O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-11-2015

Autor: Grzegorz Tomczyk

Jurgiel: Zrównoważony rozwój polskiej wsi to priorytet rządu

Brak grafiki

Powiększenie liczby ubezpieczonych rolników, zahamowanie spekulacji polską ziemią rolną, przygotowanie strategii do przyszłorocznych negocjacji Wspólnej Polityki Rolnej oraz zrównoważony rozwój polskiego rolnictwa - to priorytety, które wymienił nowy minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Powiększenie liczby ubezpieczonych rolników, zahamowanie spekulacji polską ziemią rolną, przygotowanie strategii do przyszłorocznych negocjacji Wspólnej Polityki Rolnej oraz zrównoważony rozwój polskiego rolnictwa - to priorytety, które wymienił nowy minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

- Po pierwsze chcemy doprowadzić do zwiększenia liczby ubezpieczających się rolników. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, który przewiduje objęcie ochroną szerszej grupy rolników przez przyznanie dopłat budżetowych. Prawo i Sprawiedliwość proponuje podniesienie dopłat do 9 proc.

- Drugim zadaniem jest zmiana ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która ma wprowadzić konkretne zabezpieczenia dotyczące obrotu ziemią w Polsce.

- Chcemy zahamować zakup ziemi przez tzw. słupy, a to są w Polsce poczynania, które trwa od kilku lat. Niestety poprzedni rząd, nie potrafił zahamować tego procederu - powiedział Jurgiel. Nabywcą ziemi rolnej w Polsce ma być rolnik indywidualny, osobiście prowadzący gospodarstwo rolne. Taka będzie podstawowa zasada, którą będziemy udoskonalać.

- Po trzecie priorytetem rządu i resortu rolnictwa jest przygotowanie zdecydowanego stanowiska do negocjacji w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w 2016 roku - wymieniał.

- Czwarty priorytet to zmiana zasad rozwoju czyli "przejście na zrównoważony postęp w rolnictwie oraz zwiększenie szansy dla Polski powiatowej". Minister wymienił przy tym wprowadzenie programów na temat infrastruktury społecznej oraz technicznej. Najtrudniejszym wyzwaniem będzie znalezienie recepty na brak stabilizacji na rynkach m.in. wieprzowiny i mleka w naszym kraju.

- To wszystko zależy od gospodarki światowej a Komisja Europejska ciągle szuka konkretnych rozwiązań w tym temacie. Przyjęto tzw. zarządzanie ryzykiem i przyznano Polsce 28,5 mln euro na rekompensaty. Niestety, to nie zahamuje obecnego problemu - stwierdził Jurgiel.

Pytany o sposoby spowolnienia (rozporządzenie UE - red) rozwoju wielkoprzemysłowej hodowli zwierząt - odparł, że dla osiągnięcia tego celu w zupełności wystarczy egzekwowanie obecnych przepisów. - Chodzi o to, żeby one spełniały warunki ochrony środowiska i wymagania, które przewiduje polskie prawo.

Zdaniem PiS: Objęcie polskiej wsi Wspólną Polityką Rolną nie wystarczy, aby obszary wiejskie stały się dobrym miejscem do życia dla wszystkich mieszkańców. Polska musi określić własną wizję rozwoju tych obszarów, uwzględniającą naszą tradycję, zasoby istniejące na wsi, priorytety mieszkańców, a także wyciągającą wnioski z doświadczeń innych krajów.

Prawo i Sprawiedliwość zwraca uwagę na potrzebę większej aktywności resortu rolnictwa w polityce rolnej UE. Według PiS, Polska powinna przygotować propozycje zmian we Wspólnej Polityce Rolnej od 2016 i wypracować przyszłą wizję WPR z uwzględnieniem naszych interesów.

PiS proponuje również połączenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Agencji Rynku Rolnego oraz włączenie do niej doradztwa rolniczego. Opowiada się za utrzymaniem dotychczasowej formy opodatkowania rolników (tj. podatkiem rolnym), wprowadzeniem jednolitego systemu kontroli bezpieczeństwa w formie utworzenia Polskiej Inspekcji Bezpieczeństwa i Kontroli Żywności i  utrzymaniem obecnego KRUS.

SR/cenyrolnicze.pl
Fot. www.jurgiel.pl

swiatrolnika.info 2023