2

PIORiN dba o eksport polskich produktów rolnych

Wicepremier Henryk Kowalczyk powiedział, otwierając konferencję, że profesjonalizm PIORiN pozwala polskim produktom rolnym wejść na rynki całego świata.

“Jestem pełen podziwu, iż mimo niedoinwestowania Inspekcja osiąga tak dobre efekty w ochronie roślin i poprzez to w zapewnieniu zdrowej żywności docenianej w świecie. PIORiN działa po cichu i spokojnie, ale o efektach jej starań należy mówić głośno” – zaznaczył wicepremier Kowalczyk.

Podziękowania na ręce wicepremiera złożył Główny Inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski. Dodatkowo Główny Inspektor podkreślił, że na przestrzeni ostatnich 20 lat PIORiN dokonała skoku technologicznego, co umożliwia zwiększenie polskiego eksportu w sektorze rolnym.

“Współpraca konsorcjantów w projekcie FITOEXPORT umożliwi dalszy postęp technologiczny. Współpraca da też nowe narzędzia do kontroli i certyfikacji eksportu” – podkreślił Andrzej Chodkowski .

Kierownik projektu, Janina Butrymowicz, przedstawiła założenia projektu FITOEXPORT Zwiększenie konkurencyjności polskich towarów roślinnych na rynkach międzynarodowych poprzez podniesienie ich jakości i bezpieczeństwa fitosanitarnego. Przybliżyła również genezę powstania konsorcjum, która sięga 2017 roku.

Szefowie PIORiN podziękowali wicepremierowi Henrykowi Kowalczykowi za wsparcie okazywane zachodzącym w Inspekcji przemianom i wręczyli mu pamiątkową statuetkę.

Projekt FITOEXPORT jest już na ostatniej prostej. Osoby zaangażowane w projekt muszą jeszcze usystematyzować wypracowane rozwiązania i zaplanować, w jaki sposób Inspekcja w swojej działalności wdroży i wykorzysta opracowane innowacje.

Czytaj także: NFOŚIGW i GIORIN podpisały porozumienie w sprawie ochrony roślin

źródła:gov.pl/ fot.gov.pl


Autor: Polska Agencja Prasowa 25-01-2022 09:00:00

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 25 i 26 stycznia

Jak informuje IMGW, nad Polskę nasunęła się zatoka niżu znad Morza Barentsa i układ frontów atmosferycznych. Z zachodu napływa ciepłe powietrze polarne morskie.

Pozostała część Europy znajdzie się w zasięgu rozległego wyżu z centrum nad Atlantykiem. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1012 hPa i będzie się nieznacznie wahać. We wtorek zachmurzenie w całym kraju będzie duże. Z rana pojawi się lokalnie mgła ograniczająca widoczność. Na zachodzi kraju prognozowane słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Na wschodzie i południu miejscami opady marznącej mżawki powodującej gołoledź

IMGW: Wtorek pochmurny z niewielkimi opadami

Jak prognozuje IMGW, we wtorek zachmurzenie w kraju będzie na ogół duże. Początkowo gdzieniegdzie mgła ograniczająca widzialność do 400 metrów, lokalnie do 200 metrów. W zachodniej połowie kraju słabe opady deszczu, na pozostałym obszarze słabe opady mżawki lub deszczu i deszczu ze śniegiem. Na wschodzie i południu miejscami opady marznącej mżawki powodującej gołoledź. Gdzieniegdzie, zwłaszcza na Podkarpaciu i w górach, opady śniegu. W Karpatach prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o około 7 cm.

Temperatura maksymalna od -3 st. C na Podkarpaciu, około 2 st. C w centrum, do 6 st. C na północnym zachodzie; w rejonach podgórskich Bieszczad około -6 st. C. Wiatr na ogół umiarkowany, nad morzem i w górach dość silny i porywisty, zachodni i północno-zachodni. Porywy wiatru w Karpatach do 60 km/h, w Sudetach do 70 km/h, miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy według IMGW zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu i deszczu ze śniegiem, nad morzem i na zachodzie opady deszczu. Początkowo na Śląsku możliwa słaba, marznąca mżawka. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej w Karpatach o 8 cm. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów, na północnym wschodzie osadzająca szadź. Temperatura minimalna od -7 st. C na Suwalszczyźnie, około -1 st. C w centrum, do 3 st. C nad morzem. Wiatr słaby, jedynie nad morzem umiarkowany, w górach okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 65 km/h. W górach wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Przypomnijmy, że według długoterminowej prognozy przygotowanej przez Instytut pogoda w marcu i kwietniu będzie lepsza niż w ostatnich latach.

W środę również będzie pochmurno i deszczowo

W środę zachmurzenie przeważnie dużeIMGW deszcz 2. Początkowo miejscami mgła ograniczająca widzialność do 500 metrów. Na zachodzie kraju będą przeważały opady deszczu, na pozostałym obszarze opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a na krańcach wschodnich i w górach także opady śniegu. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej w Karpatach o około 5 cm.

Temperatura maksymalna według prognoz IMGW wyniesie od -2 st. C, -1 st. C na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Podlasiu, około 2 st. C w centrum kraju, do 5 st. C na Pomorzu Zachodnim; w rejonach podgórskich Bieszczad temperatura około -4 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, w górach i na północy kraju dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich. Nad morzem wiatr w porywach do 70 km/h, w Sudetach do 75 km/h. W górach wiatr powodować może lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.

We wtorek w Warszawie zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, początkowo również deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna 2 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. W nocy zachmurzenie duże, w drugiej połowie nocy możliwe większe przejaśnienia. Słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna -1 st. C. Wiatr słaby, północno-zachodni i północny. W środę w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem, lokalnie śniegu. Temperatura maksymalna 2 st. C. Wiatr na ogół słaby, z kierunków zachodnich.

Czytaj też: Odśnieżanie jest ważne. Nie odkładaj tego na później

PAP/fot.Pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.