O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-08-2017

Autor: Anna Kołcon

Karpaty zaklęte w drewnie

Występ Tomasz Bilskiego – drwala

"Karpaty zaklęte w drewnie" to wydarzenie, którego motywem jest drewno.

"Karpaty zaklęte w drewnie" to wydarzenie, którego motywem jest drewno.

 

Ósma edycja wydarzenia odbyła się w niedzielę 20 sierpnia w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. "Karpaty zaklęte w drewnie" to propozycja sanockiego Skansenu, którą śmiało możemy nazwać świętem dla miłośników kultury Karpat. To festiwal smaków, barw, dźwięków i zapachów.

 

W programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Odbył się wernisaż malarstwa ikonowego w ramach projektu "Szlak maryjny. Światło ze Wschodu". Wystąpiły kapele ludowe: Kamraty, A gdzie to dawniej stroiło, Styrta, Megitza trio.

 

Nadleśnictwa Brzozów, Rymanów, Lesko, Komańcza na swoim stoisku stworzyło możliwość "spotkania z drewnem". Były leśne puzzle, rozpoznawanie gatunków, tropienie, przybijanie cechówek i okolicznościowych numerów na kłodzie, a nawet możliwość sprawdzenia się w przerzynce piłą moja-twoja.

 

Wielkim zainteresowaniem cieszył się występ Tomasza Bilskiego – drwala, który pokazał prawdziwe mistrzostwo w rzeźbieniu przy pomocy pilarki. W ciągu zaledwie dwóch godzin z pnia wydobył twarz wojownika i szybującego orła.

 

Instruktorzy z MDK w Sanoku organizowali gry i zabawy tematycznie związane z lasem. Rzeźbiarze, rzemieślnicy, artyści ludowi prezentowali wyroby z drewna.

 

Mimo deszczu uczestnicy zwiedzali wystawę "Drzewa pod lupą" autorstwa Elżbiety Dzikowskiej, prezentującą korę drzew z różnych kontynentów. Były też siekiery, topory i czekany z kolekcji prywatnej.

 

GOPR Grupa Bieszczadzka urządziła pokazy ratownictwa. Państwowa Straż Pożarna w Sanoku prezentowała sprzęt ratowniczy wykorzystywany podczas akcji w terenie.

 

Regionalne Koła Gospodyń Wiejskich zatroszczyły się o jadło. Na stoiska odnaleźć można było mnóstwo przepysznych potraw.


 

Wydarzenie "Karpaty zaklęte w drewnie" odwołuje się do tradycji krajów karpackich, których kultura materialna w dużej mierze opierała się na drewnie. Architektura ludzkich siedzib (wiejska i miejska), narzędzia gospodarskie, sztuka (rzeźba, ikony) także korzystały z tego materiału.

 

Karpacka puszcza była źródłem tego surowca. Dzięki jej bliskiemu położeniu powstało wiele pięknych drewnianych cerkwi i kościołów, których część można dzisiaj oglądać na Szlaku Architektury Drewnianej.

 

Festiwal z jednej strony ma za zadanie pokazać wielość zastosowań drewna kiedyś i obecnie, z drugiej, natomiast, chce zwrócić uwagę na podobieństwa oraz różnice kultur powstałych w obrębie Karpat.

 

lasy.gov.pl/esanok.pl/konik.pl/AZK/Fot.: FB Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

swiatrolnika.info 2023