Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Sebastian Wroniewski 27-04-2021 09:17:39

Ekspres do kawy – jak wybrać najlepszy i na co zwracać uwagę?

Ekspres do kawy

Dla wielu osób kawa o poranku to niezbędne minimum, aby dzień stał się lepszy. Jednak kawa kawie nierówna. Niektórzy wolą zwykłą czarną, z dodatkiem mleka lub bardziej wyszukane jak latte macchiato. Jaki zatem ekspres do kawy będzie dla nas najlepszy i na jakie parametry musimy zwrócić uwagę?

Ekspres do kawy – na co zwrócić uwagę?

Rynek oferuje wiele rodzajów i modeli sprzętów, które ułatwią przygotowanie, ale również pomogą wzbogacić smak kawy. Jeśli zastanawiasz się jaki ekspres do kawy wybrać powinieneś zastanowić się nad kilkoma aspektami:

  • Jak dużo wolnej przestrzeni posiadasz w pomieszczeniu docelowego umiejscowienia ekspresu;
  • Jaką kawę najbardziej lubisz i jaką najczęściej będziesz pił;
  • Dla ilu osób jednocześnie będziesz chciał przyrządzić napój;
  • Jaki budżet jesteś w stanie przeznaczyć.

Jeśli już znasz odpowiedzi na powyższe pytania, należy zapoznać się z rodzajami dostępnych ekspresów do kawy. Warto zajrzeć na stronę https://morele.net/kategoria/ekspresy-cisnieniowe-277/.

Ekspres do kawy – jakie rodzaje są dostępne na rynku?

Ekspresy przelewoweEkspres do kawy 02
Są najtańszą opcją do wyboru. Jednak kryją się za tym pewne ograniczenia. Jest to rodzaj, który trafi w gusta fanów zwykłej czarnej kawy. Na rynku można znaleźć modele posiadające wbudowany młynek do kawy. Jednak nie mają żadnych innych dodatkowych funkcji wyróżniających pozostałe ekspresy do kawy.

Przelewowy jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy, że wsypiesz kawę mieloną (w przypadku urządzeń z młynkiem mogą być ziarna), wsadzisz specjalny filtr i zalejesz wodą. Świeża kawa przelewa się do filiżanki lub dzbanka. I w ten oto prosty sposób możesz cieszyć się gorącym napojem. Ogromną zaletą tego typu urządzeń jest możliwość zaparzenia kawy dla wielu osób jednocześnie.

Ekspresy ciśnieniowe

Za pomocą tego urządzenia jesteś w stanie przyrządzić już więcej rodzajów kaw. Oprócz zwykłej czarnej producenci oferują także espresso, americano, a modele umożliwiające spienianie mleka — cappuccino lub latte. Ekspres do kawy ciśnieniowy to sprzęt, który, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje wysokie ciśnienie. Są one najbardziej funkcjonalne. Posiadają zbiornik na wodę, kawę, często także spieniacz do mleka.

Ekspres ciśnieniowy występuje w dwóch rodzajach: jako ekspres do kawy automatyczny oraz ekspres kolbowy. Pierwsze z nich są bardziej zaawansowane. Wiele modeli oferuję możliwość automatycznego wyboru rodzaju napoju. Często posiadają wbudowany spieniacz do mleka oraz młynek. Jest to duża gratka dla osób lubiących smak świeżej kawy mielonej.

Kolbowy natomiast jest bardzo prosty w użyciu. Wystarczy tylko wsypać zmieloną kawę do sitka w kolbie i włożyć z powrotem do urządzenia. Takie rozwiązanie jednak pozwala zazwyczaj na zaparzenie tylko jednej filiżanki. Tego typu ekspresy do kawy nie posiadają wbudowanych młynków.

Ekspresy na kapsułki
To najmłodszy rodzaj dostępnych ekspresów. To bardzo kompaktowe i wygodne urządzenie. Aby napić się ulubionego napoju, wystarczy tylko włożyć kapsułkę do odpowiedniego pojemnika, a resztę wykona za Ciebie maszyna. Ekspres do kawy na kapsułki nie zajmuje dużo miejsca, co czyni go idealnym wyborem dla osób nieposiadających dużych kuchni.

Ekspres do kawy – jakie parametry są ważne i jaki rodzaj kaw zaparzymy?

Wybór sprzętu wiąże się również z koniecznością poznania najważniejszych parametrów, które są przydatne, aby określić, czy sprzęt spełni Twoje wymagania.

