Talk icon

Informacje

02-05-2020

Autor: Maciej Pawłowski

Giez – czym może grozić ukąszenie końskiej muchy?

Giez – czym może grozić ukąszenie końskiej muchy?

Giez to niewielki owad, który lubi atakować ludzi czy zwierzęta. Ponieważ uwielbia upały oraz wilgoć, łatwo spotkać go przy zbiornikach wodnych. Niestety, są to spotkania z gatunku tych niepożądanych.

Giez – występowanie i charakterystyka

Jusznica deszczowa występuje pod wieloma nazwami. Najczęściej nazywa się ją jednak końską muchą lub gzami. Choć wyglądają bardzo niepozornie, potrafią naprawdę mocno uprzykrzyć życie. W dodatku atakuje od maja aż do jesieni, przez co często nie pozwala cieszyć się ładną pogodą w pobliżu jezior, rzek czy też stawów. Najprawdopodobniej każdy Polak miał z tym owadem styczność, ponieważ występuje w zasadzie na terenie całego kraju. Gdzie upał i wilgoć, tam również giez. A zwłaszcza agresywne samice, które poszukują ludzi i zwierząt – potrzebują krwi do rozwoju jajników oraz późniejszego wykształcenia się jaj. Podczas gdy samcom wystarczą soki roślinne, samice wolą polować na ciemno ubarwione ssaki, choć nie pogardzą również ludzkimi ramionami.

Giez – czym grozi ukąszenie?giez dwa

Niestety, ukąszenie przez tego owada nie należy do najprzyjemniejszych. Przede wszystkim jest to bolesne doświadczenie. Giez wyposażony jest w silne żuwaczki oraz szczęki, w efekcie podczas ukąszenia nasza skóra jest dosłownie rozcinana. Jednak to jeszcze nie koniec, w ślinie owada znajdują się substancje zapobiegające krzepnięciu krwi. Z tego powodu skóra jest podrażniona przez długi czas, a dodatkowo towarzyszy nam sporych rozmiarów opuchlizna. Co gorsza, są osoby na ślinę gzów uczulone. W takim wypadku może nawet wystąpić reakcja alergiczna. W skrajnych przypadkach może dojść do szoku anafilaktycznego, choć ten zdarza się naprawdę rzadko.

Giez – bakterie przenoszone przez owady

Niestety, to nie samych ukąszeń powinniśmy się obawiać najbardziej. Owady mogą przenosić bakterie wirusa polio, wąglika czy tularemii. Oczywiście najczęściej skończy się jedynie na bólu, swędzeniu i opuchliźnie, w takim wypadku wystarczy smarowanie się odpowiednią maścią na ukąszenia. Natomiast mogą wystąpić również objawy związane z bólem stawów, dreszczy czy gorączką. W takim wypadku nie można ryzykować – powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Jak widać wyjście nad rzekę czy jezioro może nieść zupełnie nieoczekiwane konsekwencje. Okazuje się, że nawet niepozorny giez może sprawić sporo kłopotów. Na szczęście ryzyko pojawienia się poważnych objawów jest niewielkie.

Czytaj także: Przemieszczenie trawieńca – jak poradzić sobie z tą chorobą u krów?

zdrowie.gazeta.pl/Fot. Iwona Kałuzińska, CC-BY-CC 4.0

swiatrolnika.info 2023