Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 30-09-2014 01:00:00

Już po raz 7 jesień w Łodzi będzie EKO

Już po raz 7 jesień w Łodzi będzie EKO

Już po raz 7 jesień w Łodzi będzie EKO

Targi Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD coraz bliżej

W dn. 3-5 października br. odbędą się VII Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD 2014. To najważniejsze wydarzenie branży eko żywności w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Bieżąca edycja imprezy obfituje w bogatą ofertą wystawienniczą oraz ciekawy program imprez towarzyszących, przygotowanych z myślą o przedstawicielach branży i świadomych koneserach stylu eko.

Targi są najważniejszą branżową imprezą dedykowaną bioproduktom, ekożywności, produktom regionalnym i tradycyjnym oraz produktom wytwarzanym z przyjaznych dla środowiska materiałów. NATURA FOOD to niepowtarzalna okazja do bezpośredniego kontaktu z funkcjonującymi na polskim rynku producentami ekoproduktów i wysokiej jakości żywności niskoprzetworzonej. W tym roku swój udział potwierdziło blisko 300 wystawców.  Każdego roku w targach bierze udział ponad 12 tys. osób. Wśród wystawców i odwiedzających znajdują się przedstawiciele kadry menedżerskiej, rolnicy, producenci, przetwórcy, właściciele sklepów oraz dystrybutorzy żywności z różnych regionów Polski i zagranicy: Litwy, Węgier, Włoch, Republiki Czeskiej, Niemiec, a w tym roku również z Japonii.

 

Handel żywnością ekologiczną to poważny i trudny biznes. Targom towarzyszyć będzie szereg spotkań i konferencji branżowych przeznaczonych dla producentów artykułów ekologicznych oraz właścicieli i pracowników sklepów, w tym: Akademia Biokuriera, seminaria w ramach BIObiznes Forum. Po raz pierwszy odbędzie się I Forum EKObranży, poświęcone zagadnieniom handlu i sprzedaży w biznesie eko żywności. W programie Forum znajdą się panele o ciekawej tematyce: „Dokąd zmierza eko branża”, „W jakim kierunku zmierza handel detaliczny i hurtowy w ekobranży”, a także „Rozwój i specyfika kanałów dystrybucji produktów ekologicznych i prozdrowotnych”. Forum jest organizowane przez MTŁ oraz Wydawnictwo Media Experts. Po raz trzeci eksperci z IFOAM EU, europejskiej struktury Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego, poprowadzą konferencję na temat perspektyw rozwoju i promocji rolnictwa ekologicznego w UE.

Program targów obfituje w sympozja i prelekcje dotyczące branży naturalnej żywności i zdrowego stylu życia. Wśród atrakcji zaplanowano warsztaty i pokazy kulinarne, prowadzone przez wybitnych kucharzy i miłośników gotowania – Grzegorza Łapanowskiego oraz Grzegorza Cieleckiego. Na odwiedzających czekać będzie również Strefa FOOD TRACK culinary show, w ramach której organizowany jest konkurs dla blogerów „Eko śniadanie = lepsze wkuwanie” na najsmaczniejszy i najzdrowszy szkolny zestaw śniadaniowy. Miłośnicy dobrej kuchni wezmą udział w prezentacji dotyczącej bezglutenowej kuchni wegańskiej pt. „Gryczane bliny z hummusem, majonezem z kalafiora i wegańskim kawiorem”, prowadzonej przez Atelier Smaku. Na smakoszy czarnego, orzeźwiającego napoju czeka Strefa Miłośników Kawy, a w niej prezentacje sztuki parzenia i domowych sposobów przygotowywania napoju, ozdabiania mlekiem oraz nt. uprawy tej rośliny.

Nie zabraknie oczywiście dyskusji o ważnych aspektach życia w stylu eko. Stowarzyszenie STOP NOP zorganizuje prelekcję pn. „Zdrowy Styl Życia a Szczepienia”. Gratka czeka też na miłośników drobiu, którzy będą mogli wziąć udział w warsztatach: „Hodowla drobiu zgodnie z naturą - czy to w ogóle jest możliwe”. Kolejnym tematem, który pojawi się na targach jest żywność modyfikowana genetycznie. Poświęcone zostanie jej seminarium Instytutu Spraw Obywatelskich INSPRO pt. "Wolne od GMO? Chce wiedzieć”.

