O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-07-2017

Autor: Marzena Deresz

Jak poprawić współpracę nauki z rolnictwem i przemysłem?

technologie-innowacje

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich zorganizował  kolejną w tym roku konferencję, tym razem poświęconą  transferowi technologii dla rozwoju nowych produktów w przemyśle i rolnictwie. Została zorganizowana, by poprawić transfer technologii z nauki do rolnictwa i przemysłu oraz wymienić doświadczenia z tym związane.

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich zorganizował  kolejną w tym roku konferencję, tym razem poświęconą  transferowi technologii dla rozwoju nowych produktów w przemyśle i rolnictwie. Została zorganizowana, by poprawić transfer technologii z nauki do rolnictwa i przemysłu oraz wymienić doświadczenia z tym związane.

Uczestnikami międzynarodowej konferencji pod tytułem „Transfer technologii dla rozwoju nowych produktów w przemyśle i rolnictwie’’ byli specjaliści zajmujący się problematyką transferu technologii, twórcy innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa (naukowcy) oraz reprezentanci podmiotów wdrażających technologie w rolnictwie i przemyśle. Konferencja miała charakter międzynarodowy. Oprócz ekspertów z Polski wzięli w niej udział eksperci z Francji, Kanady, USA, Iranu, Bułgarii, Niemiec. Obrady zaszczycili swoją obecnością również przedstawiciele władz publicznych, parlamentarnych, samorządowych, miejskich.

Wojciech Maksymiuk, dyrektor Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich rozpoczął obrady od przywitania gości , odczytania listu gratulacyjnego od Ministra Rolnictwa oraz wręczenia przyznanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznak honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa”, które otrzymało 13 pracowników Instytutu za ich osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.

W trakcie debaty nastąpiła realna wymiana poglądów pomiędzy przedstawicielami nauki, przemysłu i rolnictwa. Wskazywano efektywne modele transferu technologii w kraju i za granicą. Dzięki prezentacjom zagranicznych uczestników konferencji zapoznano się z ich doświadczeniami w   pokonywaniu  barier komercjalizacji wyników badań. Była to też okazja do prezentacji potencjału naukowego IWNIRZ.

 

– Odbyły się dwie sesje zaplanowane przez Komitet Naukowy składający się z 10 członków. Obrady prowadzili rekomendowani Chairman’i: prof. Dorota Wesołek, prof. Ryszard Fiedorow i dr Przemysław Baraniecki. Referat wprowadzający "Introductory remarks on the  problems of the technology transfer" przedstawił prof. dr Ryszard Kozłowski  Wygłoszono łącznie 14 wykładów obejmujących  problematykę transferu technologii w gospodarce. Sesję 1 zainaugurowało wystąpienie prof. Roger’a Rowell”a  z University of Wisconsin z USA poświęcone modelowi współczesnej, niedoskonałej współpracy środowisk naukowych i uniwersyteckich z przemysłem, z przeciwstawnymi postawami i oczekiwaniami oraz koniecznością otwarcia się na siebie obu środowisk. Natomiast prof. Francois Kajzer, kandydat do nagrody Nobla w dziedzinie chemii, wykładowca Ecole Normale Superieure Lyon, France  przedstawił zastosowanie biopolimerów w fotonice.  Sesja 2 poświęcona była kwestiom związanym z wdrażaniem innowacji w sektorze rolnym, jako kluczowym obszarze pozytywnych doświadczeń komercjalizacji IWNIRZ, szczególnie w zakresie konopi i ich wielostronnego wykorzystania. Karol Krajewski z  Wyższej Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych w swoim wystąpieniu przybliżył m.in. zagadnienia komercjalizacji sektora włókien naturalnych w aspekcie zarządzania produktem i rynkiem komunikacji międzysektorowej

 

– informuje Małgorzata Muzyczek reprezentująca  Komitet Organizacyjny Konferencji ICTT 2017

Za pomocą łączy internetowych przez Skyp’a wysłuchano także wystąpienia prof. Paula Kołodziejczyka z firmy Biolik działającej przy University of Alberta w Kanadzie, które poświęcone było wdrażaniu roślinnych produktów spożywczych i zdrowotnych od pomysłu do praktyki biznesowej.

Ze względu na ilość wystąpień, w miarę możliwości czasowych odbywała się krótka wymiana poglądów po wygłoszonych wykładach. Dyskusję przewidziano po zakończeniu obu sesji naukowych i sesji posterowej, podczas Round Table Discussion kiedy to dokonano podsumowania Konferencji. Na sesję posterową składały się 23 plakaty, głównie o tematyce rolnej przedstawiające przykłady wdrożonych rozwiązań badawczych.

 

– Konferencja zakończyła się sukcesem i spełniła cel, dla którego została zorganizowana jako  działanie na rzecz poprawy transferu technologii z nauki do rolnictwa i przemysłu oraz wymianę doświadczeń wskazując  bariery jak i kluczowe elementy integracji potencjału generowanego w jednostkach naukowych z rynkiem

 

– podsumowuje Wojciech Maksymiuk.

 

IWNIRZ/Maks Weber/ fot. Archiwum IWNIRZ

swiatrolnika.info 2023