O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-11-2021

Autor: Emilia Gromczak

Jakość handlowa przetworów owocowych w 2021 r. Są już wyniki

Jakość handlowa przetworów owocowych

Jakość handlowa przetworów owocowych polega na sprawdzeniu wyglądu, konsystencji, parametrów fizykochemicznych, a także oznakowania dżemów, konfitur, marmolad, kompotów, owoców w zalewie lub syropie i innych przetworów słodzonych. Kontrolę przeprowadza Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

W tym roku kontrolą objęto 113 podmiotów, w tym 49 producentów i 64 sklepy. Najwięcej nieprawidłowości zweryfikowano w przypadku oznakowania. Zweryfikowano je w przypadku 295 partii, z czego w 79 stwierdzono nieprawidłowości (26,8%).

Jakość handlowa przetworów owocowych w 2021 r. Jakość handlowa przetworów owocowych kontrola

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej dżemów, konfitur, marmolad, kompotów, owoców w zalewie lub syropie i innych przetworów słodzonych. Objęto nią 113 podmiotów (49 producentów i 64 sklepy). Jakość handlowa przetworów owocowych polegała na sprawdzeniu wyglądu, konsystencji, parametrów fizykochemicznych, a także oznakowania. W zakresie cech organoleptycznych sprawdzono 173 partie. Ze względu na niewłaściwy wygląd i konsystencję owoców zakwestionowano 1 partię (0,6%).

Z kolei parametry fizykochemiczne skontrolowano w 173 partiach, z czego 34 zakwestionowano (19,7%). Wykryte nieprawidłowości dotyczyły, jak wskazała IJHARS, zaniżonej zawartości ekstraktu ogólnego, zawyżonej lub zaniżonej zawartości cukrów, zaniżonej masy netto, obecności substancji konserwującej w produkcie, w którym nie jest dozwolona. Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło oznakowania. 

Błędne oznakowanie

Kontrola wykazała, że z zweryfikowanych 295 partii produktów, w 79 stwierdzono nieprawidłowości dot. oznakowania (26,8%). Były one związane z m.in. użyciem nazwy „dżem” i „konfitura” dla wyrobów niespełniających wymagań określonych w przepisach dla takich produktów, podaniem składu wyrobu gotowego niezgodnie z zasadą malejącej kolejności, podaniem niepełnych lub nieprawidłowych nazw składników. Dodatkowo w niektórych przypadkach brakowało informacji o warunkach przechowywania produktu, podano niewłaściwe miejsca informacji o sposobie utrwalenia („produkt pasteryzowany”) czy też nieprawidłową datę minimalnej trwałości.

W III kwartale 2020 r. IJHARS przeprowadziła kontrolę znakowania soków i nektarów, syropów owocowych oraz produktów przemysłu cukrowniczego, W tych przypadkach również wykryto sporo nieprawidłowości w kwestii znakowania. Oznakowanie zweryfikowano w przypadku 318 partii, w tym błędy wykryto w 59 partiach. 

Czytaj także: Jakość handlowa świeżych owoców, warzyw i ziemniaków

gov.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023