Ciśnienie – dotyczy tylko ekspresów ciśnieniowych. Większe ciśnienie to mniejszy kontakt kawy z wodą, co przekłada się na lepszy i wyraźniejszy smak napoju;
Moc urządzenia – wpływa przede wszystkim na szybkość wykonanej kawy. Im większa moc wybierzesz, tym szybciej Twój napój będzie gotowy do spożycia;
Pojemność – jeśli kupujesz ekspres do biura warto zwrócić uwagę na to jak dużo napoju jesteś w stanie zrobić za jednym razem. W takiej sytuacji na pewno najlepiej poradzi sobie ekspres przelewowy, który umożliwia zrobienie nawet całego dzbanka kawy;
Funkcje dodatkowe – można wyróżnić ekspres do kawy z młynkiem, co umożliwia parzenie kawy w ziarnach, znajdziesz również takie wyposażone w spieniacz do mleka. Jest to ogromna zaleta dla fanów cappuccino.

Każdy z nas ma swój ulubiony typ kawy, którą pije. Jednak nie każdą jesteś w stanie przygotować we wszystkich rodzajach ekspresu. Rodzaje kawy można podzielić na te w ziarnach, mielone oraz w kapsułkach bądź saszetkach. Kawa do ekspresu w ziarnach idealnie nadaje się do ekspresów ciśnieniowych, które posiadają wbudowany młynek. Jednak nawet w ekspresach przelewowych nie musisz rezygnować z pełni smaku. Wystarczy, że dokupisz elektryczny młynek, który zmieli kawę. Kupując ekspres do kawy na kapsułki musisz się liczyć się z tym, że Twój wybór kawy ogranicza się do tego, co oferuje producent.

Artykuł sponsorowany/fot.Pixabay

Opublikował:
Sebastian Wroniewski
Author: Sebastian Wroniewski
O Autorze
Wychowany w małym mieście nieopodal Warszawy. Od dziecka pasjonat natury i rolnictwa. Po kilkuletniej przygodzie z dużym miastem powrócił w rodzinne strony, by oddać się pisaniu na bliskie mu tematy. W wolnych chwilach podróżuje po Polsce i świecie.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Polska Agencja Prasowa 25-01-2022 21:30:00

Burza tropikalna Ana na Madagaskarze i w Mozambiku pochłonęła już 36 ofiar

Burza tropikalna Ana na Madagaskarze spowodowała śmierć 34 osób. Z kolei w Mozambiku zmarły dwie osoby. Większą część Malawi żywioł pozbawił całkowicie prądu.

Jak poinformowały we wtorek władze tych trzech afrykańskich państw, 36 osób zmarło, a większą część Malawi żywioł pozbawił w ostatnich dniach całkowicie prądu. W Mozambiku, poza dwiema ofiarami śmiertelnymi żywiołu, 49 osób zostało rannych – podał mozambicki państwowy instytut zarządzania zagrożeniami.

Burza tropikalna Ana pozbawiła dachu nad głową 65 tys. osób

Burza tropikalna Ana spowodowała liczne powodzie i osunięcia ziemi w stolicy Madagaskaru Antananarywie – poinformowała agencja AFP. Jak przekazało z kolei tamtejsze biuro zarządzania katastrofami naturalnymi, od końca poprzedniego tygodnia około 65 tys. osób pozostaje bez dachu nad głową.

W Mozambiku, poza dwiema ofiarami śmiertelnymi żywiołu, 49 osób zostało rannych – podał mozambicki państwowy instytut zarządzania zagrożeniami.

Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) alarmowało, że skutki burzy tropikalnej w Mozambiku najprawdopodobniej najmocniej uderzą w najuboższych – ofiary dotychczas trwających konfliktów w kraju i innych klęsk żywiołowych. Rząd Mozambiku i ONZ szacują, że liczba osób zagrożonych może sięgnąć nawet pół miliona.

W Malawi na skutek licznych nagłych powodzi przedsiębiorstwa zaopatrujące kraj w energię elektryczną zmuszone zostały do odcięcia dostaw prądu – podało AFP. We wtorek zaczęto stopniowo przywracać dostawy – dodano.

Czytaj też: Zmiany klimatu zagrażają rolnictwu na całym świecie

PAP/fot. tt The times of India 

 

 


Autor: Polska Agencja Prasowa 25-01-2022 21:00:30

IMGW: W nocy pochmurno, na zachodzie kraju deszcz, a w górach śnieg

Jak przekazał Michał Folwarski, synoptyk IMGW, w nocy z wtorku na środę w całym kraju będzie pochmurna pogoda z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.

Na zachodzie – deszcz, w górach śnieg, a na pozostałym obszarze deszcz ze śniegiem. Według prognozy przygotowanej przez Michała Folwarskiego z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, taka pochmurna pogoda z opadami utrzyma się do środy. W zachodniej części kraju zacznie się nasilać wiatr. Na Wybrzeżu jego porywy mogą osiągnąć do 60 km/h. W pozostałej części kraju wiatr będzie umiarkowany.

