O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-08-2015

Autor: Robert Maj

GUS: Stan plantacji upraw okopowych w 2015 r.

Brak grafiki

Informacja zawiera wyniki wstępnego szacunku upraw warzyw gruntowych a także I pokosu traw łąkowych oraz oceny stanu plantacji ziemniaków i buraków cukrowych, opracowane na podstawie ekspertyz przeprowadzonych na początku lipca.

Informacja zawiera wyniki wstępnego szacunku upraw warzyw gruntowych a także I pokosu traw łąkowych oraz oceny stanu plantacji ziemniaków i buraków cukrowych, opracowane na podstawie ekspertyz przeprowadzonych na początku lipca.

Ziemniaki
W bieżącym roku sadzenie ziemniaków przeznaczonych na wczesny zbiór rozpoczęto w marcu. Większość plantacji (przeznaczonych na późniejszy zbiór) zostało zasadzonych w drugiej dekadzie kwietnia i pierwszej dekadzie maja. Warunki termiczno – wilgotnościowe okresu wegetacji dla uprawy ziemniaków były dotychczas niezbyt korzystne, ale jednocześnie bardzo mocno zróżnicowane regionalnie. Narastający deficyt opadów, a także nierównomierny ich rozkład lokalnie utrudniał zawiązywanie bulw, co może ograniczać plonowanie roślin. Ocenia się, że plony ziemniaków w bieżącym roku będą niższe od ubiegłorocznych, jednak ostatecznie zależeć one będą od dalszego przebiegu pogody. Stan plantacji ziemniaków rzeczoznawcy terenowi GUS ocenili w bieżącym roku na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego tj. o 0,2 stopnia niżej od oceny z analogicznego okresu roku ubiegłego.

Buraki cukrowe
Wstępnie szacuje się, że powierzchnia uprawy buraków cukrowych będzie nieco większa od ubiegłorocznej i wyniesie około 0,2 mln ha. Siewy buraków cukrowych rozpoczęto w połowie marca, a zakończono w drugiej połowie kwietnia. Z uwagi na zmienne warunki pogodowe wschody były nierównomiernie. Majowe chłody oraz czerwcowy deficyt opadów spowalniały wegetację buraków cukrowych. Opady deszczu w lipcu zdecydowanie poprawiły stan plantacji. Obsada roślin na 1 ha wynosi 97 tys. sztuk i jest nieco wyższa od ubiegłorocznej.
W pierwszej połowie lipca stan plantacji buraków cukrowych oceniono na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego, tj. o 0,2 stopnia niżej od oceny z roku ubiegłego. Wysokość plonów buraków cukrowych będzie jednak zależała od dalszego przebiegu wegetacji.

Siano łąkowe
Stan trwałych użytków zielonych po zimie był dobry. Wiosenna wegetacja roślin warunkowana czynnikami meteorologicznymi przebiegała bez specjalnych zakłóceń, lecz nie dynamicznie. W drugiej i trzeciej dekadzie maja słoneczna pogoda pozwoliła na sprawne przeprowadzenie pierwszego pokosu siana łąkowego. Sianokosy przeprowadzono wcześnie i sprawnie, co przełożyło się na dobrą jakość siana.

Plony I pokosu traw łąkowych w przeliczeniu na siano oceniono na około 24,5 dt/ha, natomiast zbiory z łąk trwałych (w przeliczeniu na siano) wyniosły ponad 6,1 mln t.

Warzywa gruntowe
W bieżącym sezonie warunki początkowo na ogół nie sprzyjały wegetacji warzyw gruntowych, szczególnie wczesnych odmian. Wysadzanie rozsad oraz siewy były opóźnione w porównaniu do roku poprzedniego, a wschody przeważnie słabsze (z uwagi na brak dostatecznej ilości wilgoci wiosną, zimną glebę oraz duże wahania temperatur). Rozwój roślin przebiegał często w niesprzyjających warunkach i był spowolniony. Na niektórych plantacjach, po okresie długotrwałego braku opadów, wystąpiły ulewne deszcze i konieczne było dokonanie przesiewów. Z kolei na przełomie czerwca i lipca wegetacja warzyw została zahamowana na skutek braku opadów oraz bardzo wysokich temperatur powietrza. W drugiej dekadzie lipca, w wyniku ustąpienia fali upałów oraz pojawienia opadów deszczu, warunki wilgotnościowe poprawiły się i sprzyjały dalszej wegetacji warzyw, szczególnie odmian późniejszych. Plonowanie warzyw gruntowych odmian wczesnych zostało jednak ocenione jako zdecydowanie słabsze od uzyskanego w 2014 r. O ostatecznych plonach późniejszych odmian zadecyduje dalszy przebieg pogody. Na obecnym etapie łączne zbiory warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) szacuje się na poziomie o blisko 5% niższym od ubiegłorocznego, tj. na ok. 4,4 mln ton. Największy spadek produkcji, w porównaniu do roku 2014, przewiduje się dla warzyw kapustnych oraz korzeniowych, najmniejszy natomiast dla warzyw ciepłolubnych, dla których wysokie temperatury powietrza są czynnikiem plonotwórczym.

Tegoroczną produkcję kapusty ocenia się na 1038 tys. t (o 10,3% mniej), a kalafiorów na 232 tys. t (o 5,3% mniej). Zbiory buraków zostały oszacowane na 338 tys. t (o 5,4% mniej), natomiast marchwi jadalnej na 795 tys. t (o 3,4% mniej). Produkcję cebuli przewiduje się na poziomie 632 tys. t (o 3,0% mniej), a pomidorów i ogórków odpowiednio na 260 tys. t (o 4,5% mniej) i 259 tys. t (o 2,8% mniej). Zbiory pozostałych gatunków warzyw łącznie szacuje się na poziomie nieco wyższym od ubiegłorocznego, tj. na ok. 870 tys. t.

GUS
Fot. RM

swiatrolnika.info 2023