Równolegle z NATURA FOOD odbędą się III Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO, organizowane z myślą o producentach ekologicznych środków czystości do mycia, prania i sprzątania, kosmetyków naturalnych i ubrań dla dzieci z wysokiej jakości bawełny. Po rocznej przerwie na targach gościć będzie Reni Jusis. „Zakręcona” wielbicielka stylu eko, ceniona wokalistka i propagatorka macierzyństwa w zgodzie z naturą poprowadzi warsztaty pn. „Ekologicznie = ekonomicznie, czyli 10 pomysłów na oszczędne i naturalne rozwiązania na co dzień”. „EkoMama” zaprezentuje ekologiczne środki czystości oraz limitowaną serię chust i nosidełek dla dzieci. Ideą promowanej przez Reni Jusis ekologicznej linii produktów jest propagowanie ekologicznego stylu życia oraz tworzenie nowoczesnego designu zakorzenionego w polskiej tradycji. Znakiem rozpoznawczym linii jest ludowy motyw "Lelui" nawiązujący do kurpiowskich wycinanek.

Targi NATURA FOOD & beECO są przyjazne dzieciom. Przez cały okres ich trwania rodzice, będą mogli zostawić maluchy pod czujnym okiem opiekunów, którzy zgodnie z zasadą uczyć bawiąc, zainspirują maluchy do  ekologicznych gier i zabaw. Charakter Strefie EKO-dziecka nada kadra Przedszkola Ekologicznego EKOLUDEK. W tym roku Ekoludek zamieni strefę ekoDziecka w kreatywną ekostację, gdzie butelki po wodzie przetwarzane będą w samoloty. Nie zabraknie też ekologicznej biżuterii, cudów z rolek po papierze toaletowym, ziemniaczanych stempli, papierowych laleczek oraz ekologicznych masek zwierząt.

Impreza odbędzie się w Hali Expo - Łódź przy al. Politechniki 4.

 

Bilety

Dzieci do lat 10 bezpłatnie - 0.00 PLN

Bilet normalny jednorazowy (beECO & Natura Food) - 15.00 PLN

Bilet ulgowy jednorazowy (beECO & Natura Food) - 10.00 PLN

Bilet normalny trzydniowy (beECO & Natura Food) - 30.00 PLN

Bilet normalny jednorazowy online (beECO & Natura Food) - 11.00 PLN

Bilet normalny trzydniowy online (beECO & Natura Food) - 22.00 PLN

Zachęcamy do zakupu biletów w systemie on-line

 

Godziny zwiedzania

3 października - 10:00 - 18:00

4 października - 10:00 - 18:00

5 października - 10:00 - 16:00

Aktualne informacje nt. targów znajdują się na: www.NATURAFOOD.pl ; www.beeco.com.pl oraz www.Facebook.com/NATURAFOOD

Konkursy i imprezy towarzyszące

NATURA FOOD 2014

Międzynarodowe Targi NATURA FOOD i beECO to również możliwość udziału w ciekawych konkursach oraz imprezach towarzyszących. Konkursy na stałe wpisały się już w program targów. Każdego roku Jury docenia prezentowane na imprezie ekoprodukty i przyznaje wyróżnienia, które dobrze służą ich promocji. Bogaty program imprez towarzyszących umożliwia wzięcie udziału w prezentacjach, pokazach i degustacjach prowadzonych przez przedstawicieli ekobranży i poznanie najnowszych trendów istniejących na rynku eko.

KONKURSY

Złoty Medal NATURA FOOD 2014

W konkursie wezmą udział produkty prezentowane podczas tegorocznej edycji targów. W bieżącej edycji do konkursu zgłoszono 37 produktów. Oceni je profesjonalne Jury składające się z przedstawicieli środowisk naukowych, jednostek i instytutów certyfikujących, stowarzyszeń i organizacji branżowych oraz prasy fachowej. Złoty Medal NATURA FOOD przyznany zostanie w 4 kategoriach: produkty ekologiczne certyfikowane, produkty naturalne, produkty tradycyjne oraz produkty zagraniczne. Konkurs cieszy się dużym uznaniem wystawców i wysokim prestiżem w branży. Wizerunek Medalu stał się rozpoznawalnym wyróżnieniem na terenie Polski oraz symbolem i gwarancją dobrej jakości. Laureaci wykorzystują go jako element kampanii marketingowych.