IMGW: W nocy opady deszczu i śniegu

Cały dzień we wtorek było pochmurno i według prognozy IMGW podobnie będzie w nocy. W zachodniej części kraju będzie padał deszcz, na pozostałym obszarze deszcz ze śniegiem i mżawka. Na terenach podgórskich wystąpią opady śniegu. Od wieczora we wtorek aż do środy rano wystąpią gęste, lokalnie marznące mgły.

Temperatura w zachodniej części kraju może osiągnąć do 4 stopni Celsjusza natomiast na wschodzie od -2 stopni do zera. Wiatr w nocy będzie umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

"W środę w całym kraju będzie dalej pochmurno. Na wschodzie kraju i na południu będzie padał deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Im dalej na zachód, tym więcej deszczu" – powiedział Michał Folwarski.

Temperatura na wschodzie kraju wyniesie od 1 do 3 stopni Celsjusza. Na zachodzie i na Wybrzeżu termometry wskażą do 5 stopni. W rejonach podgórskich temperatura wyniesie około zera lub będzie się kształtowała na lekkim minusie. W zachodniej części kraju zacznie się nasilać wiatr. Na Wybrzeżu jego porywy mogą osiągnąć do 60 km/h. W pozostałej części kraju wiatr będzie umiarkowany.

Czytaj też: IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 25 i 26 stycznia

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 25-01-2022 18:30:00

Ostrzeżenie przed oblodzeniem dla Mazowsza, Warmii i Mazur oraz Lubelszczyzny

IMGW wydał we wtorek ostrzeżenie przed oblodzeniem w woj. mazowieckiem oraz lubelskim. Oblodzenie wystąpi również we wschodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego.

IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o oblodzeniu na Mazowszu oraz we wszystkich powiatach woj. lubelskiego. Na Mazowszu prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu .Możliwość wystąpienia zjawiska oblodzenia IMGW prognozuje również dla powiatów na wschodzie Mazur: ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, oleckiego, piskiego i węgorzewskiego. 

Ostrzeżenie przed oblodzeniem dla Mazowsza 

IMGW wydał ostrzeżenie przed oblodzeniem (pierwszego stopnia) dla Mazowsza. Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Przed oblodzeniem ostrzegł też mieszkańców Warszawy stołeczny ratusz.

Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, temperatura minimalna wyniesie od -2 do 0 stopni, natomiast temperatura minimalna przy gruncie około -4 stopni.

Ostrzeżenie przed oblodzeniem wydano dla 36 powiatów województwa mazowieckiego. Dotyczy powiatów: białobrzeski, ciechanowski, garwoliński, grodziski, grójecki,Ostrzeżenie przed oblodzeniem IMGW kozienicki, legionowski, lipski, łosicki, makowski, miński, mławski, nowodworski, ostrołęcki, Ostrołęka, ostrowski, otwocki, piaseczyński, płoński, pruszkowski, przasnyski, przysuski, pułtuski, Radom, radomski, Siedlce, siedlecki, sokołowski, szydłowiecki, Warszawa, warszawski zachodni, węgrowski, wołomiński, wyszkowski, zwoleński i żyrardowski.

Alert obowiązuje od godziny 20 we wtorek do godziny 9 w środę. 

Gołoledź we wszystkich powiatach woj. lubelskiego 

Ostrzeżenie przed oblodzeniem dróg i chodników IMGW wydał również dla powiatów w woj. lubelskim. Według synoptyków ślisko będzie przez całą noc. Temperatura minimalna przy gruncie spadnie do -4 st. Celsjusza.

"Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie" – poinformował IMGW w wydanym we wtorek dla województwa lubelskiego ostrzeżeniu pierwszego stopnia.

Alert dotyczy wszystkich powiatów województwa lubelskiego i będzie obowiązywać od godz. 20 we wtorek do godz. 9 rano w środę. Według synoptyków temperatura minimalna będzie wynosić od -2 st.C do 0 st. Natomiast temperatura minimalna przy gruncie spadnie do około -4 st.

IMGW prognozuje oblodzenie również na wschodzie

Ostrzeżenie przed oblodzeniem nie zostało wydane na Warmii i Mazurach, ale we wschodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego prognozowany jest spadek temperatury i w związku z tym oblodzenie.

Możliwość wystąpienia zjawiska oblodzenia IMGW prognozuje we wtorek dla powiatów na wschodzie Mazur: ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, oleckiego, piskiego i węgorzewskiego.

W ocenie synoptyków na tym terenie może padać zamarzający deszcz powodujący gołoledź oraz deszcz ze śniegiem. Temperatura spadnie miejscami do minus 4 stopni C (przy gruncie).

Według prognoz jutro wystąpią przeważnie duże zachmurzenia. Początkowo miejscami pojawi się mgła, ograniczająca widzialność do 500 metrów.

Czytaj także: Pogoda w marcu i kwietniu będzie lepsza niż w ostatnich latach

fot.pixabay.com

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.