O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-10-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW: W czwartek słabe opady i temperatura od 8 do 17 stopni

IMGW

W czwartek na zachodzie Polski termometry wskażą do 17 stopni Celsjusza. O niemal 10 stopni chłodniej będzie na Suwalszczyźnie - powiedział PAP Szymon Ogórek, synoptyk IMGW.

IMGW: Czwartek możliwe słabe opady deszczu

Według prognozy przygotowanej dla PAP przez IMGW - PIB, w czwartek nie należy spodziewać się większych opadów deszczu, a różnica temperatury maksymalnej w ciągu dnia między najcieplejszym i najchłodniejszym miejscem w kraju, wyniesie blisko 10 stopni Celsjusza.

Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie, gdzie spodziewamy się maksymalnie 8 stopni. Na drugim biegunie będą województwa południowo-zachodnie. Tam prognozujemy do 17-18 stopni, więc różnica jest wyraźna. Dzień będzie raczej suchy. Jedynie w pasie od Pomorza Wschodniego przez Warmię i Mazury, północno-wschodnią część Mazowsza, po Lubelszczyznę, możliwe są słabe opady deszczu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, niespecjalnie dokuczliwy.

– powiedział Ogórek.

Ciepło to już było. 100 lat temu podczas niż pękło 40 stopni Celsjusza

Wiatr będzie przybierał na sile

Jak dodaje IMGW, w nocy do Polski napływać będzie coraz cieplejsze powietrze. Z wtorku na środę termometry wskażą na północnym wschodzie 5 stopni, 6 st. w rejonie Białegostoku, w centrum 10 i 12 st. C na zachodzie kraju oraz na Wybrzeżu. W wielu miejscach Polski możliwe są słabe opady deszczu. Sucho będzie jedynie na południowym wschodzie Polski.

Na zachodzie, po przejściu strefy opadów deszczu, spodziewane są przejaśnienia. Wiatr będzie stopniowo przybierał na sile i w czwartek rano będzie już umiarkowany i porywisty w całej Polsce. Najsilniej będzie wiało na Wybrzeżu oraz w terenach podgórskich, gdzie prędkość wiatru może osiągać 65 km/h. W Bieszczadach wiatr może dochodzić do 80 km/h.

Według naukowców z unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus, tegoroczne lato w Europie było rekordowo ciepłe. Pobito, choć nieznacznie, rekordy temperatur z 2010 i 2018 roku. Badacze przekazali, że średnia temperatura powietrza pomiędzy czerwcem a sierpniem była o 1 stopień C wyższa niż w średnia w latach 1991-2020. Ponadto o 0,1 stopnia pobito rekordy temperatury z 2010 i 2018 roku. Sierpień 2021 roku na równi z sierpniem 2017 roku był trzecim najcieplejszym w historii.

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023