O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-08-2021

Autor: Tomasz Racki

Jakie przedmioty i na jakich zasadach rolnik może wziąć w leasing?

leasing

Założenie oraz rozwijanie rolniczego biznesu wymaga inwestycji w różnego typu środki trwałe, w tym maszyny i pojazdy. Nie zawsze rolnik dysponuje jednak odpowiednio dużą ilością gotówki, aby sfinansować je z własnych środków. Można wtedy rozważyć skorzystanie z kredytu, lecz jego otrzymanie wymaga posiadania wysokiej zdolności kredytowej, spełniania wielu skomplikowanych i czasochłonnych formalności oraz wpłaty wysokiego wkładu własnego.

Na czym polega leasing?

Korzystną formą finansowania inwestycji w gospodarstwie rolnym może być leasing. Wskazujemy jego najważniejsze cechy oraz stosowane procedury zawierania umowy. Podpowiadamy również, jakie przedmioty rolnik może wziąć w leasing.

Leasing to rodzaj zewnętrznego finansowania środków trwałych. Mogą z niego skorzystać zarówno osoby prowadzące w różnej formie rolniczą działalność gospodarczą, jak i indywidualni rolnicy niedysponujący numerem NIP.

Leasing pozwala rolnikowi korzystać z przedmiotu na zasadach dzierżawy. W zamian opłaca on raty i z każdą kolejną spłaca wartość środka trwałego. Przez cały okres umowy formalnym właścicielem przedmiotu pozostaje firma leasingowa, a leasingobiorca może przejąć prawo własności dopiero po opłaceniu ostatniej raty. Ma obowiązek korzystać z danej rzeczy zgodnie z zasadami wskazanymi w umowie.
Maszyny rolnicze

Rolnicy mogą zdecydować się przede wszystkim na leasing maszyn rolniczych. Firmy leasingowe finansują nawet 100% wartości tego typu środków trwałych, dlatego nie jest wymagany wkład własny. Można wziąć w leasing zarówno nowy, jak i używany sprzęt rolniczy, w tym np.:

● kombajny,
● traktory,
● sadzarki,
● ciągniki,
● sieczkarki,
● agregaty uprawowe,
● ładowacze,
● siewniki,
● opryskiwacze,
● zgrabiarki,
● kosiarki,
● prasy rolnicze,
● przetrząsarki.

Zgodnie z danymi Związku Leasingu Polskiego (http://www.leasing.org.pl/statystyki/2020), w 2020 roku firmy leasingowe sfinansowały sprzęt rolniczy w kwocie 6 miliardów złotych, co stanowi wzrost o 11,7% w stosunku do poprzedniego roku. Kwota ta stanowiła 11,6% wszystkich przedmiotów na rynku maszyn.

Pozostałe maszyny

Rolnicy oprócz leasingowania typowo rolniczego sprzętu mają także możliwość wzięcia leasingu na maszyny innego typu. Mogą być to np. urządzenia do przetwórstwa rolno-spożywczego, wózki widłowe, sprzęt budowlany, maszyny do obróbki metalu i tworzyw sztucznych czy gospodarcze urządzenia sprzątające.
Samochody dostawcze i osobowe

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie działalności rolniczej bez auta. Warto zdecydować się zwłaszcza na leasing samochodu dostawczego, który pozwoli przewozić różnego typu towary. Minimalny okres leasingu operacyjnego takiego pojazdu wynosi 2 lata, a maksymalny zazwyczaj 5 lat.

Firmy leasingowe finansują auta dostawcze różnych marek, w tym Mercedesa, Renault, Volvo, Toyoty czy Volkswagena. Niektórzy leasingodawcy umożliwiają rejestrację pojazdu w dowolnym województwie. Można zdecydować się na leasing nowego lub używanego auta.

Jeżeli samochód ma rolnikowi służyć głównie do przewozu osób, wtedy wystarczające może okazać się auto osobowe. Warto zdecydować się na leasing najczęściej leasingowanych pojazdów, np. Skody Octavia, Toyoty Corolli, Skody Fabii, Toyoty Yaris czy Renault Clio. Uchodzą one za bezawaryjne i tanie w eksploatacji, a także łatwo znaleźć do nich części zamienne oraz nabywców na rynku wtórnym.

Fotowoltaika

Jeszcze innym przedmiotem, który rolnik może wziąć w leasing, są ogniwa fotowoltaiczne. Jest to rozwiązanie warte uwagi zwłaszcza dla przedsiębiorców rolnych, którzy dysponują niezagospodarowanymi gruntami o sporej powierzchni, gdzie mogą być zainstalowane panele.

Leasing ogniw fotowoltaicznych pozwala pozyskiwać z energii słonecznej prąd dla gospodarstwa rolnego. Można dzięki uzyskanej energii podłączać różnego typu urządzenia, w tym maszyny rolnicze, a także źródła światła. Dzięki temu rolnik sporo oszczędza na rachunkach. Istnieje również możliwość magazynowania nadwyżek energii z fotowoltaiki w celu jej późniejszego wykorzystania lub odsprzedaży sieci energetycznej.

Dlaczego leasing jest korzystną opcją dla rolnika?

Do największych zalet leasingu zalicza się jego łatwą dostępność. W przeciwieństwie do kredytu można w tym przypadku uniknąć trudnych do spełnienia warunków oraz czasochłonnych procedur.

Zwykle firmy leasingowe umożliwiają rolnikom skorzystanie z trybu uproszczonego. Nie trzeba wtedy przedstawiać żadnych zaświadczeń finansowych czy urzędowych, np. o braku zaległości względem KRUS, urzędu skarbowego czy urzędu gminy. Leasingodawcy najczęściej wymagają jedynie dokumentów rejestrowych, oświadczenia o wynikach finansowych, a czasami również kopii polisy ubezpieczenia OC gospodarstwa oraz umowy dzierżawy gruntu. Decyzja o finansowaniu może być wydana nawet w dniu złożenia wniosku.

Zawarcie umowy leasingu nie wpływa na obniżenie zdolności kredytowej, dlatego nie utrudnia rolnikowi skorzystania w późniejszym czasie z kredytu. Nie wymaga również wnoszenia wysokiego wkładu własnego ani dodatkowych zabezpieczeń, np. w formie poręczenia czy hipoteki.

Firmy leasingowe umożliwiają rolnikom dostosowanie opłat do ich możliwości finansowych. Pozwalają na to indywidualne harmonogramy spłat, uwzględniające sezonowy charakter działalności rolniczej. Opłacone raty można uwzględniać w kosztach uzyskania przychodu, co przyczynia się do zmniejszenia zobowiązań podatkowych.

Leasing operacyjny czy finansowy?

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy. Podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na tym, że jedynie leasing finansowy pozwala rolnikowi umieścić przedmiot w rejestrze środków trwałych i dokonywać jego amortyzacji. Formy te różnią się także pod względem stawki naliczanego do raty podatku VAT – w leasingu operacyjnym wynosi ona 23%, a w finansowym może być niższa, w zależności od rodzaju przedmiotu. VAT w leasingu operacyjnym jest płatny w całości z góry, a w finansowym doliczany do każdej raty.

Istotna różnica wiążę się również z prawem do nabycia pojazdu po zakończeniu umowy. Rolnicy korzystający z leasingu operacyjnego mogą zdecydować się na wykup na preferencyjnych warunkach lub zwrócić przedmiot firmie leasingowej. W leasingu finansowym środek trwały staje się natomiast automatycznie własnością leasingobiorcy po zapłaceniu ostatniej raty.

swiatrolnika.info 2023