Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Polska Agencja Prasowa 05-10-2021 09:15:45

Dziś w Kościele liturgiczne wspomnienie św. Faustyny – apostołki Bożego miłosierdzia

faustyna

To właśnie św. Faustyna – niemająca bogactwa i wykształcenia, prowadząca ukryte życie za murami klasztoru, w którym pełniła najprostsze posługi – dzisiaj jest znana na całym świecie jako apostołka Bożego miłosierdzia – powiedziała rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia s. Elżbieta Siepak.

Dziś wspomnienie św. Faustyny

We wtorek Kościół katolicki wspomina św. Faustynę Kowalską – nazywaną apostołką Bożego miłosierdzia, autorkę "Dzienniczka", w którym opisała przekazane jej przez samego Jezusa orędzie o miłosiernej miłości Boga do człowieka.

Zdaniem s. Siepak, to, kim była siostra Faustyna najlepiej charakteryzują zapisane w "Dzienniczku" słowa Pana Jezusa, że w Starym Testamencie wysyłał do Izraela proroków, natomiast współcześnie wysłał do całej ludzkości św. Faustynę, aby przekazała światu orędzie o Bożym miłosierdziu. "Te słowa pokazują, jakie miejsce św. Faustyna zajmuje w Bożych planach i w Kościele" – oceniła.

Ważny kult św. Faustyny

S. Siepak przypomniała słowa papieża Jana Pawła II, który św. Faustynę nazwał "darem Boga dla naszej epoki". Z kolei papież Benedykt XVI mówił, że św. Faustyna dzięki sile swojego duchowego życia "ukazała w pełnym świetle nowość przesłania chrześcijańskiego". Wyjaśniła, że teologowie zaliczają św. Faustynę do grona największych proroków i mistyków w historii Kościoła.

"Siostra Faustyna ważna jest także dla ludzi pióra, kultury i sztuki. Jest dla nich natchnieniem i inspiracją do niesienia światu dobra, piękna i miłości. Jest wspaniałym przykładem całkowitego zawierzenia Bogu oraz heroicznej miłości bliźniego" – podkreśliła.sw . faustyna wspomnienie

"To właśnie św. Faustyna - prosta kobieta niemająca szlacheckiego rodowodu, bogactwa, wykształcenia, która nie dokonała żadnych cywilizacyjnych odkryć ani nie zapisała się na kartach historii jako wybitny naukowiec, artystka, polityk czy sportowiec, która prowadziła ukryte życie za murami klasztoru, w którym pełniła najprostsze posługi – dzisiaj jest na ustach milionów ludzi na całym świecie jako sekretarka i apostołka Jezusa miłosiernego" – zaznaczyła s. Siepak.

Orędzie o Bożym Miłosierdziu

S. Siepak poinformowała, że orędzie o Bożym miłosierdziu znane jest dziś na całym świecie a sama św. Faustyna jest "wspaniałym ambasadorem Polski". "Współcześnie nie ma kraju, w którym nie byłoby obrazu Jezusa miłosiernego" – zastrzegła.

Dodała, że obraz z podpisem "Jezu, ufam tobie", przedstawiający Pana Jezusa w białej szacie, z prawą ręką wzniesioną do błogosławieństwa, a lewą na piersiach, skąd wychodzą dwa promienie: jeden czerwony, drugi blady, jest "wizualną syntezą orędzia o Bożym miłosierdziu".

"O namalowanie tego obrazu prosił św. Faustynę sam Pan Jezus 22 lutego 1931 r., kiedy ukazał się jej w celi płockiego klasztoru zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. To pierwszy przypadek w historii, w której Jezus jest współautorem swojego obrazu" – wyjaśniła.

Jak podkreśliła s. Siepak, obraz ten mówi o miłości miłosiernej Boga do każdego człowieka, a także pokazuje, jaka powinna być odpowiedź człowieka, co wyrażone jest w słowach: "Jezu, ufam Tobie". Zastrzegła, że naszą odpowiedzią na Bożą miłość powinno być także miłosierdzie wobec drugiego człowieka, którego spotykamy na naszej drodze świadczone "czynem, słowem i modlitwą".

Czytaj także: Warszawskie Święto Chleba już w sobotę

Dzienniczek tłumaczony na wiele języków

S. Siepak przypomniała, że swoje duchowe przeżycia i rozmowy z Panem Jezusem s. Faustyna opisała w "Dzienniczku", który został przetłumaczony na wiele języków. Zaznaczyła, że pisanie rozpoczęła w Wilnie w 1933 r. na polecenie spowiednika ks. Michała Sopoćki. "W tym +Dzienniczku+ s. Faustyna zapisała całe orędzie o Bożym miłosierdziu" – zastrzegła s. Siepak.

Tam też opisała modlitwę podyktowaną przez samego Jezusa - Koronkę do miłosierdzia Bożego. "To druga modlitwa, po Ojcze nasz, podyktowana przez samego Jezusa. Współcześnie odmawiana jest nawet w językach plemiennych" – wyjaśniła.

