Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 04-12-2015 01:00:00

Ekolodzy czy ekoterroryści? Tym razem atakują posłankę PO

Ekolodzy czy ekoterroryści? Tym razem atakują posłankę PO

Fala internetowej mowy nienawiści, czyli tzw. hejtu, zalewa w ostatnich dniach posłankę Platformy Obywatelskiej Mirosławę Nykiel. Parlamentarzystka "zgrzeszyła" bowiem wstawieniem się u ministra rolnictwa za hodowcami zwierząt futerkowych. Jej interpelacja wywołała szybką reakcję "ekologów" ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki. W rezultacie posłanka wyzywana jest w sieci od najgorszych...

Fala internetowej mowy nienawiści, czyli tzw. hejtu, zalewa w ostatnich dniach posłankę Platformy Obywatelskiej Mirosławę Nykiel. Parlamentarzystka "zgrzeszyła" bowiem wstawieniem się u ministra rolnictwa za hodowcami zwierząt futerkowych. Jej interpelacja wywołała szybką reakcję "ekologów" ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki. W rezultacie posłanka wyzywana jest w sieci od najgorszych...

W swojej interpelacji, którą wystosowała po kontakcie z Fundacją Wsparcia Rolnika Polska Ziemia, posłanka Nykiel zwróciła uwagę na to, jak istotnym dla polskiej gospodarki działem jest hodowla zwierząt futerkowych. Parlamentarzystka podkreśliła, że fermy i przedsiębiorstwa z nimi kooperujące zatrudniają kilkadziesiąt tysięcy osób, a sama branża – mimo braku wsparcia od unijnych i krajowych władz – dynamicznie się w Polsce rozwija.

Mirosława Nykiel zwróciła też uwagę na wrogie wobec hodowców działania, które podejmują tak zwane organizacje ekologiczne w ramach "walki o dobrostan zwierząt". Mimo wysokich standardów w polskich hodowlach, tzw. organizacje prozwierzęce domagają się znacznego ograniczenia wielkości hodowli (lub wręcz ich zamknięcia). Organizacje te często stosują wobec hodowców czarny PR czy – zamiast korzystać z prawa interwencji – naruszają własność prywatną i dobra osobiste rolników poprzez formułowanie wobec nich bezpodstawnych zarzutów.

Interpelację posłanka kończy dwoma pytaniami do ministra rolnictwa. Mirosława Nykiel pyta się go, czy MR planuje wspomóc branżę hodowców zwierząt futerkowych i czy ze strony resortu istnieje "możliwość mediacji pomiędzy hodowcami a organizacjami prozwierzęcymi oraz ekologicznymi".

Zapytanie posłanki Nykiel, wystosowane w trosce o interes polskiego rolnictwa, stało się obiektem ataku ze strony Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Jest to jedna z aktywniejszych "prozwierzęcych" organizacji, którym z reguły nie podobają się politycy mający odwagę walczyć o interes polskich hodowców.

Nie tak dawno "obrońcy zwierząt" z innych organizacji, przy poparciu między innymi SOK, prowadzili internetową akcję przeciwko Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu. Nazwisko polityka PiS wymieniano wtedy w kontekście objęcia resortu rolnictwa, więc "prozwierzęcy" działacze raczyli przypomnieć, że był on jednym z dwóch posłów, którzy "do końca bronili legalizacji uboju rytualnego w Polsce", co – ich zdaniem – miało dyskwalifikować go jako kandydata do objęcia ministerialnej teki. Obrona polskiej gospodarki jako przeciwwskazanie do zostania członkiem rady ministrów – ciekawa logika, swoją drogą...

Wróćmy jednak do Mirosławy Nykiel. Na swoim profilu w serwisie Facebook Stowarzyszenie Otwarte Klatki umieściło zdjęcie parlamentarzystki na czerwonym tle. Obok podobizny posłanki widzimy krzyczący napis: "Mirosława Nykiel staje w obronie zabijania zwierząt na futro i pyta: Czy ministerstwo planuje wspomóc branżę hodowców zwierząt futerkowych?".

