O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-12-2021

Autor: Michał Rybka

Kasza kuskus to skarbnica właściwości zdrowotnych i wartości odżywczych

kasza kuskus

Kasza kuskus jest nie tylko łatwa do przyrządzenia, ale też posiada wiele właściwości zdrowotnych. W naszym tekście sprawdzisz, dlaczego warto jeść kuskus

Losy opisywanej kaszy sięgają 3000 tysięcy lat przed naszą erą. To wtedy Berberowie zamieszkujący północ Afryki przynieśli kaszę na dwór egipskiego faraona. Natomiast do Europy kuskus trafił dopiero w XIX w. Kuskus to przysmak kuchni północnoafrykańskiej. Zajadają się nią w Maroku, Algierii, Libii i Tunezji. Choć kuskus zaliczamy do kasz, to bardzo podobny jest do makaronu. Produkowany jest bowiem z pszenicy twardej (makaronowej) nazywanej durum.

Wartości odżywcze i przeciwwskazania zdrowotne

Kasza zawiera w sobie wiele białka – taka ilość w innych kaszach jest niespotykana. Duża ilość białka może się okazać kluczowym daniem w wegetariańskiej diecie Kuskus w swoim składzie ma niewielką ilość tłuszczu, jest bogatym źródłem żelaza, sodu, wapnia, potasu, magnezu i fosforu a także witamin z grupy B. Kasza kuskus zawiera w sobie znaczne ilości kwasu foliowego, więc zaleca się stosowanie tego jedzenia dla pań w ciąży; powinny ją jeść jak najczęściej. Kuskus jest bogaty również w białko. Ten aspekt może się okazać bardzo ważny dla ludzi, którzy mają problem z trawieniem. Białko zawarte w kaszy znacznie przyspiesza przemianę materii. Poza tym kasza ta jest względnie lekka, więc nie powinna stanowić obciążenia dla naszego układu pokarmowego.kaszakuskus2

Wartym uwagi jest fakt, że ludzie chorzy na cukrzycę nie powinni jeść jej zbyt często ze względu na jej dość wysoki indeks glikemiczny. Ponadto zawarty w niej gluten powoduje, że nie powinni jej jeść ludzie chorzy na celiakię, a także dzieci poniżej 9 miesiąca życia.

Kasza kuskus może być przyrządzana na wiele sposobów

Kasza ta jest bardzo prosta w przygotowaniu. Naszą kaszę trzeba wsypać do naczynia, zalać następnie wrzątkiem (na 1 cm powyżej powierzchni) i w tym stanie zostawić ją pod szczelnym przykryciem na czas ok. 5 minut.

Inny sposób przygotowania podaje, że naszą kaszę należy zalać mlekiem albo bulionem (dla lepszego aromatu i smaku) a wtedy napęczniała zwiększa swoją objętość nawet 3-krotnie.

Specjaliści kuchenni zaznaczają, że dobrze przygotowany kuskus powinien być sypki, aby taki był, to należy dodać do niego troszkę oleju. Dla polepszenia smaku proponuje się dolanie oliwy z oliwek, soku z cytryny albo dodania swoich ulubionych przypraw. Struktura kaszy pozwala na spożycie jej na ciepło jak i na zimno. Można ją dodawać do sałatek, dań wytrawnych jak i do deserów. Ponadto jej wygląd komponuje się z miodem, orzechami czy owocami. Dodatkowo można zrobić z niej farsz do zapiekanych pomidorów, cukinii jak i papryki.

Czytaj też: Kasza na stół, na zdrowie, na co dzień!

źródło: zodr.pl, beszamel.pl/ fot. pexels.com

swiatrolnika.info 2023