O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-03-2017

Autor: Anna Kołcon

Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie

 Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie

Stop pożarom traw. Pożary często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania. Ogień staje się wówczas realnym zagrożeniem dla mieszkańców pobliskich miejscowości. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie i zwierzęta.

Stop wypalaniu traw. Pożary często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania. Ogień staje się wówczas realnym zagrożeniem dla mieszkańców pobliskich miejscowości. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie i zwierzęta.

 

Komenda Główna PSP w Warszawie oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji organizują kampanię społeczną Stop pożarom traw – Ziemia jest tylko jedna. Ma ona na celu uświadamianie rolników właścicieli nieużytków i ogródków działkowych, mieszkańców terenów wiejskich i młodzież na temat tego, jak niebezpieczne jest wypalanie traw.

 W 2016 r. liczba pożarów traw w porównaniu do poprzedniego roku znacznie spadła. Niestety, nadal są osoby, które próbują wypalać nieużytki sądząc, że to dobry sposób na użyźnienie gleby. Czy faktycznie ta praktyka się opłaca i przynosi wymierne zyski? 

 

Przypominamy, że wypalanie traw jest prawnie zabronione w Polsce. Każdy, kto się tego dopuści, musi być przygotowany na poniesienie kary. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości do 5 tys. złotych. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat.

 

Organizatorzy kampanii chcą, aby rolnicy, właściciele nieużytków i ogródków działkowych, mieszkańcy terenów wiejskich i młodzież zdawali sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne jest wypalanie traw. Powoduje ono duże szkody w przyrodzie. Paląc nieużytki palimy także znajdujące się na nich śmieci, co zagraża czystości powietrza, a ponadto niszczy florę i faunę. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru wynosi ponad 20 km/h. Dla porównania szybki bieg to 19 km/h. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga wiatr. W przypadku jego dużej prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania. Ogień staje się wówczas realnym zagrożeniem dla mieszkańców pobliskich miejscowości. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie.

 

Poza tym ogień i zadymienie to utrudnienie na drogach, szlakach kolejowych i turystycznych. Należy także pamiętać, że gaszenie pożarów, które powstają w wyniku wypalanie traw, angażuje duże siły straży pożarnej, które mogą być potrzebne w tym czasie w innym zdarzeniu ratowniczym.

 

W Polsce w 2016 roku odnotowano 126 228 pożarów, wśród których były 36 442 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowi 29 proc. wszystkich pożarów. Strażacy szacują, że 95 proc. pożarów traw powoduje człowiek. Problemem przy wypalaniu traw jest brak nieuchronności kary przy bardzo dużych stratach, jakie pożary te wywołują.

 

Więcej informacji o kampanii na stronie stoppozaromtraw.pl  oraz  www.facebook.com.

 

lasy.gov.pl/stoppozaromtraw.pl/AZK/Fot. Fb Stop Pożarom Traw

swiatrolnika.info 2023