O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Główny Konserwator Przyrody: żubr na granicy polsko-białoruskiej padł ze starości

Żubr

Według ekspertów żubr był w podeszłym wieku, a śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych – napisała na Twitterze Główna Konserwator Przyrody Małgorzata Golińska.

Małgorzata Golińska, informując o śmierci żubra, odniosła się do informacji o stadzie żubrów uwięzionych pomiędzy ogrodzeniami białoruskimi i polskimi na granicy. "Między białoruską sistiemą, a polską concertiną (drutem żyletkowym) jest zamkniętych i skazanych de facto na śmierć głodową około 20 żubrów" – napisał na FB Adam Wajrak. Główna Konserwator Przyrody odpowiedziała, iż eksperci monitorują sytuację i zaprzeczyła doniesieniom Wajraka.

Żubr, który padł był w podeszłym wieku

"Między białoruską sistiemą, a polską concertiną (drutem żyletkowym) jest zamkniętych i skazanych de facto na śmierć głodową około 20 żubrów" – napisał na FB Adam Wajrak. Zamieścił też zdjęcie padłego żubra zrobione ze strony białoruskiej, które opatrzył komentarzem "ten, co padł na tym zdjęciu, nie będzie jedyny, a wszelka odpowiedzialność za męczarnie tych zwierząt spadnie też na was!".

Dziennikarz zaznaczył, że jest to "dość pewna informacja pochodząca i z białoruskich źródeł i polskich nazwijmy to wojskowych".

Do wpisu odniosła się Małgorzata Golińska – Główna Konserwator Przyrody. "Polskie służby graniczne wspólnie z pracownikami Białowieskiego Parku Narodowego, ekspertami od żubrów, kilka dni temu otrzymały ze strony Białorusi sygnał o przebywaniu 20 żubrów między grodzeniami. Weryfikacja na gruncie nie potwierdziła tej informacji" – napisała.

"Widujemy czasem pojedyncze osobniki po stronie Białorusi. Zaobserwowaliśmy również martwego żubra (to prawdopodobnie właśnie osobnik ze zdjęcia A. Wajraka). Wg oceny ekspertów żubr był w podeszłym wieku, a śmierć z przyczyn naturalnych" – zaznaczyła, załączając zdjęcie żubra zrobione od strony polskiej.

 Służby ochrony przyrody monitorują sytuację 

Podkreśliła, że od początkuzubr puszcza bialowieska trudnej sytuacji na granicy, polskie służby ochrony przyrody, w tym pracownicy Parku Narodowego, pozostają w ścisłej współpracy ze służbami mundurowymi, monitorując sytuację przebywających tam zwierząt. "Jeśli zauważamy sytuacje dla nich niebezpieczne, reagujemy" – napisała. Przypomniała też, że w stałym ogrodzeniu, które powstanie na granicy, będą specjalne furtki dla zwierząt "w miejscach naturalnie występujących korytarzy migracji".

Sprawę skomentowała też rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska, która powiedziała portalowi interia.pl, że "polskie patrole widziały od czasu do czasu w pobliżu granicy pojedynczego żubra, który wyglądał na chorego i zapewne to mogło być przyczyna zgonu żubra widocznego na zdjęciu. Zwierzę nie podchodziło do ogrodzenia".

Czytaj też: Żubry i ich stada w Puszczy Boreckiej liczne, a także zdrowe

PAP/fot.pixabay/fot. fb Adam Wajrak 

swiatrolnika.info 2023