Tygiel Smakówwojewódzki konkurs produktów tradycyjnych

Już po raz siódmy rozstrzygnięty zostanie konkurs Tygiel Smaków, organizowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi - w ramach projektu „Kreowanie marki Łódzkie poprzez promocję tradycyjnych smaków regionu – cz. II”. Celem konkursu jest identyfikacja i promocja produktów wytwarzanych tradycyjnymi metodami na terenie województwa łódzkiego, stanowiących element dziedzictwa kulinarnego naszego regionu i element tożsamości społeczności lokalnych. Celem konkursu jest wzmocnienie pozycji rynkowej wyróżnionych produktów oraz zwiększenie zainteresowania nimi potencjalnych konsumentów. Do konkursu zgłoszono 37 produktów.

KONKURS KULINARNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH Z WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO – Tradycyjne Smaki Regionu

Konkurs promuje produkty wytwarzane tradycyjnymi metodami, stanowiące element dziedzictwa kulinarnego regionu łódzkiego i tożsamości społeczności lokalnych. Konkurs służy aktywizacji uczniów szkół gastronomicznych, którzy w przyszłości będą szefami kuchni, bądź kucharzami. Młodzi mistrzowie sztuki kulinarnej zaprezentują swój kunszt, a jednocześnie poznają bogactwo produktów tradycyjnych i lokalnych regionu, proponując ich wykorzystanie w restauracyjnym menu. Konkurs jest jednocześnie doskonałą promocją rynkową dla tych produktów i może przyczynić się do wzbudzenia zainteresowania nimi przez potencjalnych konsumentów.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

I FORUM EKObranży: EKOlogia -  EKOnomika – EKOdostawcy

Forum poświęcone jest zagadnieniom handlu i sprzedaży w biznesie ekożywności. Tematyka dotyczy kwestii rozwoju branży produktów ekologicznych i żywności funkcjonalnej w Polsce. W programie znajdują się panele dyskusyjne: „Dokąd zmierza ekobranża?”, a w nim: dynamika sprzedaży produktów ekologicznych i prozdrowotnych, czynniki stymulujące popyt na certyfikowane produkty, podaż produktów i firm, rozpoznawalność marek, a skuteczny marketing firm i sklepów ze zdrową żywnością. W kolejnym panelu  pt. „Rozwój i specyfika kanałów dystrybucji produktów ekologicznych i prozdrowotnych” poruszone zostaną tematy: rozwój tradycyjnych punktów ze zdrową żywnością, rosnące znaczenie aptek i sklepów zielarskich w dystrybucji ekoproduktów, sklepy internetowe – szansa czy zagrożenie?, rosnący kapitał sieci wyspecjalizowanych w dystrybucji ekologicznych produktów, produkty ekologiczne i prozdrowotne w dużych sieciach handlowych – efekt skali. Do udziału w Forum zaproszona została kadra managerska ekobiznesu, osoby odpowiedzialne za zakupy w dużych sieciach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych. Współrganizatorem Forum jest Wydawnictwo Media Experts.

Akademia Biokuriera 2013

Głównym tematem tegorocznej edycji będzie prowadzenie skutecznej komunikacji do klientów dotyczącej jakości, smaku i wartości oferowanych eko produktów – pod hasłem: „Niech o Tobie usłyszą, czyli skuteczna komunikacja eko firmy”. Skuteczną komunikację w tym zakresie prowadzi się wykorzystując techniki PR oraz innowacyjnego marketingu. Nieoceniona jest w tym przypadku współpraca z zarówno z tradycyjnymi mediami, jak i mediami społecznościowymi, w tym szczególnie z bloggerami. W dobie Internetu i szybkiego przepływu informacji liczy jasny i krótki komunikat, który precyzyjnie poinformuje klientów o korzyściach z nabycia oferowanych przez nas produktów. Całość uzupełni wartościowa prelekcja o budowaniu własnej marki. Prezentacje poprowadzą: Maria Zubowicz, Adam Turowiec i Karol Przybylak.

BIObiznes Forum

BIObiznes Forum to dwudniowy cykl spotkań dla właścicieli i pracowników sklepów z ekoproduktami. Jest to trzecia edycja panelu którego organizatorem są Międzynarodowe Targi Łódzkie. W tym roku będzie można dowiedzieć się, jak krok po kroku założyć sklep z żywnością wysokiej jakości, jak zwiększać dochody. Dla producentów i hurtowników przygotowano wykłady na temat projektowania opakowań i etykiet. Uczestnicy uzyskają praktyczną wiedzę i porady, w jaki sposób: zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie, profesjonalnie obsługiwać klienta, odpowiadać na pytania klientów, wykorzystać e-marketing i social media w promocji własnej marki czy sklepu. Grono profesjonalistów, prowadzących seminaria odpowie na nurtujące wszystkie pytania dotyczące ekobiznesu. BIOBIZNES FORUM ma charakter otwarty.