W opisie do "infografiki" członkowie Otwartych Klatek podkreślili, że interpelacja wpłynęła do MR w "sam Dzień Bez Futra". Jestem skłonny podejrzewać, że posłanka Nykiel, podobnie jak i ogół społeczeństwa, o owym "święcie" zwyczajnie nie słyszała. Bo trzeba przyznać, że jest ono chyba mniej rozpoznawalne nawet niż, dajmy na to, Dzień Odlewnika...

– W swojej interpelacji posłanka prosi o większe wsparcie dla przemysłu futrzarskiego! Interpelacja jest oczywiście pełna fałszywych informacji. Mamy nadzieję, że jest to jakaś pomyłka ze strony posłanki, może brak wiedzy, bo jak można wspierać ten przemysł wiedząc z czym się on wiąże? – pytają w dalszej części tekstu "obrońcy zwierząt". Które informacje zawarte w interpelacji są fałszywe – członkowie stowarzyszenia oczywiście nie wskazują.

Wpis SOK spotkał się ze sporym odzewem ze strony sympatyków Stowarzyszenia i innych "przyjaciół zwierząt". Spory ruch w tej sprawie pojawił się także w innych miejscach na Facebook'u, między innymi na oficjalnym profilu posłanki Nykiel. To, co uderza, to brak jakichkolwiek merytorycznych argumentów ze strony większości dyskutantów. Pani poseł wyzywana była od "obłąkanych", "świń", "matołów", "nieludzi" czy "bab bez serca". Internauci – bez cienia dowodów – zarzucali posłance także to, że sama produkuje futra czy "ma w tym jakiś interes kosztem niewinnych zwierząt". Reasumując: na posłankę Nykiel wylano wiadro pomyj i zarzucono ją oszczerstwami tylko dlatego,  że śmiała wysłać "nieodpowiednie" zapytanie do ministra rolnictwa...

Co ciekawe, pani Dobrosława Gogłoza, prezes SOK, pytana przez innego użytkownika Facebooka (przyznajmy, że otwarcie nieprzyjaznego takim organizacjom "eko"), dlaczego wpisy zawierające wulgaryzmy widnieją pod zdjęciem M. Nykiel na profilu SOK, odpowiedziała, że "komentarze na stronie Otwartych Klatek nie wymagają zatwierdzenia". Interwencja innego użytkownika FB najwyraźniej jednak poskutkowała, bo ordynarne wulgaryzmy nie są już widoczne pod "infografiką" SOK.

Będąc przy Stowarzyszeniu przypomnijmy, że od przeszło roku trwa proces karny dotyczący publicznego pomówienia, który Otwartym Klatkom wytoczył Rajmund Gąsiorek. Hodowca zarzuca SOK, że w swoich materiałach fałszywie przedstawia obrazy norek będących w złym stanie, jako znajdujących się na terenie jego fermy w Pawłowie. Kolejne posiedzenie w tej sprawie odbędzie się w marcu przyszłego roku. Proces toczy się więc powoli, ale pamiętajmy, że zniesławienie za pomocą środków masowego komunikowania to sprawa dość poważna – sprawca tej przewiny może, w skrajnych przypadkach, trafić nawet na rok do więzienia.

James F. Jarboe z FBI określił ekoterroryzm jako "użycie lub grożenie użyciem przemocy o naturze przestępczej przeciwko ludziom lub własności przez zorientowaną na środowisko naturalne, mniejszościową grupę, z ekologiczno-politycznych powodów lub ukierunkowane na publiczność poza celem (...)".

rand/Gniezno24.com
Fot. JS/wSensie.plAutor: Tomasz Racki 23-01-2022 01:05:55

Wydatki Polaków w tym roku nie będą spektakularne

Polacy będą w tym roku ciąć koszty i ograniczać wydatki. Jest to wypadkowa wielu niekorzystnych czynników ekonomicznych.

