O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-05-2019

Autor: Maks Webber

Inicjatywa ,,Carbon Forest’’ – rolnictwo przyjazne dla klimatu

 Inicjatywa ,,Carbon Forest’’ –  rolnictwo przyjazne dla klimatu

Na ostatnim posiedzeniu rady ministrów rolnictwa UE w ramach Rady AGROFISH Phil Hogan, unijny komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich wezwał państwa członkowskie do zbadania możliwości inicjatywy "Carbon Forest".

 

Inicjatywa ta nagrodziłaby rolników, którzy skutecznie ograniczą, zaoszczędzą, przechowają lub pochłoną węgiel, przyczyniając się do realizacji krajowych, a zarazem europejskich celów klimatycznych. Chodzi tu przede wszystkim o właścicieli lasów, aby zarządzali nimi w naturalny sposób dla zoptymalizowanego i zrównoważonego przechowywania węgla.

 

Badania wykazały, że węgiel pozostaje przechowywany w próchnicy, glebie, podłożu, korzeniach. Z czasem system korzeniowy może utrzymać 30 do 100% dodatkowego węgla. Z pochodzenia organicznego, tak samo jak warzywo, ten ostatni stanowi pierwsze źródło energii dla roślin - kluczowy czynnik bioróżnorodności.

 

Zachowując i wzbogacając glebę, zrównoważony skład węgla przyczynia się do różnorodności i zdrowia drzew i ich populacji (ptaków, owadów, organizmów żywych gatunków zwierząt lub roślin) oraz poprzez rozszerzenie ich siedliska, oferując jednocześnie lepsza odporność na szkodniki owadzie i inne gatunki inwazyjne. Zgodnie z naturalnymi cyklami, ta metoda hodowli lasu opiera się na powolnej ewolucji środowiska i krajobrazów.

 


Ta metoda zarządzania pozwala również lepiej zapobiegać ryzyku pożaru, a także ryzyku związanemu z zagrożeniami klimatycznymi (burze, erozja).

 

 

W ramach propozycji wspólnej polityki rolnej (WPR) po 2020 r. inicjatywa ta przyczyniłaby się do realizacji celu „Działania w dziedzinie klimatu” i zostałaby ustanowiona na szczeblu krajowym za pośrednictwem planów strategicznych WPR państw członkowskich.

 

 

„Chociaż poczyniono postępy w zmniejszaniu wpływu sektora rolno-spożywczego na klimat, musimy zrobić więcej i musimy to zrobić teraz. Emisje z rolnictwa stanowią około 10 procent całkowitych emisji innych niż CO2 w UE. Jeśli chcemy osiągnąć neutralność dwutlenku węgla do połowy wieku, zgodnie z obietnicą zawartą w porozumieniu paryskim, musimy wykorzystać wszystkie dostępne nam środki, aby nie tylko zwiększyć wydajność węgla, ale także obniżyć emisje bezwzględne, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe”

 


– mówi Phil Hogan.

 

Chociaż nowe ramy WPR zapewnią taką inicjatywę, polityczna wola wdrożenia jej musi pochodzić od państw członkowskich. W związku z tym komisarz Hogan zachęcił państwa członkowskie do oceny możliwości włączenia takiej inicjatywy do swoich planów strategicznych WPR.

 

Max Webber

 


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023