Konferencja IFOAM EU

Konferencja poświęcona będzie zmianom w prawodawstwie unijnym i nowym planie działania w rolnictwie ekologicznym, w aspekcie ekologicznych wyzwań i możliwości dla producentów, handlowców i sprzedawców. Poprowadzi ją Marco Schlüter Prezes EU IFOAM .Główne tematy, które zostaną omówione to: proponowany system importu oraz wymogi certyfikacji detalistów, ewentualne wprowadzenie progu decertyfikacji dot. pestycydów, nowe przeszkody administracyjne i obciążenia, potencjalny wpływ na MŚP oraz nowe wymogi środowiska naturalnego. Konferencję poprowadzi. IFOAM EU domaga się zmian w prawie w zakresie rozporządzenia dotyczącego rolnictwa ekologicznego i postuluje aby przepisy te uwzględniały różnorodność państw, regionów i podmiotów członkowskich.

Seminarium „Wolne od GMO? Chce wiedzieć”

Jednym z najciekawszych zagadnień dotyczących żywności, które zostaną omówione podczas targów jest żywność modyfikowana genetycznie. Temu budzącemu spore zainteresowanie i kontrowersje tematowi poświęcone zostanie seminarium przygotowane przez Instytut Spraw Obywatelskich INSPRO pt. "Wolne od GMO? Chce wiedzieć”. Spotkanie przeznaczone jest dla producentów i dystrybutorów żywności oraz oczywiście dla konsumentów. Debata będzie miała na celu wypracowanie pomysłów na wprowadzenie w Polsce znakowania żywności „bez GMO” wzorem niemieckiego systemu Ohne Gentechnik. Uczestnikami seminarium będą m.in.: Rafał Górski (Prezes Zarządu Instytutu Spraw Obywatelskich - INSPRO - moderator panelu), Dorota Metera (Zielony Instytut, Członek Rady Grupy UE Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego - IFOAM). Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Strefa FOOD TRACK culinary show

Pokazy kulinarne odbywać się będą przez 3 dni trwania targów. Będzie to gratka dla miłośników dobrej kuchni. Grzegorz Cielecki poprowadzi pokazy kulinarne przygotowania dań z ziemniaków, boczku, ozorków, cydru jabłkowego i pigwy. Kolejnym punktem programu będą sposoby przygotowania naleśników z serem śmietankowym z galaretką ze śliwki węgierki podaną na ciepło oraz dania z gęsi z międzyrzecza z gratin jabłkowo ziemniaczanym i pianą z fondu gęsiego, krem z korzenia pietruszki z wątróbką drobiową i olejem wyciśniętym na świeżo z rzepaku. Z kolei Atelier Smaku zaprezentuje sposoby przygotowania potrawy z bezglutenowej kuchni wegańskiej - „gryczane bliny z hummusem, majonezem z kalafiora i wegańskim kawiorem”. Propozycje autorskiego manu zaprezentuje również Grzegorz Łapanowski.

Pełny program targów NATURA FOOD i beECO 2014 www.NATURAFOOD.pl ; www.beeco.com.pl

Kontakt:

Agata Szczepaniak

Kierownik Projektu

tel. +48 42 632 69 86, +48 603 172 934, fax +48 42 674 15 01

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

www.targi.lodz.plAutor: Sebastian Wroniewski 25-01-2022 13:00:00

W Poznaniu kolejny raz widziano kręcące się po okolicy wilki

Z informacji, które przekazały lokalne media, wilki miały być widziane w ostatnich dniach w okolicach poznańskiego Szczepankowa.

Na miejsce wezwano Straż Miejską, ale gdy mundurowi po kilkudziesięciu minutach pojawili się we wskazanej lokalizacji, wilków nie znaleźli. Od września 2021 roku już trzy razy zgłaszano obecność wilków w Poznaniu. W marcu ubiegłego roku wilk, który grasował po mieście i okolicach został schwytany i przekazany do lokalnego ZOO.

Wilki co jakiś czas pojawiają się w okolicach Poznania

Z ustaleń lokalnych mediów wynika, że odWilki 025 września 2021 roku do straży miejskiej 3 razy zgłaszano obecność wilków w Poznaniu. Ani razu zgłoszenia nie udało się potwierdzić – gdy strażnicy docierali na miejsce, wilki musiały już je opuścić.