Pandemia, inflacja i zawirowania gospodarcze przekładają się na duży poziom niepewności, który sprawia, że Polacy nie planują znaczących wydatków na ten rok i „idą na żywioł” – taki wniosek płynie z Barometru Providenta. Wyniki pokazują, że tylko co trzeci Polak zaplanował większe wydatki na nadchodzące miesiące, podczas gdy przed pandemią aż 70 proc. miało w zwyczaju planować budżet z wyprzedzeniem. Najistotniejszą pozycją w budżetach na 2022 rok okazują się wydatki życia codziennego i koszty leczenia. O wyjazdowym urlopie, który przed pandemią połowa Polaków planowała już w grudniu, pomyślał raptem co czwarty badany.

Duże wydatki odkładamy na później

„W ramach badania Barometr Providenta zadaliśmy Polakom pytanie dotyczące tego, jakie mają plany noworoczne i jakie wydatki planują ponieść w nadchodzącym roku. Okazuje się, że konkretne, duże wydatki zaplanowało w tym roku jedynie ok. 30 proc. Badanych” – mówi Karolina Łuczak, rzeczniczka prasowa Provident Polska.wydatki na zakupy

Cykliczne badanie Providenta pokazuje, że pandemia COVID-19 i związane z nią zawirowania miały duże przełożenie na decyzje finansowe Polaków, które cechuje w tej chwili duża niepewność. O ile wcześniej większe wydatki na następny rok planowało blisko 70 proc., o tyle teraz raptem 37,2 proc. ankietowanych z wyprzedzeniem poczyniło założenia budżetu na kolejnych 12 miesięcy. To już drugi rok z rzędu, w którym Polacy ograniczają planowanie większych wydatków z wyprzedzeniem.

Kobiety częściej planują wydatki

Po raz kolejny bardziej zapobiegliwe w tej kwestii okazały się też kobiety. Założenia budżetowe na 2022 rok poczyniło 40 proc. z nich (w porównaniu do 34 proc. mężczyzn). Z kolei w podziale na grupy wiekowe dotyczy to głównie 35–44-latków, wśród których 41 proc. z wyprzedzeniem zaplanowało wydatki na nadchodzący rok.

„Największe wydatki planujemy na życie codzienne, koszty związane z utrzymaniem domu i mieszkania oraz koszty wyżywienia. Drugą mocną pozycją w budżetach są wydatki na remonty. Trzecia pozycja jest z kolei związana z wyjazdami i urlopami. I tutaj również nastąpiła ciekawa zmiana – przed pandemią ok. 50 proc. Polaków już na początku roku planowało konkretne wyjazdy. W tym roku jest to tylko 26 proc. Badanych” – mówi Karolina Łuczak.

Kobiety i mężczyźni inaczej planują wydatki

Z Barometru Providenta wynika, że średnio co trzeci badany uwzględnił w budżecie remont. W porównaniu z ubiegłym rokiem stanowi to spadek o 9 pkt proc. Istotną pozycją w budżetach okazały się również leki i inne koszty leczenia, na które wskazywało 23,3 proc. badanych.

„Obserwujemy różnice w kwestii planowania wydatków wśród kobiet i mężczyzn. Okazuje się, że to przede wszystkim kobiety planują wydatki związane z życiem codziennym, ze zdrowiem, a także z edukacją dzieci. Natomiast mężczyźni planują wydatki związane z remontem lub zmianą samochodu, zakupem nowego sprzętu RTV/AGD i innymi kwestiami, które są udogodnieniem życia codziennego” – wymienia rzeczniczka Providenta.

Wydatki, a wiek

Planowane wydatki różnią się też w zależności od wieku – zwłaszcza w kwestiach związanych z nieruchomościami. Osoby w wieku 19–35 lat częściej uwzględniały w swoich tegorocznych budżetach zakup mieszkania lub domu oraz jego wyposażenie. Respondenci w wieku 35–44 lata na ogół wliczają w swoje wydatki raty kredytowe, z kolei badani w wieku 55+ najczęściej mają w planach wydatki remontowe.

