O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-12-2016

Autor: Świat Rolnika

Grudzień z grzmotami, rok z wiatrami

Grudzień z grzmotami, rok z wiatrami

Przez Polskę przejdzie niż atmosferyczny. W nocy z czwartku na piątek przyniesie intensywne opady deszczu i śniegu, a także burze. Wichury mogą łamać gałęzie, uszkadzać dachy i pozbawić niektóre miejscowości prądu.

 

Na początku grudnia pogoda będzie bardzo dynamiczna. Możemy spodziewać się obfitych opadów, burz, wichur, nagłych wahań ciśnienia i skoków temperatury. Meteopaci będą czuć się źle. Strażacy, energetycy i drogowcy mogą mieć natomiast dużo pracy.

 

Zmiany w pogodzie poczujemy w czwartek. Ciśnienie będzie gwałtownie spadać, nawet o 20 hPa w ciągu zaledwie 12 godzin. Najszybsze i największe spadki będą miały miejsce w regionach północnych i północno-wschodnich.  Przejdzie tamtędy tzw. niż wtórny, który przed wieczorem narodzi się nad południowym Bałtykiem i w nocy w błyskawicznym tempie przemieści się od Warmii i Mazur po Podlasie.

 

We czwartek od samego rana na zachodzie będzie padać deszcz, a na południu, w centrum i na wschodzie deszcz ze śniegiem i śnieg. W ciągu dnia intensywność opadów będzie się zwiększać. 

 

W nocy z czwartku na piątek na skutek przejścia niżu dojdzie do dużego zróżnicowania ciśnienia na obszarze Polski. W tym samym czasie, gdy na północnym wschodzie, w centrum niżu, będzie zaledwie 988 hPa, to na południowym zachodzie barometry wskażą 1008 hPa. 20 hPa różnicy doprowadzi do powstania gwałtownych wichur. Wiatr może osiągać chwilami nawet do 90-100 km/h. Szkwałowi mogą lokalnie towarzyszyć słabe burze.

 

Wichura może łamać gałęzie, uszkadzać dachy na zabudowaniach i powodować przerwy w dostawach prądu. W drugiej połowie nocy w miejscach, w których wcześniej padał deszcz, zacznie on padaćw deszcz ze śniegiem i w śnieg.

 

We wschodniej połowie kraju (zwłaszcza na północnym wschodzie), gdzie podczas wichur będzie sypać śnieg, spodziewane są zawieje śnieżne (a również burze śnieżne), które mogą ograniczać widoczność niemal do zera. Warunki drogowe będą bardzo trudne.

 

Temperatura będzie spadać. We czwartek będzie nietypowo ciepło, bo na północnym zachodzie termometry mogą pokazywać prawie 10 stopni. Jednak w piątek ochłodzi się. Na wschodzie kraju panować będzie całodobowy mróz. Miejscami, zwłaszcza we wschodnich województwach, sypać będzie śnieg.

 

Jak się zabezpieczyć przed wichurą?

  1. Zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe, doniczki i inne przedmioty znajdujące się na balkonach lub przed domem (mogą one zostać porwane wiatr i stanowić zagrożenie dla ludzi).
  2. Nie wychodzić z domu, jeśli porywy wiatru przekraczają 70 kilometrów na godzinę.
  3. Unikać przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi.
  4. Nie prowadzić prac na otwartej przestrzeni, zwłaszcza na dachach budynków.
  5. Zaplanowane podróże samochodem lepiej przełożyć do czasu poprawy pogody.
  6. Przestawić samochód spod drzewa, tablicy reklamowej oraz słupa energetycznego.

 

twojapogoda.pl/AZK/Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023