W marcu ubiegłego roku wilk, który grasował w Poznaniu i okolicach został schwytany oraz przekazany do miejscowego ZOO. Próby jego odłowienia trwały wiele dni.

"Pojedzie do azylu poznańskiego zoo, gdzie będzie miał najlepszą opiekę. Dobrze, że został schwytany. Za blisko trzymał się domostw i wychodził na ulice. Niechybnie by zginął pod kołami jakiegoś samochodu" – pisał rzecznik w mediach społecznościowych.

Próby jego odłowienia trwały od wielu dni, zwierzę było widywane w Poznaniu i w okolicach miasta.

Przypominamy, że wilki nie mają na celu spotkania z człowiekiem. Są to dzikie zwierzęta i spotkanie z nimi może być niebezpieczne. Najlepiej w takich przypadkach nie denerwować zwierzęcia, nie zbliżać się do niego i powiadomić odpowiednie służby.

Od 1998 roku drapieżniki te są objęte ochroną gatunkową. Nie wolno ich umyślnie zabijać, chwytać, okaleczać, płoszyć czy niepokoić. Złamanie tych zakazów grozi wysoką grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności.

Czytaj też: Wilki wchodzą na posesje i zagryzają psy. Mieszkańcy Deszczna się boją

epoznan.pl/fot.Pixabay


Autor: Michał Rybka 25-01-2022 12:30:00

Za nami Projekt FITOEXPORT. Dyskutowano o przyszłości polskiego rolnictwa

Wczoraj w Pułtusku odbyła się konferencja Projekt FITOEXPORT: innowacyjne rozwiązania dla polskiego rolnictwa. Konferencję otworzył Henryk Kowalczyk.

Podczas konferencji instytucje zaangażowane w tenże projekt prezentują w ramach sesji panelowych rozwiązania usprawniające działania Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). To właśnie wtedy uczestnicy konferencji mają okazję zapoznać się z ciekawymi wynikami badań naukowych oraz wziąć udział w dyskusji, która ma doprowadzić do powstania strategii rozwoju i funkcjonowania Inspekcji.

Projekt FITOEXPORT to szansa dla polskich producentów roślin

Projekt FITOEXPORT stawia sobie za główny cel umożliwienie wejścia polskim produktom roślinnym na nowe rynki zbytu i podnoszenie ich konkurencyjności poprzez skuteczne reagowanie na wymagania importowe nowych odbiorców i usprawnienie kontroli realizowanych przez PIORiN, z zastosowaniem nowoczesnych metod inspekcji, lustracji upraw i badań laboratoryjnych.

Projekt FITOEXPORT, którego dotyczy konferencja, jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań i prac rozwojowych Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków – GOSPOSTRATEG. Jest realizowany przez Konsorcjum pod kierownictwem Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN).projekt2

PIORiN dba o eksport polskich produktów rolnych

Wicepremier Henryk Kowalczyk powiedział, otwierając konferencję, że profesjonalizm PIORiN pozwala polskim produktom rolnym wejść na rynki całego świata.

“Jestem pełen podziwu, iż mimo niedoinwestowania Inspekcja osiąga tak dobre efekty w ochronie roślin i poprzez to w zapewnieniu zdrowej żywności docenianej w świecie. PIORiN działa po cichu i spokojnie, ale o efektach jej starań należy mówić głośno” – zaznaczył wicepremier Kowalczyk.

Podziękowania na ręce wicepremiera złożył Główny Inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski. Dodatkowo Główny Inspektor podkreślił, że na przestrzeni ostatnich 20 lat PIORiN dokonała skoku technologicznego, co umożliwia zwiększenie polskiego eksportu w sektorze rolnym.

“Współpraca konsorcjantów w projekcie FITOEXPORT umożliwi dalszy postęp technologiczny. Współpraca da też nowe narzędzia do kontroli i certyfikacji eksportu” – podkreślił Andrzej Chodkowski .

Kierownik projektu, Janina Butrymowicz, przedstawiła założenia projektu FITOEXPORT Zwiększenie konkurencyjności polskich towarów roślinnych na rynkach międzynarodowych poprzez podniesienie ich jakości i bezpieczeństwa fitosanitarnego. Przybliżyła również genezę powstania konsorcjum, która sięga 2017 roku.