„Większość z nas bieżące wydatki będzie finansować z oszczędności i bieżących dochodów. Tylko 6,5 proc. badanych zadeklarowało, że będzie posiłkować się kredytami lub pożyczkami” – mówi Karolina Łuczak.

Co ciekawe, grudniowe badanie Providenta pokazuje też, że średnio co trzeci Polak spodziewa się poprawy swojej sytuacji materialnej w ciągu nadchodzących 12 miesięcy, przy czym większymi optymistami są w tej kwestii mężczyźni.

Czytaj także: Przez Polski Ład, ,,ukryta dywidenda” nie zostanie wypłacona

Newseria/fot. pixabay


Autor: Emilia Gromczak 22-01-2022 19:00:00

Sposoby na racjonalne wykorzystanie wody w gospodarstwie

Odpowiednie wykorzystanie wody w gospodarstwie nie wyeliminuje skutków suszy, ale z pewnością może wpłynąć na jej złagodzenie. 

Ostatnie lata to zwiększone wahania temperatur oraz niedostatki opadów w okresie wegetacji roślin. W okresie zimowym mamy do czynienia z ciepłem i brakiem śniegu, co wiosną powoduje przesuszenie gleb. Nasilające się całoroczne susze zmuszają radykalnie zmienić tradycyjne podejście do melioracji wodnych. Racjonalne gospodarowanie wodą w rolnictwie jest bardzo ważne.

Odpowiednie wykorzystanie wody w gospodarstwie

Przez ograniczone zasoby wody pitnej Polska jest jednym z państw najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, który postępuje wraz ze zmianami klimatycznymi.

Nasilające się całoroczne susze zmuszają radykalnie zmienić tradycyjne podejście do melioracji wodnych. Wykorzystanie wody polegało tej pory głównie na systemach odwadniających, która polegała na odprowadzaniu nadmiarów wody z użytków rolnych. Jednak coraz bardziej istotne staje się racjonalne gospodarowanie wodą. Można wykorzystać dostępne zasoby wodne poprzez m.in. magazynowanie wody w zbiornikach retencyjnych, powtórne wykorzystanie wody zużytej lub pozyskiwanie dyspozycyjnych zasobów wód podziemnych. Można również przystosować się do zmian poprzez m.in. przystosowanie praktyk rolniczych do ograniczonych zasobów wodnych, wprowadzanie wodooszczędnych systemów nawadniających, eliminujących nieefektywne zużycie wody lub dbałość o gleby i ich właściwości retencyjne.Wykorzystanie wody w gospodarstwie zasady

Wykorzystywanie wody w gospodarstwie może odbywać się przez retencjonowanie, czyli zdolność do zatrzymywania i magazynowania nadmiaru wody. Ponadto możliwe jest również nietechniczne oddziaływanie na kształtowanie retencji przez zadrzewienia, zalesienia lub zmiany układu dróg rolniczych. Kolejnym sposobem są melioracje (osuszanie, nawadnianie zbyt suchych gruntów oraz takie zabiegi agrotechniczne, jak nawożenie ściekami przemysłowymi, torfem i wapnowanie wpływające chemicznie i mechanicznie na trwałe poprawianie gleb i rozkład wilgoci w glebie. 

Działania rolnika 

Racjonalne wykorzystywanie wody w gospodarstwie jest ważne. Rolnik ma wiele możliwości, aby ograniczyć zasoby wodne. Najważniejsze jest m.in. propagowanie gatunków i odmian roślin bardziej odpornych na stres wodny i termiczny, odpowiednie zaopatrzenie roślin w składniki nawozowe oraz optymalizacja odpoczynku gleby, co umożliwia mniejsze zużycie wody na jednostkę plonu. Ważny jest również odpowiedni dobór płodozmianu. Powinien on zawierać przede wszystkim unikanie wysiewu roślin na złych stanowiskach, lepszy dobór roślin, ograniczenie udziału zbóż jarych, ograniczenie presji chorób roślin i szkodników poprzez wprowadzanie do płodozmianu roślin fitosanitarnych. 