Jak poinformowała s. Siepak, na całym świecie obchodzone jest także Święto Miłosierdzia Bożego, które do kalendarza liturgicznego wpisał w 2000 r. papież Jan Paweł II. "Z charyzmatu św. Faustyny i jej mistycznego doświadczenia zrodził się także jeden z największych dzisiaj ruchów w Kościele – Ruch Apostołów Bożego Miłosierdzia zrzeszający miliony katolików na całym świecie" – zastrzegła.

Zdaniem s. Siepak orędzie o Bożym miłosierdziu przekazane przez św. Faustynę zmieniło zupełnie postrzeganie Boga. "Pamiętam, że jeszcze moi rodzice mieli obraz Boga sprawiedliwego, który - zgodnie z formułą zawartą w Katechizmie Kościoła Katolickiego – +za dobro wynagradza a za zło karze+. Chociaż miłosierdzie Boże jest obecne na kartach Pisma Świętego od pierwszych stron, to jednak w tamtych czasach obraz Boga sprawiedliwego był zdecydowanie dominujący" – podkreśliła.

Tymczasem – według s. Siepak – po upowszechnieniu objawień św. Faustyny obraz Boga bardzo się zmienił. "Dzisiaj wiemy, że Bóg jest nie tylko sprawiedliwy, ale i miłosierny. Więc możemy zaufać Bogu, który nie pragnie dla człowieka niczego poza szczęściem" – zaznaczyła s. Siepak.

Jej zdaniem, "Bóg zna nas najlepiej i wie, co jest dla nas dobre lepiej, niż my sami". "Sednem przesłania o Bożym miłosierdziu jest wiara, że Bóg chce dla nas najlepszego życia, wyznacza nam optymalną drogę i wszystko, czego od nas żąda, jest dla nas dobre" – powiedziała.

Kim była św. Faustyna?

Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna. Pochodziła z ubogiej wielodzietnej rodziny rolników. Ukończyła tylko trzy klasy szkoły podstawowej i w wieku 16 lat zaczęła pracować jako pomoc domowa. 1 sierpnia 1925 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie przy ul. Żytniej, a 30 kwietnia 1926 roku w czasie ceremonii obłóczyn otrzymała imię Maria Faustyna.

W zakonie pracowała w kuchni, ogrodzie, piekarni i przy furcie. Przebywała w kilku domach zgromadzenia, najdłużej w Płocku, Wilnie i Krakowie.
W 1934 r. zaczęła pisać "Dzienniczek", w którym opisała swoje życie duchowe. Zapisała, że 22 lutego 1931 r. w Płocku objawił jej się Pan Jezus, który polecił jej, by szerzyła kult Miłosierdzia Bożego i by postarała się o namalowanie obrazu z podpisem "Jezu, ufam Tobie". Obraz ten powstał dzięki pomocy spowiednika s. Faustyny, ks. Michała Sopoćki, namalował go w Wilnie Eugeniusz Kazimirowski.

Św. Faustyna zmarła 5 października 1938 r. w Łagiewnikach pod Krakowem. W 1993 r. na placu św. Piotra w Rzymie papież Jan Paweł II beatyfikował Faustynę Kowalską, a w 2000 r. ją kanonizował. Wtedy też ogłosił, że każda pierwsza niedziela po Wielkanocy będzie obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego.

W kwietniu 1993 r. Jan Paweł II zaliczył s. Faustynę do grona błogosławionych, a 30 kwietnia 2000 r. kanonizował ją.Autor: Polska Agencja Prasowa 06-12-2021 20:00:00

IMGW: Prognoza pogody na 7 i 8 grudnia; duże zachmurzenie i opady śniegu

Jak podaje IMGW, wschodnią część Morza Śródziemnego, Bałkany i częściowo Europę wschodnią będzie obejmował niż znad Morza Egejskiego.

Krańce zachodnie kontynentu znajdą się w zasięgu bardzo głębokiego i aktywnego niżu znad Irlandii. Resztę Europy będą obejmowały wyże. Polska znajdzie się pod wpływem słabego klina związanego z wyżem nad Rosją, tylko na południowym wschodzie zaznaczy się oddziaływanie zatoki niżowej. Ze wschodu zacznie napływać suchsze i chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego.

IMGW: prognoza pogody na 7 grudnia

Jak podaje IMGW, ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa i będzie rosło.

We wtorek na południu kraju zachmurzenie duże. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu. Temperatura maksymalna od -9 st. na północnym wschodzie do -2 st. w centrum i 1 st. miejscami na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych i wschodnich.

We wtorek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwy słaby śnieg. Temperatura maksymalna -2 st. Wiatr słaby, północno-wschodni. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura minimalna -6 st. Wiatr słaby, północno-wschodni i wschodni. W środę zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura maksymalna -3 st. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni

Prognoza pogody na 8 grudnia

IMGW informuje, że w nocy z wtorku na środęIMGW mroz 5 zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Na północy oraz południowym zachodzie również rozpogodzenia. W centrum oraz na wschodzie miejscami słabe opady śniegu. W kotlinach górskich lokalnie mgła osadzająca szadź i ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od -14 st. na północy kraju do -7 st. w centrum i -2 st. na krańcach północno-zachodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, z kierunków wschodnich.

