O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-11-2021

Autor: Emilia Gromczak

GMO – konsumenci nie chcą modyfikowanej genetycznie żywności

GMO

Produkty bez GMO stają się coraz bardziej popularne, a co za tym idzie zapotrzebowanie na nie stale rośnie. Ma to związek z coraz to większymi obawami konsumentów wobec modyfikowanej genetycznie żywności. Właściciele firm zwracają uwagę, że te produkty to przyszłość. 

W Polsce nie można uprawiać genetycznie zmodyfikowanych roślin. Jednak do naszego kraju trafiają bardzo duże ilości genetycznie zmodyfikowanej soi, którą dodaje się do pasz dla zwierząt.

Konsumenci obawiają się modyfikowanej żywności gmo soja

Produkty bez GMO są coraz bardziej pożądane przez konsumentów. Zapotrzebowanie na nie stale rośnie. Rośliny tworzone w laboratoriach za pomocą metod inżynierii genetycznej, często łączące w sobie geny różnych gatunków (np. roślin i bakterii), nie wzbudzają zaufania konsumentów. Ludzie mają obawy, co do spożywania modyfikowanej genetycznie żywności. Chodzi głównie o choroby czy też różnego rodzaju alergie (np. soja z genem orzecha brazylijskiego wywołuje alergię u osób uczulonych na orzechy). Istnieją podejrzenia, że żywność zmodyfikowana może zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworów. 

Produkty mleczarskie bez GMO na topie

W naszym kraju produkcja żywności modyfikowanej genetycznie jest zabroniona. Jednak co roku do naszego kraju trafiają bardzo duże ilości genetycznie zmodyfikowanej soi, którą dodaje się do pasz dla zwierząt - m.in. dla bydła. Konsumenci niechętnie chcą pić mleko czy jeść produkty mleczarskie wytworzone z mleka od krów karmionych paszami zawierającymi genetycznie zmodyfikowane organizmy. Branża mleczarska wychodzi naprzeciw wymaganiom konsumenckim i stawia na produkty bez GMO

Certyfikaty 

Gwarancją tego, że produkty są "wolne" od GMO jest certyfikat. W Polsce certyfikaty posiadają już m.in. największe mleczarnie, a do tego grona systematycznie dołączają kolejne zakłady. Toteż coraz więcej producentów mleka decyduje się na wykluczenie genetycznie zmodyfikowanych organizmów w żywieniu bydła. Certyfikat daje pewność, że produkcja mleka odbywa się według ściśle określonych standardów, które zapewniają m.in. całkowite wykluczenie genetycznie zmodyfikowanych organizmów w żywieniu krów. Rolnicy otrzymują listę firm, które posiadają certyfikaty „Bez GMO" i tylko od nich mogą kupować pasze.

Zapotrzebowanie na certyfikowane produkty „Bez GMO" jest bardzo duże i stale rośnie. Dla nas nie był to żaden problem, żeby się przestawić na produkcję bez GMO, zwłaszcza, że otrzymaliśmy w zamian wyższą cenę za mleko. Stwierdziliśmy, że im szybciej otrzymamy certyfikat „Bez GMO", tym lepiej.

– zauważa Sylwia Laskowska, właścicielka Firmy Handlowej Sylwia Laskowska.

Kampania „Wolne od GMO" realizowana jest przez Polską Izbę Mleka i sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.

Przeczytaj także: Konsument musi mieć pewność, że żywność jest bezpieczna i bez GMO

izbamleka.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023