 Sprawdź również: Niedobór wody? Jest pomysł, by zagospodarować ścieki w rolnictwie. Unia Europejska ma plan…

podrb.pl/fot.pixabay.com 


Autor: Polska Agencja Prasowa 22-01-2022 16:57:46

Prognoza pogody na 23 i 24 stycznia. Będą zachmurzenia i opady śniegu

Prognoza pogody na 23 i 24 stycznia przedstawia różne warunki pogodowe. W niedziele wystąpią zachmurzenia, a miejscami opady śniegu.

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w niedzielę we wschodniej połowie kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, wieczorem z rozpogodzeniami. Miejscami opady śniegu. W Karpatach może spaść nawet 5 cm. W zachodniej połowie kraju zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, opady śniegu i deszczu ze śniegiem, przechodzące w deszcz i mżawkę, do godzin południowych. 

Prognoza pogody na 23 stycznia

Prognoza pogody na 23 i 24 stycznia przedstawia różne warunki pogodowe. W niedzielę we wschodniej połowie kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, wieczorem z rozpogodzeniami. Miejscami opady śniegu. W Karpatach może spaść nawet 5 cm. W zachodniej połowie kraju zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, opady śniegu i deszczu ze śniegiem, przechodzące w deszcz i mżawkę, do godzin południowych. Wieczorem spodziewane są opady marznące, powodujące gołoledź. W Sudetach spadnie od 6 do 8 cm śniegu. Na zachodzie spodziewane są silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność do 200 m.prognoza pogody styczeń

Temperatura maksymalna od -5 stopni na północnym wschodzie, około -1 stopnia w centrum, do 5 stopni na zachodzie. Wiatr słaby, zmienny z przewagą zachodniego, a w części wschodniej kraju słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków północnych. W Sudetach porywy wiatru do 70 km/h, w Karpatach do 60 km/h oraz zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy w południowo-wschodniej połowie kraju ma być zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami oraz zanikające słabe opady śniegu. Natomiast w północno-zachodniej połowie kraju zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, opady śniegu i deszczu ze śniegiem przechodzące w deszcz oraz mżawkę, także marznące i miejscami powodujące gołoledź. Lokalnie, głównie na zachodzie, silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność do 200 m.

Temperatura minimalna od -15 stopni na południu, około -8 stopni w centrum, do 2 stopni na zachodzie; w dolinach karpackich od -20 do -16 stopni. Wiatr słaby, nad morzem okresami umiarkowany, z kierunków południowych, a na południu kraju głównie zmienny.

W poniedziałek na południu będą mgły

W poniedziałek w południowo-wschodniej części kraju zachmurzenie ma być małe i umiarkowane, stopniowo wzrastające do dużego. Po dzisiejszych ujemnych temp. na Podhalu, nie dziwi nas prognoza pogody na najbliższe dni. W poniedziałek na południu wystąpią lokalne marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m i - przejściowo - zachmurzenie całkowite. Na pozostałym obszarze zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem oraz marznące opady deszczu i mżawki, powodujące gołoledź. Na zachodzie głównie opady mżawki oraz silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność do 300 m.

Temperatura maksymalna od 7 stopni na południowym wschodzie, około -1 stopnia w centrum, do 5 stopni na północnym zachodzie; w rejonach podgórskich Karpat lokalnie od -10 do -7 stopni. Wiatr słaby, na północy także zmienny, południowy skręcający na zachodni.

Sprawdź: IMGW: Niż Ida przyniesie powrót zimy, możliwe burze śnieżne

fot.pixabay.com

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.