O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-09-2014

Autor: Świat Rolnika

Gwałtowne spadki cen skupu wieprzowiny

Brak grafiki

Według informacji Banku Gospodarki Żywnościowej w lipcu b.r. na rynku krajowym, miała miejsce znaczna obniżka cen skupu żywca wieprzowego - średnia cena w ciągu czterech tygodni spadła o 8 % Pierwsze trzy tygodnie sierpnia przyniosły stabilizację...

 

Według informacji Banku Gospodarki Żywnościowej w lipcu b.r. na rynku krajowym, miała miejsce znaczna obniżka cen skupu żywca wieprzowego - średnia cena w ciągu czterech tygodni spadła o 8 %. Pierwsze trzy tygodnie sierpnia przyniosły stabilizację.

Wahania w tym okresie nie przekraczały 1 % tydzień do tygodnia, jednak warto zauważyć, że średnia cena skupu ukształtowała się na stosunkowo niskim poziomie. W tygodniu 18-24.08 wyniosła 5,12 zł/kg i była aż o 15 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2013 r. Podobny trend można dostrzec na całym rynku unijnym. Wg. danych KE, w opisywanym tygodniu, średnia cena wieprzowiny spadła o 0,3 proc. osiągając poziom 164,65 euro/100 kg.

Obniżki w UE trwają od początku lipca, jednak notowane spadki są nieznaczne. W sierpniu nie były większe niż 0,3 proc. t/t. Sytuacja na rynku unijnym jest pochodną tego, co dzieje się na rynkach największych unijnych producentów wieprzowiny. Stagnacja cen, mająca obecnie miejsce na rynku europejskim, jest w dużej mierze spowodowana niekorzystnym trendem w handlu zagranicznym wieprzowiną. Według danych Eurostat w ciągu pierwszych pięciu miesięcy br. eksport nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z UE wyniósł ponad 600 tys. t i był o 5 proc. niższy niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Na obecną sytuację znaczący wpływ ma blokada rynków Unii Celnej. Utratę tych rynków kraje UE próbują kompensować zwiększając sprzedaż do krajów azjatyckich, m.in. do Korei Płd. (wzrost o 77 proc.), Japonii (wzrost o 46 proc.) czy do Hongkongu (wzrost o 19 proc.). W porównaniu z poprzednim rokiem o 7 proc. spadł wolumen sprzedaży do Chin, które nadal pozostają głównym odbiorcą unijnej wieprzowiny.

Źródło: BGŻ

swiatrolnika.info 2023