Jak podaje IMGW, w środę zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na południowym wschodzie okresami duże i tam słabe opady śniegu. Początkowo na południu mgła osadzająca szadź i ograniczająca widzialność do 400 metrów. Temperatura maksymalna od -8 st. na północnym wschodzie oraz lokalnie na Kujawach do -4 st. w centrum kraju i około -1 st. na zachodzie i południu. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, wschodni i południowo-wschodni.

Przypomnijmy, że dzisiaj oprócz opadów śniegu jest również bardzo ślisko. Synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska ostrzega w rozmowie z PAP, że topniejący śnieg spowodowuje, że w poniedziałek może być ślisko nie tylko na drogach.

Czytaj też: Synoptyk IMGW: W poniedziałek pochmurno; w Karpatach spadnie nawet 10 cm śniegu

PAP/fot.pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa 06-12-2021 15:10:50

Synoptyk IMGW: W poniedziałek pochmurno; w Karpatach spadnie nawet 10 cm śniegu

W poniedziałek w większości kraju będzie pochmurnie, nie ma co liczyć na przejaśnienia. W Karpatach może spaść do 10 cm śniegu – przekazał synoptyk IMGW Kamil Walczak.

Temperatura wyniesie od 6 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do -1 st. C. w centrum. Na poniedziałek wydano również o ostrzeżenie o oblodzeniu dla 6 województw.

Synoptyk IMGW: Poniedziałek pod znakiem chmur i opadów śniegu

W poniedziałek synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Kamil Walczak przekazał, że "na przeważającym obszarze kraju będzie pochmurnie. Nie ma co się spodziewać przejaśnień.

“Na ogół będzie padać śnieg oraz lokalnie na południowym-wschodzie deszcz ze śniegiem. W Karpatach może spaść od 8 do 10 cm. śniegu" – powiedział synoptyk IMGW.

Instytut wydał ostrzeżenie o oblodzeniu dla 6 województw

"Temperatura w poniedziałek na południowym obszarze krajuSynoptyk IMGW 024 powinna sięgnąć 2 stopni Celsjusza. Cieplej na północnym wschodzie - do 6 st. C, zaś w centrum do -1 stopnia. W poniedziałek wieczorem warunki pogodowe nie powinny ulec drastycznej zmianie. Na przeważającej części kraju pochmurnie, z wyjątkiem północy, gdzie powinny pojawić się przejaśnienia oraz słaby śnieg" – zaznaczył synoptyk IMGW.

Z przygotowanej przez synoptyka IMGW prognozy pogody wynika, że "na północnym wschodzie temperatura w nocy może spaść do -11 st. C. Cieplej powinno być na południu, od -3 do -2 stopni".

"Na północnym wschodzie powinien wiać słaby wiatr" – podkreślił.

Na poniedziałek IMGW wydało ostrzeżenia o oblodzeniu.

"Ostrzeżenia dotyczą województw: mazowieckiego, lubelskiego, śląskiego, małopolskiego a także podkarpackiego i świętokrzyskiego" – przekazał PAP synoptyk IMGW Kamil Walczak.

Czytaj też: Ostrzeżenie GIS: Pałeczki Salmonella wykryte w partii jajek

PAP/fot.Pixabay/Twitter


Autor: Polska Agencja Prasowa 06-12-2021 14:40:00

Ostrzeżenie GIS: Pałeczki Salmonella wykryte w partii jajek

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w poniedziałek o stwierdzeniu obecności pałeczek Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek jaj oraz w ich treści.

Komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczy partii jaj od producenta z Mazowsza. Producent poinformował już wszystkich odbiorców o konieczności wycofania jaj z rynku i przekazania ich do utylizacji. Inspektorat sanitarny przypomina również aby nie spożywać partii jaj określonej w ostrzeżeniu

Pałeczki Salmonella wykryte na skorupkach jaj oraz w ich treści

Ostrzeżenie GIS dotyczące produktu, w którym wykrytoSalmonella 022 pałeczki Salmonella obejmuje: 10 Świeżych jaj z chowu klatkowego, klasa A, klasa wagowa L, "Jaja młodości", numer partii/data trwałości - 06.12.2021, kod na skorupkach – 3PL 14261338.

Producentem jest "Produkcja Jaj Konsumpcyjnych Genowefa Kowieska", Żelków Kolonia, ul. Siedlecka 35, 08-110 Siedlce, numer zakładu pakowania jaj: PL 14265903.

Producent poinformował wszystkich odbiorców wskazanej partii jaj o sytuacji – w celu zabezpieczenia, wycofania z rynku i przekazania do utylizacji.

GIS podał, że powiatowy lekarz weterynarii w Siedlcach pobrał urzędowe próby z kurnika o numerze identyfikacyjnym 14261338. Producent do otrzymania wyników prób nie będzie wprowadzał na rynek jaj z tego kurnika.

GIS akcentuje, że nie należy spożywać partii jaj określonej w ostrzeżeniu, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że pałeczki Salmonella obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada Salmonella została wykryta w filetach z piersi kurczaka

Czytaj też: Metka tatarska wycofana ze sklepów z powodu wykrycia salmonelli

PAP/fot.Pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.