O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-08-2014

Autor: Świat Rolnika

Jak kształtowała się produkcja zwierzęca w 2013 roku?

Brak grafiki

Jak wynika z danych raportu GUS w 2013 roku, nastąpił spadek pogłowia trzody chlewnej, pogłowie bydła utrzymywało się na stabilnym poziomie, natomiast produkcja drobiarska – rozwinęła się. Tendencje te zachodziły przy wysokim...

Jak kształtowała się produkcja zwierzęca w 2013 roku?

Jak wynika z danych raportu GUS w 2013 roku, nastąpił spadek pogłowia trzody chlewnej, pogłowie bydła utrzymywało się na stabilnym poziomie, natomiast produkcja drobiarska – rozwinęła się. Tendencje te zachodziły przy wysokim poziomie cen zbóż, obserwowanych w ubiegłym roku oraz spadkowej tendencji cen ziarna.

W 2013 roku nastąpił wzrost krajowej podaży wszystkich gatunków żywca (wieprzowego, drobiowego oraz cielęcego). Ogólny skup żywca wyniósł 3483,8 tys.- było to o 8,8%więcej niż przed rokiem. Ceny żywca wieprzowego były zbliżone do notowanych w roku wcześniejszym, na jego sytuacje cenową wpływał przede wszystkim układ cen w UE oraz kurs złotego w odniesieniu do euro.

W ograniczonych warunkach krajowej podaży prosiąt oraz rosnącym imporcie młodych świń, cena przeciętnego prosięcia w 2013 roku wynosiła około 170zł/szt., a więc o 2,3% mniej niż w 2012 roku.

Największą produkcję trzody chlewnej osiągnęły województwa wielkopolskie i kujawsko- pomorskie. Pogłowie w tych województwach stanowiło ok. 36% i około 11% pogłowia świń w całym kraju. Wśród największych odbiorców mięsa wieprzowego w UE były: Włochy, Niemcy, Słowacja oraz Węgry.

W Programie Obszarów Wiejskich, przyjętym przez Rząd na lata 2014-2020, jest przewidziane wsparcie produkcji prosiąt dla małych gospodarstw rolnych.

Przejdźmy do produkcji mięsa drobiowego. Polska jest największym producentem tego mięsa w Europie. Wzrostowa tendencja produkcji drobiu, ma już miejsce od 2004 roku. Jest to związane z rosnąca rentownością produkcji, wzrastającym spożyciem krajowym oraz dużym zapotrzebowaniem zagranicznych odbiorców.

W roku 2013, zaobserwowano wzrost sprzedaży towarów drobiowych za granicę kraju. Według danych z kwietnia 2014 r., eksport mięsa drobiowego ogółem, wzrósł o około 7% w porównaniu do 2012 r. Odbiorcami polskiego drobiu w 81% były kraje Unii Europejskiej, takie jak Niemcy , Wielka Brytania czy Czechy.

Na rynku wołowiny w 2013 roku, ceny skupu żywca, obniżyły się, przy rosnącej krajowej podaży. Średnia roczna cena skupu żywca wołowego oraz młodego bydła rzeźnego, spadła odpowiednio 3,1% i 4,8% w porównaniu do 2012 r. W obrocie targowiskowym, tendencja wzrostowa cen żywca, uległa wyhamowaniu.

W grudniu 2013 roku pogłowie bydła liczyło 5500, 4 tys. szt. ,a wiec było o 19,9 tys. mniejsze niż rok wcześniej. Rośnie zainteresowanie rolników, produkcją bydła mięsnego, a wynika to przede wszystkim z utrzymywaniem się korzystnych jego cen. Zmiany w strukturze pogłowia bydła, potwierdzają postępujące przekształcenie ukierunkowane na produkcję bydła mięsnego.

W 2013 roku największe pogłowie bydła, odnotowano w województwach mazowieckim i podlaskim. Większość produkcji mięsa wołowego i cielęcego, przeznaczana jest na eksport. Najwięcej produktów tego mięsa kupiły Włochy oraz Niemcy.

Źródło: GUS/ Świat Rolnika

swiatrolnika.info 2023