Szefowie PIORiN podziękowali wicepremierowi Henrykowi Kowalczykowi za wsparcie okazywane zachodzącym w Inspekcji przemianom i wręczyli mu pamiątkową statuetkę.

Projekt FITOEXPORT jest już na ostatniej prostej. Osoby zaangażowane w projekt muszą jeszcze usystematyzować wypracowane rozwiązania i zaplanować, w jaki sposób Inspekcja w swojej działalności wdroży i wykorzysta opracowane innowacje.

Czytaj także: NFOŚIGW i GIORIN podpisały porozumienie w sprawie ochrony roślin

źródła:gov.pl/ fot.gov.pl


Autor: Polska Agencja Prasowa 25-01-2022 09:00:00

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 25 i 26 stycznia

Jak informuje IMGW, nad Polskę nasunęła się zatoka niżu znad Morza Barentsa i układ frontów atmosferycznych. Z zachodu napływa ciepłe powietrze polarne morskie.

Pozostała część Europy znajdzie się w zasięgu rozległego wyżu z centrum nad Atlantykiem. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1012 hPa i będzie się nieznacznie wahać. We wtorek zachmurzenie w całym kraju będzie duże. Z rana pojawi się lokalnie mgła ograniczająca widoczność. Na zachodzi kraju prognozowane słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Na wschodzie i południu miejscami opady marznącej mżawki powodującej gołoledź

IMGW: Wtorek pochmurny z niewielkimi opadami

Jak prognozuje IMGW, we wtorek zachmurzenie w kraju będzie na ogół duże. Początkowo gdzieniegdzie mgła ograniczająca widzialność do 400 metrów, lokalnie do 200 metrów. W zachodniej połowie kraju słabe opady deszczu, na pozostałym obszarze słabe opady mżawki lub deszczu i deszczu ze śniegiem. Na wschodzie i południu miejscami opady marznącej mżawki powodującej gołoledź. Gdzieniegdzie, zwłaszcza na Podkarpaciu i w górach, opady śniegu. W Karpatach prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o około 7 cm.

Temperatura maksymalna od -3 st. C na Podkarpaciu, około 2 st. C w centrum, do 6 st. C na północnym zachodzie; w rejonach podgórskich Bieszczad około -6 st. C. Wiatr na ogół umiarkowany, nad morzem i w górach dość silny i porywisty, zachodni i północno-zachodni. Porywy wiatru w Karpatach do 60 km/h, w Sudetach do 70 km/h, miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy według IMGW zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu i deszczu ze śniegiem, nad morzem i na zachodzie opady deszczu. Początkowo na Śląsku możliwa słaba, marznąca mżawka. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej w Karpatach o 8 cm. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów, na północnym wschodzie osadzająca szadź. Temperatura minimalna od -7 st. C na Suwalszczyźnie, około -1 st. C w centrum, do 3 st. C nad morzem. Wiatr słaby, jedynie nad morzem umiarkowany, w górach okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 65 km/h. W górach wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Przypomnijmy, że według długoterminowej prognozy przygotowanej przez Instytut pogoda w marcu i kwietniu będzie lepsza niż w ostatnich latach.

W środę również będzie pochmurno i deszczowo

W środę zachmurzenie przeważnie dużeIMGW deszcz 2. Początkowo miejscami mgła ograniczająca widzialność do 500 metrów. Na zachodzie kraju będą przeważały opady deszczu, na pozostałym obszarze opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a na krańcach wschodnich i w górach także opady śniegu. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej w Karpatach o około 5 cm.

Temperatura maksymalna według prognoz IMGW wyniesie od -2 st. C, -1 st. C na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Podlasiu, około 2 st. C w centrum kraju, do 5 st. C na Pomorzu Zachodnim; w rejonach podgórskich Bieszczad temperatura około -4 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, w górach i na północy kraju dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich. Nad morzem wiatr w porywach do 70 km/h, w Sudetach do 75 km/h. W górach wiatr powodować może lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.

We wtorek w Warszawie zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, początkowo również deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna 2 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. W nocy zachmurzenie duże, w drugiej połowie nocy możliwe większe przejaśnienia. Słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna -1 st. C. Wiatr słaby, północno-zachodni i północny. W środę w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem, lokalnie śniegu. Temperatura maksymalna 2 st. C. Wiatr na ogół słaby, z kierunków zachodnich.

Czytaj też: Odśnieżanie jest ważne. Nie odkładaj tego na później

PAP/fot.Pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.